Edward McMillan-Scott, místopředseda Evropského parlamentu a člen Evropského parlamentu za Yorkshire a Humber v úterý 28. dubna 2009 na tiskové konferenci v Londýně. (Edward Stephen/The Epoch Times)
Edward McMillan-Scott, místopředseda Evropského parlamentu a člen Evropského parlamentu za Yorkshire a Humber v úterý 28. dubna 2009 na tiskové konferenci v Londýně. (Edward Stephen/The Epoch Times)

LONDÝN - Místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott podal jménem konvence o genocidě žádost na vyšetřovací komisi OSN, aby zahájila vyšetřování neustálého pronásledování Falun Gongu v Číně. Toto ohlášení učinil poté, když si společně s ostatními připomněl desáté výročí „tichého protestu 25. dubna". Mnoho expertů na Čínu říká, že „25. duben 1999" byl začátkem pronásledování Falun Gongu v Číně.

„Toto směřuje k neutuchající genocidě jedné nevinné skupiny," prohlásil McMillan-Scott, člen Evropského parlamentu za Yorkshire a Humber, na tiskové konferenci před několika dny v Londýně.

McMillan-Scott prováděl v posledních třech letech osobní šetření otázky utlačování duchovního hnutí Falun Gong. Při své návštěvě Pekingu v roce 2008 kontaktoval některé příznivce Falun Gongu a sbíral fakta. Poté však byli tito lidé zatčeni a uvrženi do vězení, kde jsou v některých případech dodnes a existují dokonce zprávy o jejich mučeni. Jeden z kontaktovaných mužů McMillan-Scottovi sdělil, že viděl mrtvolu svého přítele, který zemřel ve vězení. Této mrtvole očividně chyběly orgány.

V roce 1999 prohlásila Komunistická strana Číny, že má v úmyslu zlikvidovat duchovní hnutí Falun Gong. Strůjcem celé akce byl komunistický vůdce Ťiang Ce-min, který podle výpovědí vydal následující příkazy: „Zničte jejich pověst, zruinujte je finančně a zlikvidujte je fyzicky."

V tomto týdnu napsal McMillan-Scott dopis generálnímu tajemníkovi OSN a požádal o zahájení vyšetřování pronásledování Falun Gongu podle článku 2 o genocidě.

Investigativní reportér a někdejší poradce pro obchodní vztahy s Čínou Ethan Gutmann, který prováděl rešerše o událostech v Číně, sdělil, že západní média byla o celé situaci kolem apelu 25. dubna a začátku pronásledování informována přímo Pekingem. O represích Falun Gongu se přitom nikdo nezmínil.

Na úterní konferenci promluvil vedle McMillan-Scotta i Gutmann. Řekl, že během let stoupl počet potvrzených úmrtí praktikujících Falun Gongu ve vězení na 3.000, přičemž počet mediálních zpráv o Falun Gongu jakoby přímo úměrně klesá s rostoucím počtem obětí.

V roce 2006 bylo poprvé vzneseno obvinění z loupeže orgánů praktikujícím Falun Gongu, ale informovalo o tom jen málo médií.

„Loupež orgánů je chirurgický zákrok, při kterém jsou z těla vyjmuty orgány, jako ledviny, játra, oční rohovky a příležitostně i srdce a plíce. Na příznivcích Falun Gongu se však tyto operace provádějí zaživa," řekl Gutmann.

V posledních dvou letech vedl Gutmann pro svou knihu o konfliktu mezi čínským režimem a Falun Gongem intenzivní rozhovory s více než sto lidmi. Z této stovky lidí bylo padesát uvězněno kvůli své víře ve Falun Gong. Gutmann popisuje, jak při těchto rozhovorech narazil na některé neobvyklé věci.  Asi u třiceti procent uvězněných praktikujících Falun Gongu byly prováděny nákladné lékařské testy, jako například intenzivní prohlídka oční rohovky, aniž by však byla provedena obyčejná zraková zkouška.

„Patnáct procent z padesáti tázaných bylo jednoznačně vyšetřeno na odhad způsobilosti jejich orgánů, v mnoha případech se prohlídka pořád opakovala i s nekonečnými krevními a močovými testy," řekl Gutmann, který takovéto informace od dotazovaných vůbec nečekal.

U jakého počtu praktikujících Falun Gongu došlo k loupeži orgánů? „Spodní hranici odhaduji na 13.500 a maximální počet je kolem 162.000," řekl Gutmann.

Zmínil také to, že kvůli chybějícím skutečným datům musí sáhnout ke konzervativním odhadům od zdrojů, na které se může spolehnout. Jedná se hlavně o sledování počtu uvězněných za posledních deset let i déle.

Na požádání o vysvětlení, jak je možné, že k loupeži orgánů vůbec dochází, Gutmann odpověděl: „Byla to čistě obchodní záležitost."

„Transplantáty orgánů jsou velmi drahé. V průměru přinesou zisk 50.000 US dolarů za osobu. Eventuelně může jít o zisk až dvě stě tisíc dolarů za jednoho zavražděného stoupence, jestliže je jeho orgány obslouženo více cizinců najednou."

Profesor Tom Treasure, specialista na transplantace srdce, se vyjádřil, že neměl vůbec problém takové informace přijmout.  „Zprávy jsou velmi pravděpodobné a já o tom vůbec nepochybuji," řekl a dodal: „Byli to právě lékaři v Německu, kteří ve třicátých letech vyvinuli metodu, jak se zbavit nežádoucích skupin lidí."

Dále popsal, jak tito němečtí lékaři mohli provádět své pokusy systematicky. Podobným způsobem jsou prováděny i transplantace. Jedna skupina vyhledá dárce a druhá skupina provede testy atd. Tento systém usnadňuje všem zúčastněným tvrzení, že o ničem nevěděli.

Profesor Treasure napsal článek o loupeži orgánů příznivcům Falun Gongu v odborném časopise Royal Society of Medicine, avšak bez větší odezvy.

Profesor Treasure zmínil, že řada lidí se spokojí s vysvětlením, že orgány na transplantace v Číně pocházejí od popravených vězňů. „Zjevná smrt kulkou do hlavy vyloženě ukonejšila svědomí ctihodných lidi a dostala je do situace, že mlčky snášejí tyto praktiky, aniž by se blíže zajímali o detaily. A to byl ten poslední chybějící kamének v mozaice. Tak si mohou žít spokojeně svůj život bez výčitek svědomí. A všechny indicie svědčí zatím o tom, že tato hrůzná praktika loupeže orgánů pokračuje dál," uzavřel.

Článek v němčině


[1] - Falun gong je takzvaná čchi-kungová praxe zabývající se rozvojem těla a mysli, před rokem 1999 měla v Číně podle vládních statistik 70 milionů příznivců, v roce 1999 jej čínská vláda kvůli jeho masové popularitě zakázala.