Jak Zhao dodržel slovo. (David Schroeter/ flickr.com)
Jak Zhao dodržel slovo. (David Schroeter/ flickr.com)
Pan Zhao Rou žil ve městě Jincheng v čase, kdy ve staré Číně vládla dynastie Wei (396-535 n. l.). Už v mládí proslul svými vědomostmi a ryzím charakterem v celé oblasti Hexi. Své zaměstnání úředníka vykonával s láskou a mezi lidmi vzbuzoval důvěru.

Jednou Zhao Rou uviděl na zemi zlatý korálek. Okamžitě dohonil toho, kdo ho ztratil, a vrátil mu ho. Jindy se vydal se svým synem Shanmingem na trh, aby prodal pluh. Už ho skoro chtěl prodat za dvacet stříbrňáků, když si toho povšiml další kupec. Ten mu za pluh okamžitě nabídnul o deset stříbrných víc. Shanming, Zhaoův syn, chtěl prodat pluh tomu, kdo nabízí víc, ale jeho otec Zhao Rou řekl: „Už jsme se domluvili s někým jiným. Jak bychom se mohli rozhodnout jinak jen proto, že z toho budeme mít vyšší zisk?“ A tak prodali pluh prvnímu kupci.

Svým jednáním si Zhao získal obdiv ostatních lidí.

Naši předci nás učili, že vznešený člověk musí mít ryzí charakter a chovat se podle morálních zásad i tváří v tvář velkému zisku. „Dodržíš slovo a zachováš si ryzost“, takové je tajemství čestných obchodníků a podstata ctnosti. Když se kupec vzdá své bezúhonnosti kvůli zisku a bude lhát a podvádět kvůli nepatrným výhodám, zákazníci se k němu příště obrátí zády. Stejně fungují mezilidské vztahy: nikdo se nechce přátelit s člověkem, který podvádí.

Article in English

 

Související články:

Nejkrásnější příběhy staré Číny: Dětem nelze lhát

Nejkrásnější příběhy staré Číny: Jak Boya skrze hudbu potkal spřízněnou duši

Nejkrásnější příběhy staré Číny: Jak byl farmář odměněn za svou ctnost