Maskovaný detektiv Denny Colt ve svém typickém plášti a klobouku se opět vrací na filmová plátna. (Blueskyfilm.cz)
Maskovaný detektiv Denny Colt ve svém typickém plášti a klobouku se opět vrací na filmová plátna. (Blueskyfilm.cz)

Žánr: akční
Režie: Frank Miller
Hrají: Gabriel Macht, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Eva Mendes


V roce 1939 stvořil William Eisner svou nejznámější komiksovou postavu, maskovaného detektiva Dennyho Colta, který se vrací z říše mrtvých jako Duch, aby ochránil Central City před zločinem. Vzpomínám si, když dávali Ducha před několika lety v televizi. Byla to docela zábava a z filmu byly cítit jemná nadsázka a humor - ten pocit si pamatuji dodnes.

Angažmá v novém Duchovi přijala řada hvězd a jeho režii vzal do svých rukou Frank Miller. Kreslíř kultovních komiksů (např. předlohy k filmu 300: Bitva u Thermophyl) se jako režisér představil divákům filmem Sin City. Jeho režisérský debut zaujal vypjatou výtvarnou stylizací, doslovný přenos komiksu na plátno ale ne úplně dějově fungoval. Za další sólový projekt si Miller vybral Ducha - pro jeho „silný, dobrý příběh“ - a časově ho dokonce upřednostnil před spoluprací s Robertem Rodriguezem na Sin City 2.

Není tajemstvím, že Duch bude využívat technologii digitálního pozadí, jaká byla použita právě pro 300 a Sin City. Na rozšířenou fámu, že ve filmu budou použita dobová pozadí z původního Eisnerova komiksu, Miller kroutí hlavou: „Ne, ta naše budou propracovanější. Přesto zůstaneme komiksové předloze velice věrní.“

Zajímavostí je, že v jednom bodě se film předlohy držet nebude. Na plátno neuvede kontroverzní postavu Ebony White, čenouška, který nejenže se trochu zvláštně jmenoval („Ebenový běloch“ bylo dobově vnímáno jako rasistická narážka), ale byl kritizován i za to, že Duchovi slouží příliš „otrocky“.

Podívejte se na trailer, který vypadá dost dobře:

Trailer - Spirit

Podle úvodního traileru a fotografií z natáčení se věc jeví tak, že o typický „spiriťácký“ humor nebude nouze. Denny neztrácí houf svých fanynek („sukničkář“ je podle Millera k vystižení Dennyho povahy slabé slovo), jen trochu postrádá charisma svého filmového předchůdce. Po trikové stránce bude film znamenat zajímavé odpoutání od reality a jeho fantasknost bude od diváků možná vyžadovat vůli a chuť se bavit.

Pomstít svou smrt

Foto z natáčení. Duch prolétá nad městem, zelené plátno později nahradí animace. (blueskyfilm.cz)
Foto z natáčení. Duch prolétá nad městem, zelené plátno později nahradí animace. (blueskyfilm.cz)

Denny Colt (Gabriel Macht) se stal jednou z obětí násilím hýřícího Central City. Ze smrtelného světa však úplně neodešel, jeho duše se vrátila ze záhrobí, a protože dluhy se musí platit, vydává se pomstít svou smrt a vyčistit město od zla. Jeho úhlavním nepřítelem se stává, Octopus (Samuel L. Jackson), který chce město zničit. Padouchovým hnacím motorem je touha po nesmrtelnosti, kterou nikdy nemůže dosáhnout, dokud je tu Duch usilující o spravedlnost.

Duch se Octopusovi přilepí na paty a pronásleduje ho po všech zákoutích Cental City jako stín. Stíhání zloducha přinese honičky mezi sklady, ve vlhkých katakombách i potemnělých sklepeních. Za každé situace zůstává Duch obklopen houfem žen, z nichž každá disponuje jinými schopnostmi a jiným druhem šarmu.

Duch tedy bude během svého boje proti zlu čelit mimo jiné také nebezpečně inteligentní sousedce Ellen Dolan (Sarah Paulson), divoké dračici Silken Floss (Scarlett Johansson), krásné francouzské barové tanečnici Plaster of Paris (Paz Vega), mystické siréně Lorelei (Jaime King) a smyslné mladé policistce Morgenstern (Stana Katic). Srdce našeho hrdiny však nakonec polapí do svých sítí zlodějka drahokamů s podmanivě svůdnými křivkami Sand Saref (Eva Mendes). Stane se láskou jeho života, která však v duši skrývá temná zákoutí. Dokáže Duch svou vyvolenou ochránit před její temnou stránkou nebo se jeho milá obrátí proti němu?

Film plný hvězd

Představitel hlavního hrdiny Gabriel Macht se po Duchovi připravuje na uvedení dramatu Sam's Story. Před Duchem si zahrál po boku Kate Beckinsale v akčním krimi-thrileru z chladné Antarktidy jménem Whiteout.

Eva Mendes se nedávno objevila v roli intrikánky Crystal Allen ve filmu Ženy.
Scarlett Johansson jsme mohli nedávno vidět na plátnech kin jako druhou Boleynovu dceru v historickém dramatu Králova přízeň.

Bez zlosyna by americký film nebyl filmem. Samuel Jackson, který se dnes připravuje na hlavní roli v hudební komedii Soul Men, hraje v Duchovi elegantního padoucha mnoha tváří a profesí.

Premiéra filmu Duch je plánována na 15. ledna 2009.