Raduza, O Mourince a Lojzikovi, album pro deti, pohadkove cteni se zpevy
Radůza - O Mourince a Lojzíkovi. (Indies.eu)

K začátku školního roku nadělilo brněnské vydavatelství Indies MG Records dětem CD s názvem O Mourince a Lojzíkovi aneb Pohádkové čtení se zpěvy. Jedná se o dvojalbum, které na podnět brněnského nakladatelství Brio zkompletovala známá píničkářka Radůza. Nahrávka obsahuje čtyři pohádky (titulní O Mourince a Lojzíkovi, O princi ze sousedního království, Jak pan král přemohl draka a vzal si paní královnu, O tureckém učenci a manikérce), které jsou protknuty písněmi s velice vtipnými texty a hravou poetikou.

Zatímco vyprávění pohádkových příběhů má opravdu schopnost s dětmi živě komunikovat, koncentrovanější polohu a humor nalezneme právě v písních. Nejen děti, i dospělí se pobaví texty písní, které komentují pohádkový děj. Mnohý „dospělák“ bude určitě napínat uši, aby nepřeslechl slovní hrátky jako:

Nalijte mi limonádu nasycenou,
hlavěnka mne bolí, to bude asi cenou,
děvčat potkal jsem přehršel,
ale nejsem hr, šel
jsem radši dumati nad limonádu nasycenou.


Kromě autorky písňových i pohádkových textů Radůzy, která obsluhuje stále věrný akordeon a klávesy, na CD spoluúčinkují soubory Cimbálová muzika Stanislava Gabriela a Domažlická dudácká muzika. Jediné, co nahrávce ubírá  „šmrnc“ je snad jakési kompromisní podání (příliš opatrný vokální projev), ze kterého se vytrácí bujará živelnost Radůziných koncertů. Ano, vím, jde přeci o pohádky „pro děti“. I přesto by písním slušel méně obnošený aranžérský kabátek a zvukově dobrodružnější a fantasknější rovina (jsme přece v pohádkách).

Sympatické a nápadité je vzájemné prorůstání jednotlivých pohádkových motivů. Například ve scéně první pohádky O Mourince a Lojzíkovi začne pan král vyprávět, jak přemohl draka a vzal si paní královnu. Nic z vyprávění pana krále však v oné pohádce neuslyšíme – vše se dozvíme až v pohádce třetí, která děj prozrazuje už názvem.

Radůziny pohádky se nesou v příjemném a domáckém tónu, který jistě zvelebí nejeden podzimní obývák. Už brzy je vyzkouším na své neteři…