Divine Performing Arts, Spectacular, cinske umeni v podani newyorskeho souboru DPA v Torontu, divadlo Johna Basseta
(Victor Chen/The Epoch Times)

V divadle Johna Basseta v Torontu právě skončila  pětidenní šňůra vystoupení unikátní čínské kulturní show. Podzimní představení s názvem Spectacular (Velkolepá podívaná) uchvátilo osobnosti, politiky, umělce i zvláštní hosty v publiku.

Za představením Spectacular stojí newyorský soubor Divine Performing Arts, skupina předních umělců, kteří svým umem oživili prastarou čínskou kulturu použitím tradičního čínského umění.

Módní návrhář Dan Liu, tvůrce módní řady Tatsuaki pro prestižní řetězec Holt Renfrew, prozradil, že Spectacular inspiroval jeho další módní kolekci.

„Představení je velkolepé. Byl jsem upřímně překvapen. Mohu říci pouze – úžasné, musím to zažít znovu – jsem  omráčen,“ řekl pan Liu. „Věřte mi, jejich kostyméři mi vnukli mnoho nápadů pro mojí příští kolekci. Chystám se navrhnout více šatů a doplňků v čínském stylu. Vypadají úžasně. Dnes se vrátím domů a půjdu zpátky do své kanceláře, jenom zavřu okna, zavřu dveře a rovnou začnu kreslit.

Vanesa Harvoodová, bývalá sólistka kanadského Národního Baletu
, je rovněž choreografkou, uměleckou ředitelkou, učitelkou a herečkou. Bylo to podruhé, co se paní Harwoodová přišla na představení podívat.

„Opět jsem si to velmi užila. Jak víte, jsem tu podruhé a znovu mě zaujali mongolští tanečníci. I když byl celý program úchvatný, zůstávají stále mými oblíbenci. A ti dva uvaděči byli také skvělí… velmi zábavné,“ sdělila  paní Harwoodová.

Řekla také, že bylo velmi příjemné vidět Michel Ren, jednu z hlavních tanečnic Spectacularu, a dodala: „Je nádherná. Byla půvabná a velmi soucitná. Má více zkušeností a v jejím projevu můžete cítit něco emociálnějšího.“

Divine Performing Arts, Spectacular, cinske umeni v podani newyorskeho souboru DPA v Torontu, divadlo Johna Basseta
Publikum nechtělo nechat umělce odejít. (Victor Chen/The Epoch Times)

Nadia Potts, ředitelka Ryersonského tanečního programu, přítelkyně Vanesy Harwoodové a rovněž bývalá sólistka Národního baletu, sděluje: „Opravdu jsem si to užila. Byla jsem ohromená zápalem a nadšením tanečníků a jejich trénovaností. Zdálo se, že si všichni skutečně užívají to, co dělají.“

Obě ženy se také podělili o své postřehy jedinečných charakteristik klasického čínského tance. „Chůze byla velmi odlišná, ruce a všechno, protože to vše je velmi charakteristické – pohyby rukou, způsob držení ramen, držení hlavy a tak dále. A byli k tomu velmi pravdiví… bylo to překrásné,“ hodnotí paní Harwoodová.

„Všechno mělo svůj význam. Něco, co u dnešních umělců postrádáme,“ dodala paní Pottsová.

Jeniva Berger, zakládající prezidentka Kanadské asociace divadelních kritiků, uvedla, že představení Divine Performing Arts viděla také již podruhé. Napoprvé se jí představení líbilo, ale napodruhé, jak říká, si z představení vzala více.

„Myslím si, že napodruhé to bylo lepší, protože máte skutečné porozumění historie, která za tím stojí, a také skutečnosti, že bylo tímto druhem tance ovlivněno mnohé v moderní době. Váš okamžitý dojem, když se dostanete ven je: ‚Ach, to je podívaná!’ Je to překrásné, všechno je úžasné.“


Pan Holger Rasech, německý generální konzul v Torontu, si prý užil úplně vše, co Spectacular nabízel: „Líbila se mi hudba, líbily se mi kostýmy, líbily se mi ty legendy…“

„Ty legendy byly působivé. Byly tam zamilované příběhy a také příběhy válečné a byly překrásné… Mohli byste jim porozumět přímo, bez toho, abyste o nich již dříve slyšeli.“

Na pana Raasche také zapůsobily jedinečné kvality orchestru Divine Performing Arts, který spojuje melodie a charakter čínských nástrojů s plnými tóny západního symfonického orchestru. „Bylo velmi příjemné té hudbě naslouchat,“ řekl pan Raasch.

 

Olympijský šampión v bruslení Elvis Stojko. (Brad Hunter/flickr.com)
Olympijský šampión v bruslení Elvis Stojko. (Brad Hunter/flickr.com)
Olympijský šampión v bruslení Elvis Stojko, který se o sobotní noci představení zúčastnil, se po shlédnutí představení svěřil, že „vše bylo působivé“.

„Když jsem to celé shlédl, pociťoval jsem atmosféru štěstí a atmosféru míru,“
popisuje pan Stojko svůj zážitek. „Cítil jsem z něj nádech svěžího vzduchu, bylo v něm velké nadšení a velký význam, a jak bych to řekl  - v tanečním provedení byla cítit shovívavost.“

 

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org