Apel za obnoveni vysilani NTDTV nad Cinou v Caen, akcionari Eutelsatu, cesti europoslanci, kauza Eutelsat, New Tang Dynasty Television, NTDTV
Demonstranti ve francouzském Caenu upozorňují, že s násilným odpojením NTDTV byli Číňané odříznuti od jediné nezávislé televize vysílající nad Čínou. (Foto: Pavla Rydlová)

Před budovou kongresového centra ve francouzském Caenu se 8. října konala demonstrace za obnovení vysílání nezávislé televize New Tang Dynasty Television (NTDTV) nad Čínou. Příznivci a zaměstnanci NTDTV viní z násilného odpojení signálu televize nad pevninskou Čínou francouzskou společnost Eutelsat. V Caenu se rozhodli apelovat přímo na její akcionáře, kteří zde měli sezení. S transparenty jako „Vraťte Číně NTDTV!”, „NTDTV říká pravdu o Číně“ nebo „NTDTV pravdivě informuje o skandálu s jedovatým mlékem“ demonstranti žádali akcionáře, aby přiměli vedení společnosti ke změně její současné politiky.

Představitelé Eutelsatu nevěděli, jak na přítomnost demonstrantů reagovat a akcionářům rozpačitě vysvětlovali, že jde o „zvláštní uvítací výbor“.

Poklidná demonstrace v Caenu, která trvala necelých šest hodin, na sebe upoutala pozornost místní veřejnosti i francouzských médií.

Eutelsat kritizuje ministryně Stehlíková a čeští senátoři

Apel za obnoveni vysilani NTDTV nad Cinou v Bruselu, akcionari Eutelsatu, cesti europoslanci, kauza Eutelsat, New Tang Dynasty Television, NTDTV
Kromě pracovníků NTDTV z Francie, Anglie a dalších evropských států se protestů zúčastnily desítky stoupenců čchi-kungové praxe Falun Gong. Ti na místě provedli symbolickou rekonstrukci mučicích metod, kterými v čínských věznicích procházejí jejich souvěrci. (Foto: Tomáš Kvapil)

Snahy o znovu obnovení satelitního signálu pro NTDTV nad Asií, probíhají po celou dobu od přerušení signálu. Na tiskové konferenci 5. 8. v Praze postup Eutelsatu ostře odsoudila česká ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. K její výzvě se připojili i senátoři Jiří Zlatuška a Jaromír Štětina. Kauzu ve svém úvodníku kritizoval týdeník Reflex a další domácí média.

Europoslanec Březina: Poslouchal jsem Svobodnou Evropu

Další den (9. 10.) na protestní akci navázaly podobné aktivity před budovou Evropského parlamentu na Schuman-Platz v Bruselu. Představitelka Asociace Falun Gong ČR Veronika Sunová při té příležitosti seznámila některé české europoslance s kritickou situací kolem Eutelsatu a vyzvala je, aby se připojili k petici za obnovení vysílání NTDTV. Poslanec EP Jan Březina k tomu řekl: „Za komunistů jsem poslouchal Svobodnou Evropu, takže se k petici připojím.“

I další europoslanci (Duchoň, Bobošíková, Hybášková, Zvěřina, Roithová) byli zprávami znepokojeni a přislíbili, že petiční akci podpoří.

New Tang Dynasty Television je jediná necenzurovaná televizní stanice, která vysílá nad pevninskou Čínou. Vznikla v New Yorku v roce 2001. Od svého založení se snaží informovat obyvatele v Číně o otázkách, kterými se státem řízená média nechtějí zabývat (SARS, Tibet, Falun Gong apod.).

Francouzský satelitní poskytovatel Eutelsat vypnul signál NTDTV jen několik týdnů před olympiádou, a to bez jakéhokoliv upozornění. Odstavení NTDTV Eutelsat vysvětlil jako čistě technický problem s napájením. Podle vyšetřování sdružení Reportéři bez hranic (RSF) je ale skutečným důvodem přerušení signálu NTDTV dlouhodobý tlak čínského komunistického režimu na Eutelsat a jeho ředitele Giuliana Berrettu, mimo jiné pomocí ekonomických pobídek. 16. června 2008 získal Alcatel, největší akcionář výrobce satelitu W5 (který Eutelsat provozuje), kontrakt od čínské vlády v hodnotě jedné miliardy dolarů. Jen několik hodin nato byl signál NTDTV náhle přerušen.