Yungchia Čchen je choreograf a první sólista New Yorského souboru Divine Performing Arts. (Genevieve Long/The Epoch Times)
Yungchia Čchen je choreograf a první sólista newyorského souboru Divine Performing Arts. (Genevieve Long/The Epoch Times)
Exklusivní video - umělecký profil Yungchia Čchena

Způsob vyjadřování i pohyby Yungchia Čchena jsou ovlivněny tichou důstojností tanečníka, který po celý svůj život tvrdě trénoval. Jeho bohaté umělecké pozadí reflektuje dlouhý seznam vyznamenání, cen a uznání, které během své 27leté kariéry získal.

Před třemi roky již začal Čchen pomalu pomýšlet na ukončení své kariéry tanečníka. Dokonce uvažoval i o možnosti jít do důchodu. V roce 2004 si při jednom vystoupení natrhl Achillovu šlachu, což  ho nechalo pocítit věk a zpomalilo jeho činnost.

Pozvání do taneční soutěže v New Yorku 2007 poskytlo Čchenovi poslední příležitost vrátit se na jeviště - a této příležitosti on plně využil.

V roce 2005 vyučoval Čchen na tchajwanské umělecké univerzitě a tam ho objevila Tchi-a Čang. Tchi-a Čang studovala na slavné pekingské taneční škole a je tanečnicí souboru Shen Yun Performing Arts, což je umělecká skupina z New Yorku. Čang ho nakonec přesvědčila k účasti v taneční soutěži pořádané televizí New Tang Dynasty Television v roce 2007 v New Yorku. Tam získal první cenu.

Pro Čchena nebylo překvapením, že vyhrál soutěž - on už ve své kariéře četná vyznamenání získal - ale překvapením pro něho bylo, že se může pořád ještě tak pohybovat na jevišti a předvádět svůj tanec.

„Během soutěže jsem byl překvapen, že jsem byl schopen pořád ještě tak tančit. Ten pocit, že jsem se ještě mohl zúčastnit takové soutěže a dokonce získal i ocenění," vzpomíná si Čchen.

„Vždyť už jsem se přece smířil s tím, že už nikdy nebudu tancovat."

Jako učitel na umělecké akademii Fej Tchien je Čchen dnes choreografem a prvním sólistou souboru Shen Yun Performing Arts. Yungchia Čchen vidí své životní dílo jako cestu, jak budoucím generacím ukazovat a zachovat klasickou čínskou kulturu.

„Myslím, že v čínském tanci je obsaženo mnoho vrstev, které mají pro lidstvo vnitřní význam," řekl Čchen o svém umění.

Časný začátek

Kariéra Yungchia Čchena již začala v jeho dětství. Byl tancem přímo fascinován, ale v té době tam chyběl ten vnitřní význam, který on chtěl vyjádřit. „Když jsem byl malý chlapec, nebylo v Číně v době kulturní revoluce k vidění nic jiného, než propaganda Komunistické strany Číny," řekl Čchen.

V 11 letech vstoupil do tanečního oddělení na vysoké škole Jihovýchodní provincie Kuej-čou a v roce 1984 se stal členem taneční skupiny z  Kuej-čou.

Čchenova vášeň pro své povolání se zobrazila v jeho legendární kariéře tanečníka a také v dlouhém seznamu významných vyznamenání. Mezi taková vyznamenání patří i uznání za předávání jeho zkušeností z klasického čínského tance budoucím generacím, neboť jeho žáci sami pak získávali vyznamenání.

„Broskvová a švestková taneční soutěž" je vysoce ceněná mezi tanečními i jinými institucemi pro výtvarné umění. Dokonce je označována za „Oscara čínského tance". Je to největší soutěž Číny a jediná taneční soutěž s několika kategoriemi.

V době, kdy žil na Tchajwanu, byl Yungchia Čchen cenami doslova zahrnován. Mimo jiné, je to i nejvyšší vyznamenání tchajwanských celostátních tanečních soutěží cena Formosa, kterou získal v roce 2004. V tom samém roce byl také poctěn cenou za celoživotní dílo s názvem „Tanec létajícího Fénixe jako vyznamenání za výkony v tanci".

V roce 1995 se Čchen oženil s Tchajwankou a vystěhoval se na Tchaj-wan, kde pokračoval ve své taneční kariéře. Nyní ve svých 38letech předává tuto tradici ve své rodině dále. Oba jeho synové se učí čínský tanec.

Nový začátek

Čchen se v loňském roce s celou svou rodinou vystěhoval do USA a jeho život nabral téměř neuvěřitelně jiný směr. Začal praktikovat Falun Dafa, též nazývaný Falun Gong, což je meditační praxe, která je v jeho vlasti Číně od roku 1999 krutě pronásledována.

Během jednoho roku došlo u něho díky praktikování Falun Gongu k pozitivní změně. Změnila se například barva jeho obličeje.

„Dříve jsem býval občas docela nešťastný a ve svém srdci jsem cítil nepokoj," řekl Čchen. „Myslel jsem si, proč má tato osoba víc než já? Vždycky jsem býval trochu závistivý a trochu nešťastný. Nyní jsem se naučil tyto myšlenky odstraňovat."

Jako tanečník potřebuje člověk na jevišti absolutní soustředění, aby se vyhnul chybám. Čchen prozrazuje, že se může zaměřit tím, když celou svou pozornost vloží do své role a tak se na jevišti stává tou osobou, kterou hraje. Co za to obětuje, je enormní, ale co za to získá, je také enormní, říká.

„Tanec je trénink, tanec je učení. Má opravdu hodně společného s utrpením a se snášením trpkosti," říká Čchen. „V tomto procesu musí člověk jednoduše nalézt zálibu v utrpení."

Umělecká podání souboru Divine Performing Arts jsou bohatá na barvy i detaily, a také náročná choreografie i vnitřní význam jednotlivých výstupů, to vše dovede publikum nadchnout a strhnout zpět až ke kořenům tradiční čínské kultury.

„Toto představení zdůrazňuje starou tradici a kulturu Číny. A publikum přijímá autentičnost uměleckého zobrazení s nadšením i vděčností," říká Čchen.

Díky svým úspěchům si dnes neumí Čchen představit, že by jeho taneční kariéra měla v blízké budoucnosti ztratit svůj glanc. Má v úmyslu trénovat žáky v nejbližších pěti až deseti letech a podporovat čínský tanec na mezinárodním poli.

„Myslím si, že tradiční čínský tanec ztělesňuje velmi čistou a tradiční kulturu, která je tak rozsáhlá," říká Čchen.

Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org

Article in English


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní simfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.

Kdy: 26. března 2016 od 19:00 a 27. března 2016 od 17:00

Kde: Janáčkovo divadlo v Brně

Vstupenky: Ticketportál nebo Národní divadlo Brno

Více na ShenYunPerformingArts.org
  


Další videa o Shen Yun naleznete zde