Shen Yun Divine Performing Arts Davis
„Tanec byl prostě úžasný,“ řekl pan Davis. (The Epoch Times)

10. února 2009, WASHINGTON – Pan Davis byl jedním z diváků na úvodním vystoupení Divine Performing Arts (DPA) v centru Johna F. Kennedyho.

Pan Davis je oblastním manažerem mezinárodního nakladatelství a představení DPA jej doslova ohromilo.

„Myslím, že vystoupení bylo naprosto neobyčejné. Kostýmy, barvy, provedení, tanec byly naprosto úžasné a... hudba byla fantastická.“

Pan Davis procestoval celý svět. „Těším se z umění a rád chodím na představení,“ sdělil. Ale dnešní představení se podle něj lišilo od všech ostatních, která viděl před tím.

„Chtěl bych říci, je to intenzivnější, diváky to vtáhne [do děje], a je tu také příběh, který musíte sledovat, a obsahuje moudrost.“

Hlavním posláním DPA je znovuobjevení a obnova skutečného kulturního dědictví lidstva. Pan Davis se domnívá, že mu představení DPA pomohlo lépe pochopit čínské kulturní dědictví, které se příliš často nevídá.

„Orchestr byl neobyčejný; stěží bych mohl říci, že jsem někdy slyšel něco lepšího. Erhu je fantastický nástroj. Měl velmi hluboký a výrazný zvuk, hlubší, než viola.“

Původ tohoto jedinečného nástroje, jejž někteří nazývají „čínské housle“, se datuje tisíc let zpátky do historie dynastie Tang, éry často označované za vrchol pět tisíc let staré čínské kultury.

Duši rozechvívající jedinečný zvuk erhu vytváří zvláštní tvar nástroje a jedinečný materiál, použitý při jeho výrobě. Smyčec je vyroben z koňských žíní a tělo nástroje je pokryto kůží z hroznýše.

Dcera pana Davise hraje na housle, rád by ji však naučil hrát na erhu.

„Myslím si, že je to skvělý nástroj,“ řekl.

Jeho oblíbenou částí představení byly Mongolské jídelní hůlky, etnický tanec z čínské provincie, který propuká v nakažlivě veselé a slavnostní použití hůlek v rukou tanečnic. Kouzlo oblasti rozlehlých plání se zrcadlí v nadšené srdečnosti tanečníků, kteří používají svazky jídelních hůlek k vítání hostů. Malé nahlédnutí do nomádského života divákům umožní široká škála pohybů, obsahujících gesta rukou imitujících orly.

„Bylo to velmi zajímavé, svazující kulturní aspekty, filosofické otázky tak říkajíc vykoupení duše, všechno to bylo velmi zajímavé, moc se mi to líbilo.“

Pan Davis viděl vystoupení DPA vůbec poprvé a doufá, že se bude představení vracet znovu a znovu.

„Toto je důležité pro obě naše země,“ řekl a dodal, že si představení užil velmi, velmi mnoho.

„Dám to na internet a budu to velice doporučovat.“

Na tomto článku se podílela televize NTDTV

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org