Divine Performing Arts, turne DPA v roce 2009, Vina Lee, Choreografka a solistka DPA, shen yun
Vina Lee, choreografka a sólistka souboru Divine Performing Arts, nedávno navštívila San Francisko, aby zde podpořila nadcházející představení Chinese New Year Spectacular. (Steve Ispas/Epoch Times)

San Francisko, USA – Když se minulý rok blížilo představení souboru Divine Performing Arts v divadle Orpheum v San Francisku k závěru, umělci sklidili od elektrizovaného publika bouřlivé ovace vstoje.

V sezóně 2008-2009 si organizátoři multimilionové produkce rodinného představení Chinese New Year Spectacular slibují od publika ještě vyšší hodnocení.

Minulou sezónu navštívilo představení více než 600 tisíc diváků v 66 městech po celém světě. Jen v divadle Orpheum v San Francisku představení přihlíželo 12 000 diváků.

Nic jiného než tradice

Po sérii úspěšných představení v Ženevě ve Švýcarsku přijela choreografka souboru Vina Lee do San Franciska, aby zde podpořila představení, které divácký zájem nadsadil vysoko nad jiná podobná show.

„Chinese New Year Spectacular se dotýká lidských srdcí více než jakékoliv jiné představení,“ říká Lee. „Jde totiž přímo ke kořenům starověkého čínského tradičního tance a tamní kultury.“

„Některá současná představení z pevninské Číny přidala k tradiční prvkům ještě nějaké moderní pohyby, čímž vytvořila chaotické a nepůvodní taneční formy. Obecenstvu se to nelíbí a o této umělecké formě si utvořilo nesprávný dojem.“

„My se zaměřujeme výslovně na tradiční kulturu,“ říká paní Lee.

Putování čínskou historií

Vina Lee odhalila, že tuto sezónu přenese představení publikum zpátky v čase. Návštěvníkům zprostředkuje krátkou exkurzi napříč pěti tisíci lety čínské civilizace. Diváci uvidí vyobrazení vysoce náročných scén z čínského císařského dvora v průběhu různých dynastií. Jednotlivá představení zahrnují hrdinské mýty a legendy založené na mravech Říše středu (staré Číny).

„Věřím, že jak umělci, tak my máme odpovědnost přinést lidem nejen toto představení, ale také jim skrze něj poskytnout hlubší významy, pozdvihnout morálku, věrnost, ukázat synovskou úctu – jako v příběhu o Yue Feiovi, při němž publikum téměř vždy pláče. Tyto ctnosti a principy se vztahují k jakékoliv společnosti,“
řekla Vina Lee. Minulý rok hrála právě paní Lee matku v příběhu čínského generála Yue Feie z čínské dynastie Song.

„Každá z letošních show se bude skládat z patnácti různých vystoupení,“ říká paní Lee.

Umělecká dráha

Choreografka a vedoucí tanečnice souboru Divine Performing Arts Vina Lee vyšla z Pekingské taneční akademie, špičkové čínské taneční školy. Vystupovala také v několika sériích televizních představení v Austrálii. S newyorským souborem Divine Performing Arts vystupuje již od prvního Novoročního Chinese Spectacular v roce 2004.

Pronásledování Falun Gongu

Lee připomíná dvě představení v Pusanu (Jižní Korea), při kterých byli přítomní buddhističtí mniši představením tak zasaženi, že v publiku plakali. Také vzpomíná, jak byla některá představení v Jižní Koreji na nátlak čínských komunistických úřadů zrušena. Úřady rozzuřily dvě vystoupení, které se dotýkaly současné Číny, konkrétně fanatického pronásledování duchovní praxe Falun Gong komunistickým režimem.

Návrat starobylých generací

V čínském klasickém tanci byly skrze formy bojových umění, válečníků, tanečníků a vystupování ve společnosti uchovávány základní kulturní prvky. V tradičních tancích císařského dvora a lidových tancích bylo nejlepším způsobem možné zaznamenat, jakým způsobem se lidé pohybují a chovají – dokonce generaci za generací.

„Toto je to, co nyní přinášíme skrze naše představení zpět ve své původní formě, a právě to lidi nejvíce dojímá. Proto se lidé na naše představení tolik těší,“ vysvětluje paní Lee.

Lee říká, že pohyby v bojových uměních jsou kratší a rychlejší, zatímco taneční pohyby jsou jim velmi podobné, ale jsou protáhlejší, pomalejší a půvabnější.

„Stejné, ale jiné,“ usmívá se Vina Lee.

Mezi 7. a 11. lednem 2009 Chinese New Year Spectacular opět zavítá do Opera House v San Francisku. Ve dnech 13. - 15. ledna 2009 navštíví zdejší Cupertino‘s Flint Center.

Pro více  informací o představeních Divine Performing Arts navštivte: www.divinearts.org

Pro informaci o vstupenkách na představení Divine Performing Arts navštivte: www.sfshow.net

Article in English