Jim Carrey je Yes Man. (Warner Bros)
Jim Carrey je Yes Man. (Warner Bros)

Žánr: komedie
Režie: Peyton Reed
Země/čas vzniku/stopáž: USA, 2008, 104 min

Pojem „yes man“ se obvykle vztahuje na člověka, který souhlasí s každým stanoviskem svého nadřízeného. Mezi synonyma patří: patolízal, lokaj, poskok… - Merriam-Webster Online Dictionary

Jim Carrey (Muž na měsíci, Horton, Věčný svit neposkvrněné mysli) přichází s novou komedií. Yes Man je film na motivy skutečného příběhu a stejnojmenné knihy irského komika Dannyho Wallace, který se rozhodl půl roku na všechno odpovídat pouze ano. Jak s takovou myšlenkou naložili scénáristé Stoller, Paul a Mogel a režisér Peyton Reed (Almost Beat), to se dozvíte v příštích okamžicích.

Jednou se s komikem Danny Wallacem rozešla jeho přítelkyně a on se zavřel doma, nikam nechodil a jen tak „polehával“. „Kamarádi se o mě tenkrát celkem báli,“ vzpomíná, „volali mi, nechávali vzkazy a posílali povzbuzující smsky s nabídkami na setkání. Já pro ně vždycky měl jedinou odpověď…“ Tehdy se v londýnském autobuse dal do řeči s cizím člověkem a jen tak mezi řečí padlo: „Měl bys častěji říkat ANO.“ Wallacovi v tu chvíli ledacos došlo. Jako správný showman se rozhodl, že si radu vezme k srdci, ale pořádně. Když se ho pak někdo zeptal: „Nechceš si koupit auto?“ tak si ho prostě koupil; když ho reklama vyzvala, aby si zaletěl na víkend do Singapuru, tak se sbalil a letěl. „Singapur – jak si asi dokážete představit – není zrovna víkendová destinace,” směje se, „ale i tak jsem si to tam maximálně užil.“ Na základě svých zážitků pak napsal knihu Yes Man. „Funguje to na předpokladu, že lásku svého života můžeš potkat jak na příšerné párty, tak na té vynikající. Jenže když tam nepřijdeš, nikdy se to nedozvíš,” dodává.

No Man

„Terence Stamp je velmi charismatická osobnost, jak jste si jistě povšimli. Je to prostě Terence Stamp,” říká režisér Peyton Reed. (Warner Bros)
„Terence Stamp je velmi charismatická osobnost, jak jste si jistě povšimli. Je to prostě Terence Stamp,” říká režisér Peyton Reed. (Warner Bros)

Carl Allen (Jim Carrey) je ten druh člověka, od kterého se jen těžko dočkáte jiné odpovědi, než ne. Chybí mu iniciativa i chuť do života, a jak se stále více vyhýbá společenskému životu, klesá i jeho sebevědomí („Něčím podobným jsem si taky prošel,” říká Carrey). Zrovna, když věci jdou od desíti k pěti, Carl potká starého přítele, který mu nabídne „zaručený tip“ na šťastný život – seminář, co z něj udělá Yes Mana, „člověka, který říká ano“. Carl váhá, ale co může ztratit? Co se však stane, když Carl před tisícovým davem dalších „Yes Manů“ a charismatickým guru Terrence Bundleyem (Terence Stamp – Superman I-II, Angličan) odpřísáhne, že už nikdy na žádnou nabídku neřekne nic než ano?

Praštěný Jim

„I wish you would step back from that ledge my friend…“ („Přál bych si, abys slezl z té římsy“) po uvedení filmu velmi výrazně stoupla stahovanost písně Jumper (Skokan) od Third Eye Blind. (Warner Bros)
„I wish you would step back from that ledge my friend…“ („Přál bych si, abys slezl z té římsy“) po uvedení filmu velmi výrazně stoupla stahovanost písně Jumper (Skokan) od Third Eye Blind. (Warner Bros)

Samotná myšlenka neříkat nic než ano, navíc podložená osobní zkušeností někoho, kdo se ji pokusil zrealizovat, rozhodně působí přitažlivě a nabízí milion nápadů na vtipný film. „Když se uvolníte a představíte si, k čemu všemu může dojít, když místo NE začnete říkat ANO, dojde vám, že jste narazili na zlatou žílu,” popisuje svůj dojem ze scénáře Jim Carrey, v jehož rukou (nebo spíš v obličeji) dostala hlavní postava svébytný rozměr živé, ale naštěstí ne příliš vulgární komiky. Pro zatvrzelé odpůrce navždy znechucené pitvořením tohoto obličejového gymnasty musím podotknout, že Carrey se na nás šklebí z obrazovek již bezmála třicet let a ať už to byla Truman Show Petera Weira, Muž na měsíci Miloše Formana nebo Věčný svit neposkvrněné mysli Michela Gondryho, od jisté doby nám zkrátka dokazuje, že zvládá polohy vážné, civilní i lidské. Sice stále občas udělá z postavy naprostého šílence jediným mocným pohybem svého obočí, ale co naplat? Možná, že mít narozeniny ve stejný den jako Andy Kaufman člověka opravdu poznamená…

Zooey Deschanel není zrovna typická hollywoodská kráska. Je sympatická a hlavně – umí (si) hrát. (Warner Bros)
Zooey Deschanel není zrovna typická hollywoodská kráska. Je sympatická a hlavně – umí (si) hrát. (Warner Bros)

Romantická a trhlá Zooey

Aby mohl snímek nést označení „romantická komedie“, je třeba ho okořenit trochou emocí, což snadno zařídí milá a sympatická Zooey Deschanel (Stopařův průvodce po galaxii, Most do země Terabithia) v roli spontánní zpěvačky, malířky a fotografky Allison. „Zooey je velmi jemná a lidská, zároveň má v sobě pár kapek nepředvídatelnosti a originality,“ popisuje svou filmovou partnerku Carrey. Pokud máte rádi trochu potrhlé holky, řekl bych, že si vás snadno získá a společně s Jimem připraví všechno, co romantická zápletka vyžaduje. Vůbec byste neřekli, že je mezi nimi věkový rozdíl osmnáct let. Možná také stojí za zmínku, že písničky fiktivní kapely Munchausen By Proxy, jež se ve filmu objevuje, zpívá Zooey osobně a je dokonce spoluautorkou jejich řekněme… odlehčených textů.

Cizí jazyky a skok z mostu

„Když jsem tam nahoře stál, bylo to děsivější než jsem předpokládal. Přemýšlel jsem: „Jestli Bůh existuje, jak mu vysvětlím tu noc v Amsterdamu, když mi bylo devatenáct?
„Když jsem tam nahoře stál, bylo to děsivější než jsem předpokládal."
„Ale jediné, co mě zajímalo, bylo jestli to vypadá skvěle,
„Ale jediné, co mě zajímalo, bylo jestli to vypadá skvěle," uvedl Carrey v talkshow Ellen DeGeneres. (Foto: Warner Bros)

Jestli vás přitahuje nápaditá kamera, chytře vystavěná kompozice a invence režiséra, zkuste to raději ve filmovém klubu. Navzdory poměrně náročným scénám v exteriérech, devadesát devět procent stopáže představuje detailní pohled na hlavního hrdinu, vše ostatní se podřizuje a dává vyniknout umu jeho představitele. A vskutku. Jakoby Carrey dostal příležitost ukázat všechno, co se od malička naučil. Hraje, zpívá, tančí, hovoří cizími jazyky, skáče z mostu (na poslední chvíli odmítl kaskadéra) jezdí na motorce a vůbec, jako skoro-padesátník srší vitalitou. Carrey nejenže nechává pod filmem svou vizitku, dokonce si na jeho úspěch vsadil. Místo honoráře totiž dostane vyplacenou třetinu jeho čistého zisku.

Neodmítat životní výzvy

Yes Man se rozhodně nedá zařadit mezi „hloupé filmy“. „Vždycky se snažím najít něco, co bude opravdu k popukání, ale zároveň má myšlenku, která se i po skončení filmu bude alespoň chvíli převalovat po šedé kůře mozkové,“ svěřuje se Carrey. Yes Manův humor je sice někdy „na hraně“ (někdy i za ní), přesto jde o víc než o bláznivou komedii. „Hlavní sdělení našeho příběhu spočívá v tom, že nesmíme odmítat výzvy, jež nám klade život do cesty. Když se zabarikádujete a zavřete všechny dveře, šance se vám vyhnou,“ shrnuje poslání  filmu jeden z producentů Richard D. Zanuck.

Zajímavé „něco mezi“

Yes Man je osvěžující romantická komedie, která zvedne náladu i povzbudí. Jim Carrey zde nezachází tolik do extrémů a Yes Man představuje zajímavý přechodník mezi jeho vážnějšími a ryze rozpustilými party. Po delší úvaze filmu dávám čtyři z pěti pomyslných hvězdiček.

Zdroj: Warner Bros, Wikipedia.org, The Ellen DeGeneres Show

Hodnotenie: