Osteoporóza, známá jako řídnutí kostí, je onemocnění, které postihuje každou třetí ženu a každého pátého muže. Postižení kostí se dostavuje v pozdějším věku, nejčastěji po padesátém roce života. Rozvíjí se postupně a nenápadně, a v tom spočívá hlavní problém. Mnoho lidí si riziko této nemoci neuvědomuje, přestože může vést dokonce až k invaliditě…
Může za to nedostatek vápníku?
Osteoporóza způsobuje řídnutí a vyšší křehkost kostí a může vést k většímu riziku zlomenin. Pokud lidé věnují malou pozornost pohybu a výživě v pozdějším věku, mohou svým životním stylem osteoporózu podporovat. Vápník, který se rychleji odbourává z kostí při nedostatečné pohybové aktivitě, se na řídnutí kostí podílí snad nejvíce. Kromě nedostatku vápníku osteoporózu vyvolává i užívání některých léků (kortikoidy,…) nebo některé vzácné metabolické nemoci.
Pohyb, vápník a zdravý životní styl - nejlepší prevence
Chcete-li se osteoporóze vyhnout, nejúčinnějším způsobem je vést aktivní život, založený na pohybu, sportu, dostatečném přísunu vápníku, přiměřeném stravování a samozřejmě bez přemíry alkoholu a cigaret. Potom je daleko menší pravděpodobnost, že vás tichý zloděj kostí dostihne.
Jak odhalit zloděje kostí?
Existuje několik vyšetřovacích metod, které mohou zavčas zachytit počínající osteoporózu. Bohužel - pokud se nemocný chce podrobit některým specializovaným vyšetřením, musí je hradit v plné výši. Vyšetření denzimetrie, které zjišťuje hustotu uvnitř kostní tkáně, je nejspolehlivější, ale stojí asi 500,- Kč a pouze na doporučení lékaře jej hradí pojišťovna.
Mezi další metody patří různá ultrazvuková, tomografická a nízkoradiační vyšetření, které zkoumají kostní tkáń. Na většinu těchto vyšetření pacienty posílá lékař, některá jsou dostupná i bez doporučení lékaře. Vyšetření by měli určitě absolvovat lidé nad 65 let věku, mladší ženy v případě, že prodělaly přechod ve čtyřiceti letech, lidé s opakovanými pády a zlomeninami a stejně tak i lidé, jejichž rodiče prodělali zlomeninu krčku stehenní kosti nebo lidé podvyživení s BMI nižším než 20.
Lze osteoporózu vyléčit?
Osteoporóza postihuje všechny kosti v těle, ale asi nejvíce riziková je pro páteřní obratle a krček stehenní kosti. Způsobuje pokles tělesné výšky a následné bolesti pohybového aparátu. Zlomeniny způsobené prořídnutím kostní hmoty mohou postiženého zcela upoutat na lůžko a způsobit nebezpečné komplikace, jako třeba zápal plic. Léčení osteoporózy spočívá v dodávání vitamínů K, D a vápníku.
U některých pacientů se podávají pohlavní hormony, jejichž nedostatek v pozdním věku způsobuje pokles vápníku v kostech. U metabolických nemocí se podávají protilátky. Nově podávány jsou hormonální preparáty na bázi kalcitoninu a parathormonu, které v organismu hospodaří s minerály.
Osteoporózu nelze úplně zastavit, jen zpomalit do té míry, aby nezpůsobovala zdravotní komplikace. Ideální je začít s prevencí už o mnoho dříve, než se tichý zloděj vypraví poškodit vaše kosti. Celý život dostatečně sportovat, věnovat pozornost životnímu stylu a konzumovat dostatek vitamínů je tou nejlepší zbraní, jak nad osteoporózou zvítězit.