Tibetský duchovní vůdce dalajláma v Evropském parlamentu v Bruselu, 4. prosince 2008. (AP/SITA)
Tibetský duchovní vůdce dalajláma v Evropském parlamentu v Bruselu, 4. prosince 2008. (AP/SITA)

BERLÍN – tibetský duchovní vůdce dalajláma varoval – Tibeťané jsou nespokojeni s čínskou vládou a může kdykoliv dojít ke konfliktům. Také obvinil policejní složky Čínské komunistické strany(ČKS) ze zinscenování loňské násilné vzpoury ve Lhase.

Během svého rozhovoru s Frankfurter Rundschau dalajláma řekl, že frustrace a hněv Tibeťanů proti Číně postupně roste. Ve stejném čase si mnoho Číňanů zakoupilo zbraně a jsou připraveni střílet. Dalajláma vyjádřil svoje velké znepokojení z možnosti náhlého vystupňování a propuknutí konfliktů.

Dalajláma se také domnívá, že vzpoura, která se konala v březnu minulého roku, byla zinscenována armádními a policejními složkami ČKS za účelem falešného obvinění Tibeťanů.

Podle očitého svědka (číňanka původem z Thajska) byla násilná vzpoura zinscenována policejními složkami Čínské komunistické strany. Na fotografii je muž identifikovaný jako čínský policista převlečený za Tibeťana páchajícího vítržnosti. (Sound of Hope)
Podle očitého svědka (číňanka původem z Thajska) byla násilná vzpoura zinscenována policejními složkami Čínské komunistické strany. Na fotografii je muž identifikovaný jako čínský policista převlečený za Tibeťana páchajícího výtržnosti. (Sound of Hope)

V loňském březnu zveřejnila čínská státní média záběry Tibeťanů, kteří pálí domy a hází kameny. Dalajláma říká, že přítomná armádní policie na místě nezasahovala, protože ty výtržnosti její členové sami zinscenovali. Chtěli jen po celém světě odvysílat obraz násilných Tibeťanů.

Podle dalajlámy bylo mnoho Tibeťanů zatčeno a mučeno čínskou policií. Věří, že strategií čínského režimu je zničit jejich jazyk a kulturu.

Navzdory napjaté situaci vyzývá dalajláma Tibeťany, aby se zdrželi násilí a povstání a neposkytovali čínskému režimu záminku pro pokračování v jeho striktním dohledu.

Také vyzval Peking, aby uznal autonomii Tibetu, neboť Tibeťané doufají, že si uchovají svoji kulturu a národní identitu.

10. března se po celém světě konaly demonstrace u příležitosti 50. výročí tibetského povstání.


Přečtěte si:

Čínsky režim zapletený do zinscenovania násilia v Lhase

Britská špionáž potvrzuje zinscenované násilí ve Lhase, důkazů přibývá

Bývalý poradce generálního tajemníka KS Číny tvrdí, že čínský režim zinscenoval incident ve Lhase