Paní Lee, vedoucí tanečního souboru Eon-Hwa Lee. (se svolením Eon-Hwa Lee)
Paní Lee, vedoucí tanečního souboru Eon-Hwa Lee. (se svolením Eon-Hwa Lee)

DAEGU, Jižní Korea – představení souboru Divine Performing Arts (DPA), které se konalo 1. února 2009 v Suseong Artpia v Daegu, udělalo na uznávanou korejskou tanečnici velký dojem.

„Umělecká úroveň celého vystoupení je velmi vysoká. Gesta rukou tanečnic byla obzvláště delikátní a krásná. Chtěla bych je převzít do korejských tanečních vystoupení,“ řekla paní Lee.

Paní Lee je v korejských uměleckých kruzích hlavní taneční odbornicí, která vyučuje a předvádí tradiční korejské tance. O představení se dozvěděla od několika svých přátel, včetně radních, kteří ji po návštěvě předešlého představení DPA toto umělecké vystoupení doporučili.

„Můj přítel řekl: ‘Vystoupení je velkolepé, kostýmy jsou nádherné a tanečníci jsou vynikající. Čínské tance jsou jedinečné svými kostýmy a choreografií.’ A tak jsem si přišla rozšířit svoje obzory,“ řekla paní Lee.

Protože ústředním tématem všech vystoupení DPA je čínská historie a současnost, je sledování představení hlubokým ponořením se do pět tisíc let staré čínské kultury.

Choreografie a stejně tak kostýmy tanečnic udělaly na paní Lee také značný dojem.

Paní Lee si myslí: „Choreografie vystoupení nazvaného Vítání jara dosáhla vrcholu dokonalosti. Barvy kostýmů jsou tak zářivé, že jsem chtěla natáhnout ruce a dotknout se jich. Překvapily mě ty úžasné kresby [promítané] na pozadí – ráda bych se od toho výtvarníka učila.“

Nejmodernější technika vytváří obří pozadí, které je navrženo v souladu s kostýmy, choreografií, osvětlením a příběhem každého tance.

Mezi taneční vystoupení, které si paní Lee oblíbila, nejvíce patřil Tanec Yi. Yi je jednou z největších etnických skupin východní Číny, známou svojí vášní pro hudbu a tanec. Tanec Yi zdobí pozoruhodné duhu připomínající „obepnuté sukně“.

„Nezapomenutelný je pohled na stuhy na kostýmech, jak beztížně plují vzduchem, když se [tanečnice] otáčejí. Úplně se liší od otáčivých pohybů v korejských tancích.“

Nakonec paní Lee zdůraznila, že DPA vzdělává divadelní hosty v čínské historii a kultuře. Skrze tématické příběhy historických postav, jako je básník Li Bai, mohou diváci lépe porozumět esenci tradiční čínské kultury. Ráda by také představila vystoupení souboru DPA svým studentům.

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org

Article in English