Protestní akce za obnovení signálu NTDTV nad Čínou
Protestní akce za obnovení signálu NTDTV nad Čínou (epochtimec.com)

Společnost Eutelsat zřejmě nevěděla, do čeho se pouští, když se letos v červnu rozhodla odříznout jediný nezávislý zdroj necenzurovaného televizního vysílání nad Čínou.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) mezitím potvrdila, že Eutelsat využil domnělou technickou závadu pouze jako záminku pro ukončení vysílání New Tang Dynasty Television (NTDTV). Eutelsat, zřejmě motivován komerčními zájmy, odřízl čínské diváky od televizního programu, který jako jediný odhaluje korupci a další nešvary čínských komunistických úřadů. Např. v roce 2003 odvysílala NTDTV zprávy o epidemii SARS, celé týdny předtím, než čínský režim šíření nemoci přiznal.

New Tang Dynasty byla jedním z prvních médií, která odhalila, že při loňském zemětřesení v Sichuanu zahynuly tisíce dětí kvůli nekvalitně postaveným stavbám školních budov. Rovněž informovala o tom, že světově uznávaný seismolog zemětřesení předpovídal a snažil se úřady i veřejnost varovat před přicházející katastrofou. Tyto výstrahy byly údajně úřady potlačeny, aby bylo veřejnosti zabráněno v panice a nebylo ohroženo konání olympiády v Pekingu. NTDTV byla první televizní stanicí, která se věnovala svědectvím o zabíjení praktikujících Falun Gongu v čínských vězeních za účelem komerčně motivovaného odebírání orgánů.

Take proto Výbor OSN pro otázky mučení vyzývá v rozhodnutí z 21. listopadu 2008 čínský režim, aby tyto praktiky vysvětlil a žádá úřady, aby vyšetřily a potrestaly případné pachatele. Pro režim, horlivě usilující o kontrolu nad všemi médii v pevninské Číně, se stalo necenzurované vysílání NTDTV (přístupné všem čínským majitelům satelitních přijímačů) zdrojem neustálého podráždění.

Kromě monitorování a cenzurování domácích médií je čínský režim známý přetvářením a cenzurováním stránek a článků v zahraničních knihách a novinách, které jsou otiskovány nebo distribuovány v Číně. Také proslul přepisováním historických textů, tak, aby jejich „nové verze” oslavovaly Čínskou komunistickou stranu. Mluvčí RSF konstatovala, že ve svých snahách režim v podstatě uspěl – mnoho mladých Číňanů podle ní věří, že krveprolití na náměstí Tiananmen v roce 1989 je mýtus, vytvořený na Západě. Také na internetu jsou názory čínského lidu monitorovány a filtrovány, prostřednictvím technologií, které poskytly západní společnosti jako Nortel, Cisco, Yahoo, Google a další.

Eutelsat zprostředkovával vysílání NTDTV od roku 2004. Jako jediný poskytovatel signálu stanice, vysílající do Číny necenzurované zpravodajství, se stal terčem neustálého zasahování čínského režimu.

Zhruba po roce vysílání úsilí čínské vlády způsobilo, že satelitní společnost Eutelsat odmítla prodloužit smlouvu s NTDTV. Tlak veřejnosti i mezinárodní odsouzení později evropskou satelitní společnost přinutily, aby rozhodnutí zrušila a vysílání obnovila.

Nedávno Eutelsat použil jako záminku pro opětovné přerušení vysílání údajnou technickou závadu na satelitním napájení. Tento krok se Eutelsatu vrátil po dráze bumerangu ve chvíli, kdy Reportéři bez hranic získali kazetovou nahrávku konverzace se zaměstnancem pekingské kanceláře Eutelsatu, který přiznal, že technická závada byla jen výmluvou.

Zaměstnanec v domnění, že hovoří s úředníkem oddělení čínské centrální propagandy, uvedl, že by vysílání mohlo nadále probíhat, a že technické důvody byly použity pouze jako záminka. Zastavení vysílání prý mělo Eutelsatu vytvořit příležitost uzavřít s čínským režimem kýžený obchod.

Zaměstnanec na záznam prohlásil, že úsilí společnosti o posílení obchodních vztahů s čínskou státní správou rozhlasu, filmu a televize se setkalo s jedinou odpovědí: „Vypněte to (NTDTV) a teprve potom budeme jednat.“

Nyní, o šest měsíců později, čelí Eutelsat dalšímu mezinárodnímu tlaku za obnovu vysílání NTDTV.

NTDTV si jako jediný nezávislý poskytovatel programu pro čínskou veřejnost vysloužila respekt mezi politiky a zástupci veřejnosti po celém světě. Ve chvíli, kdy bylo v červnu vysílání NTDTV náhle ukončeno, bylo rozhodnutí společnosti Eutelsat kritizováno organizacemi pro lidská práva, politiky a novinářskými organizacemi jako jsou RSF a Mezinárodní federace novinářů.

Televizní stanice New Tang Dynasty získala za své úsilí zprostředkovat čínským lidem nefiltrované informace také obdiv politiků svobodného světa. Výsledkem je více než 300 podpisů členů Evropského parlamentu pod prohlášení, které požaduje okamžité obnovení vysílání televizní stanice a podání vysvětlení ze strany Eutelsatu.

Mluvčí NTDTV Carrie Hung ke kauze poznamenává, že kromě manipulace čínskou veřejností skrze kontrolu informací, ke kterým by lidé měli mít přístup, je čínský režim přímo zodpovědný za desetitisíce úmrtí a zranění, souvisejících s epidemií SARS, zemětřesením v Sichuanu a skandálu s mlékem, kontaminovaným melaminem. Je přesvědčena, že režim potlačuje informace, které jsou důležité pro bezpečnost čínských občanů.

Hung dodává, že zůstává optimistkou a věří v brzké obnovení vysílání nad Čínou. „My všichni máme právo svobodného přístupu k informacím. Lidé v Číně takovou příležitost nemají, proto je pro nás ostatní důležité angažovat se společně. Každý hlas se počítá, každý jeden z nás může vykročit, mluvit a bojovat za lidi v Číně.“

Article in English