youtube, Zinscenovane sebeupaleni na Tiananmenu v Cine, videa o lidskych pravech na youtube, pronasledovani nasledovniku Falun Gongu v Cine, Falesny ohen, False Fire
Zpomalený záběr reportáže čínské státní televize ukázal, že slečna Yang Chunlin zemřela nikoli na následky plamenů, ale silným úderem do hlavy od muže v kabátu, který se na místě objevil společně s řadou policistů. (Minghui.net)

Díky olympiádě se aktivistům na poli lidských práv dařilo zaujmout i statisíce návštěvníků serveru YouTube. Téměř polovina nejnavštěvovanějších videí na YouTube v letních měsících roku 2008 spadala do kategorií „Čína“ a „olympijské hry“. Mezi explozí mainstreamových videospotů zahrála některá poskytovaná videa na „vážnou notu“.

Jedno z nich pojednává o události, která zůstává trvalým mystériem pro miliony Číňanů, o tzv. sebeupálení příznivců Falun Gongu na náměstí Tiananmen.

Začátkem roku 2001 došlo k údajnému pokusu o sebeupálení pěti lidí na pekingském náměstí Tiananmen. Čínská státní média tvrdila, že upálení jsou praktikující Falun Gongu. Nezávislí reportéři ale inscenované sebeupálení analyzovali a při pozorném prozkoumání videozáznamu, který publikovala čínská vláda, se objevilo mnoho nesrovnalostí.

Objevené mezery byly důvodem, proč v roce 2001 vydala nevládní organizace OSN pro vývoj mezinárodního vzdělání následující prohlášení: „Čínský režim poukazuje na to, že údajný incident sebeupálení na náměstí Nebeského klidu 23. ledna 2001 je důkazem, že Falun Gong je „zlý kult“. Do našich rukou se ale dostal videozáznam, který dokazuje, že tato událost byla zinscenovaná vládou.”

Tento názor jednoznačně podpořila i mnohá zámořská média, mimo jiné The Washington Post, Media Channel, The New York Times, The Boston Globe a další. V uveřejněných reportážích vyšlo najevo, že čínská vláda pomocí tohoto případu manipuluje veřejné mínění doma i ve světě.

youtube, Zinscenovane sebeupaleni na Tiananmenu v Cine, videa o lidskych pravech na youtube, pronasledovani nasledovniku Falun Gongu v Cine, Falesny ohen, False Fire
Údajně velmi silně popálená dívka byla schopna hlasitě mluvit již dva dny po provedení tracheotomie - z lékařského hlediska nemožné. Sestra ani reportérka nemají přes obličej roušku. (NTDTV/Youtube)

Zinscenované sebeupálení nicméně podvedlo čínskou veřejnost. Jak uvedl americký deník Washington Post v článku z 5. dubna 2001: „Sebeupálení pěti údajných praktikujících na náměstí Nebeského klidu z 23. ledna bylo přelomovým bodem. Dvanáctiletá dívka a její matka zemřely a strana z tohoto incidentu učinila středobod své kampaně na zdiskreditování Falun Gongu. Opakovaným vysíláním záběrů hořícího těla holčičky a rozhovorů s ostatními údajnými protagonisty události, kteří uváděli, že je sebeupálení „přivede do ráje“, přesvědčila vláda mnoho Číňanů, že Falun Gong je „zlý kult”.”

Falešný oheň zhlédlo 150 000 internetových uživatelů

youtube, Zinscenovane sebeupaleni na Tiananmenu v Cine, videa o lidskych pravech na youtube, pronasledovani nasledovniku Falun Gongu v Cine, Falesny ohen, False Fire
Rozsáhlé popáleniny se obvykle nechávají přístupné vzduchu a pacient je v izolované místnosti, aby se zabránilo infekci. Po údajném sebeupálení je pacientka obalená silnou vrstvou obvazů a v otevřené místnosti. (NTDTV/Youtube)

Video pod názvem „False Fire in China“ („Falešný oheň v Číně“) registruje od svého zveřejnění (10. 8.) asi 160 000 návštěv (čínská verze má zobrazení skoro půl milionu). Přináší rozbor filmové stopy, kterou na místě „sebeupálení“ pořídila čínská státní média. Analýza odhaluje řadu nesrovnalostí v průběhu události, která zřejmě měla mystifikovat čínskou veřejnost a obrátit veřejné mínění proti Falun Gongu. Známka, která se na videostopě zobrazuje, je certifikát Čestného ocenění Mezinárodního festivalu filmu & videa Columbus.

Podle posledních algoritmů na www.websitepulse.com není v současné době server YouTube v Číně blokován.