Plakát - Válka nevěst
Kate Hudsonová a Anne Hathawayová ve filmu Válka nevěst. (bontonfilm.cz)

Žánr: romantický/ komedie
Režie:
Gary Winick
Scénář:
Greg DePaul a Casey Wilson & June Diane Raphaelová
Kamera:
Frederick Elmes
Hudba:
Edward Shearmur
Hrají:
Kate Hudsonová, Anne Hathawayová a další

Gary Winick, který natočil komedii Přes noc třicítkou a dětský film Šarlotina pavučinka, se nyní dal do natáčení romantické svatební komedie. Jak naznačuje reklamní plakát se dvěma ženami držícími dvě dortové špachtličky namířené proti sobě, bude film vyprávět o světě nevěst a ženichů, předsvatebním shonu a zápolení dvou žen o své sny o dokonalém svatebním dni.

Kate Hudsonová se před léty natolik zalíbil scénář, připravovaný dvěma kamarádkami Casey Wilsonovou a June Diane Raphaelovou, že se kromě obsazení jedné z hlavních rolí rozhodla film produkovat. Svatební příběh se točí okolo dvou protichůdných sil - odlišných charakterů hlavních postav. Jednou z nich je ambiciózní, přímá a neústupná právnička Liv, do níž se obsadila právě Kate Hudsonová, a druhou je vstřícná, milá a obětavá Emma (Anne Hathavayová). Kamarádky z dětství dospívají a místo nich tu máme dvě ženy na vdávání. Na scénu samozřejmě přicházejí také dva vysnění muži a k dokonalosti už chybí jen jedno - perfektní zásnuby.

Celý film se točí okolo dvou protichůdných sil - odlišných charakterů hlavních postav. (bontonfilm.cz)
Celý film se točí okolo dvou protichůdných sil - odlišných charakterů hlavních postav. (bontonfilm.cz)

I když je v jejich životech něco nejasné nebo se potýkají s všelijakými těžkostmi, jedno se nikdy nezmění. Jejich svatby musejí zcela jistě a za jakýchkoliv okolností proběhnout v jejich vysněném hotelu Plaza, kde zažily jako malé družičky svoji první svatbu, a kde si musíte místo zamluvit několik let dopředu.

A je to tu! Liv najde ve skříni balíček, který s největší pravděpodobností ukrývá zásnubní prsten. Její přítel si však dává na čas a Liv už netrpělivě oslavuje svoje zasnoubení a těší se na svůj kýžený a vysněný životní okamžik. Emmu ale mezitím překvapivě požádá o ruku ten její „vysněný muž" a to už Liv nemůže dále vydržet a tak na svého přítele zatlačí ve stylu „Tak na co máš ten prsten ve skříni!". Nakonec zde máme dvě svatby a jedno vysněné místo - hotel Plaza. Naneštěstí se dílem nešťastné události přihodí, že v jejich hotelu zbývá už jen jediný volný termín.

Jedna z nich bude muset ustoupit nebo uvažovat o společné svatbě. Scenáristky roztáčejí kolotoč událostí a urychlují vývoj obou hlavních postav. Jejich přátelství se pomalu odsouvá stranou, když se jedná o jejich velký den, nic jim nesmí stát v cestě, a zdá se že to platí i v případě dobré přítelkyně. Teď teprve začíná skutečná „válka nevěst", kdy se Emma ukáže jako skrytá rebelka a Liv pochopí důležitost vlídnosti a obětavosti.

O natáčení

Dějištěm Války nevěst je město New York, odkud je ale natočeno pouze několik záběrů z hotelu The Plaza a jeho palmového nádvoří, Central Park, Bloomingdale a Pátá Avenue. Většina záběrů byla pořízena v Bostonu.

Výtvarník filmu Dan Leigh měl nejvíce práce s vyobrazením všech filmových svateb. Návrhy kostýmů vytvořila Karen Patchová, která s Kate Hudsonovou pracovala na komedii Jak ztratit kluka v 10 dnech. Nyní kostýmy navrhla tak, aby přesně vystihovaly povahy hlavních postav a jejich pozdější změny. "Liv se zjemní a Emma naopak přitvrdí," připomíná kostymérka.

Trailer

Zajímavosti

Svatební šaty obou hlavních postav byly před veřejností do poslední chvíle utajovány. Byly ušity speciální pláště, které si herečky přes sebe přehazovaly, kdykoliv opouštěly plac nebo maskérnu. Skutečná podoba šatů byla odtajněna až při startu marketingové kampaně na podporu filmu.

Jak to nakonec dopadne?

Jak se říká „všechno zlé je k něčemu dobré", tak jejich období sporů povede k mnoha charakterovým proměnám postav, které se o sobě něco nového dozvědí a pochopí cenu přátelství a prověří sílu svých vzájemných vztahů. Ke konci se film přibližuje mnoha zábavnými situacemi na hranici dosti drsných kanadských žertíků a tak si nejen ti, kteří přišli na romantiku, ale i ti co se chtějí přiměřeně pobavit, přijdou na své. I když je svatební romantika většinou doménou žen, přijdou si na své i muži.

Válka nevěst - nejlepší kamarádky - rvačka
Film pobaví mnoha humornými situacemi, někdy až na hranici dosti drsných kanadských žertíků, a tak si nejen ti, kteří přišli na romantiku, ale i ti co se chtějí přiměřeně pobavit přijdou na své.

Hodnocení:

Premiéra 2. dubna 2009, dolby Digital, české titulky, 89 min.