Prastaré čínské mince. (jimmiehomeschoolmom/ flickr.com)
Prastaré čínské mince. (jimmiehomeschoolmom/ flickr.com)

Zeng Bu žil za vlády dynastie Sung (420 – 479 n. l.). Během návštěvy hlavního města se vydal na procházku do centra, když vtom z jednoho domu zaslechl žalostné bědování. Vyslal svého sluhu, aby se zeptal, co se děje. Z domu rozpačitě vyšel muž se zoufalým, poraženeckým výrazem.

Zeng Buovi se svěřil: „Býval jsem vládní úředník. V mé rodině došlo k jisté události, a tak jsem využil peníze daňových poplatníků pro osobní potřebu. Místní úřady případ vyšetřují. Nemám dost na to, abych vrátil částku, kterou jsem odcizil, takže mi nezbývá nic jiného, než prodat vlastní dceru kupci za 400 000 mincí. (Pozn.: 1000 mincí odpovídalo 1 gramu stříbra) Když jste nás zaslechl, právě jsem se v slzách loučil se svou dcerou.“

Zeng Bu mu řekl: „Takový obchodník jezdí celý rok za obchodem a zřídkakdy je doma. Kromě toho, tvá dcera zestárne a její krása pomine, může v kupcově domácnosti zůstat úplně opuštěná. I já jsem vládní úředník. Proč svou dceru neprodáš mně?“ Muž odpověděl: „Ale já už s ním podepsal smlouvu a vzal si peníze.“ Zeng Bu navrhnul: „Proč mu nevrátíš peníze a od smlouvy neodstoupíš? Když tvou dceru odmítne prodat zpět, vždycky na něj můžeš podat žalobu.“ Zeng Bu dal muži 400 000 mincí a ten kývnul na jeho návrh.

Zeng Bu muže upozornil: „Přiveď svou dceru ode dneška za tři dny k západní bráně hlavního města Wushui.“ Když ale muž podle dohody přivedl svou dceru na místo, Zengova loď již tři dny plula po moři, daleko odsud. Zeng Bu zjevně nikdy neměl v úmyslu vzít si jeho dceru. Učinil dobrý skutek, aniž by cokoli žádal na oplátku.

 

Související články:

Nejkrásnější příběhy z Číny: Vyhloubit jeskyni a kultivovat Tao

Nejkrásnější příběhy z Číny: Zajímat se o problémy druhých

Nejkrásnější příběhy z Číny: Příběh císaře Cheng Tanga