Shen Yun - Brno - ovace ve stoje
Ovace ve stoje na závěr vystoupení Shen Yun Performing Arts v Brně. (Foto: Velká Epocha)

V neděli 12. dubna pozdě večer se naposledy zavřela opona brněnského Janáčkova divadla před umělci newyorského souboru Shen Yun Performing Arts a několikaminutový aplaus ve stoje začal pomalu ustávat. Když lidé opouštěli sál, bylo z jejich rozzářených tváří jasně patrné, že na tento večer ještě dlouho nezapomenou.

Paní Vlastimila Vrbová, podnikatelka z Brna, se přišla podívat na vystoupení s manželem a sdělila Velké Epoše své první dojmy:

„Moc se nám to líbilo. Bylo to energické, mělo to švih. Cestujeme po světě a viděli jsme hodně baletů. Tohle je zase něco trochu jiného - s těmi akrobatickými prvky je to svižnější a vlastně jsme se také dozvěděli, že ty akrobatické pohyby původně pocházejí z klasického čínského tance."

Co se týče tradičních hodnot, jež jednotlivé výstupy souboru Shen Yun prostupují, paní Vrbová míní: „Člověk se je snaží vštěpovat dětem už odmalička, ale myslím, že v tomhle podání a projevu to hodně přináší i dospělým."

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)

Zatímco někteří obdivovali sílu a energii mužských tanečníků, paní Marcelu Vandrovou, moderátorku brněnského rozhlasu, ještě více zaujala ženská část souboru:

„Je to naprosto úžasné. Mám moc ráda tu něhu - čínské hedvábí, čínské ženy. Samozřejmě, muži a jejich bojová umění a tak dále... Ale ta něha čínských krásek je úžasná, ohromující."

„Samozřejmě," dodává, „dívám se na to jako žena, a tak [vnímám] nejen šaty, ale také všechno, co s tím souvisí, ozdoby ve vlasech... celá ta grácie je prostě úžasná. Nedivím se, že mají tolik úspěchů po světě a že se všude před tím uměním sklánějí."

Pro řadu diváků byla srdeční záležitostí čínská kultura:

„Čína je moje krevní skupina," uvedla paní Havránková z Brna, která sama navštívila Zemi středu před devíti lety a nyní dorazila na představení i s manželem a dcerou. Nedokáže popsat, který výstup se jí líbil nejvíce, ale v paměti jí utkvěl vějířový tanec. „Ten byl neskutečný," říká. „Mám z toho neuvěřitelný dojem. Hudba skvělá - naprosto dokonalé."

Shen Yun - Brno - Janakovy - Schwarzova
Zprava výtvarnice Martina Schwarzová s otcem a matkou - manželi Janákovými - po nedělním večerním představení Shen Yun v Janáčkově divadle v Brně. (Petr Šváb/Velká Epocha)

Robert Neruda, místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, sdílel podobné pocity: „To představení je velmi osvěžující. Je to velmi příjemná zábava. Pro nás se ženou je to částečně i nostalgická záležitost, protože před sedmi lety jsme spolu byli v Číně a tohle pro nás byl takový návrat po letech k čínské kultuře."

Když měl vybrat, který výstup jej zaujal nejvíce, svěřil se: „Opravdu se mě dotkl ten výstup ze současnosti (o pronásledování následovníků Falun Dafa v Číně). Bylo to velmi emotivní a myslím, že dobře rozumím tomu příběhu a tomu neštěstí, které se v současné Číně děje. Když jste v Číně, samozřejmě se tváří velmi moderně, ale cítíte tu atmosféru, cítíte, že není všechno v pořádku."

Hlubší významy vystoupení Shen Yun zase zaujaly malířku a výtvarnici Martinu Schwarzovou. „Líbil se mi ten duchovní ráz [vystoupení]. Byl to pohled na Čínu z té druhé, nekomunistické strany," shrnula.

„Docela rozkošní byli moderátoři," doplnila její matka, paní Janáková, podnikatelka z Brna. „Jak se prolínala čeština s čínštinou, to bylo hezké," upřesnila. „Taky ty efekty s bubínky, rukávy a samozřejmě projekce... Byl to zážitek. Jsme rádi, že jsme to viděli," dodala ještě.

Shen Yun - Brno - Jiri Moravek
Pan Jiří Morávek, generální ředitel společnosti SNIP & CO a jedna z významných osobností kulturního a společenského dění v Brně, přišel s manželkou na nedělní večerní představení Shen Yun. (Foto: Velká Epocha)

Po technické stránce představení ocenil pan Jiří Morávek, generální ředitel reklamní agentury a producent známé brněnské přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis: „Choreografie byla velice dobrá. Velmi se mi líbila ta synchronizace. Muselo to stát hodně práce a úsilí - vymakané."

Podpořil také myšlenku, že by soubor zařadil Brno i do svého příštího turné. „Myslím, že to hodně lidí zaujalo a ta předaná informace bude mít účinek. Pokud čas dovolí, myslím, že bychom s manželkou přišli zas."