Za posledních dvacet let se obchodní výměna mezi Evropskou unií a Čínou značně zesílila. V současné době je Čína druhým největším obchodním partnerem unie hned po USA. Pro Čínu je EU největším zahraničním obchodním partnerem. Obchodní vztahy EU a Číny komplikuje otázka práv duševního vlastnictví, protože čínské firmy stále profitují z přebírání technologických a inovačních postupů. Z Číny do EU proudí obrovské množství padělaných výrobků - v roce 2007 okolo sedmdesáti procent zboží zabaveného na unijních hranicích pocházelo právě z Číny.

Přesto a nebo právě proto, že je EU největším obchodním partnerem Číny, angažuje se i v citlivých tématech, jakým je například dodržování lidských práv v Číně. „Žádná ze současných globálních výzev, kterým svět čelí, nemůže být řešena bez spolupráce mezi EU a Čínou. Zároveň ale není možné, aby EU přecházela mlčením porušování lidských práv v Číně," říká poslankyně strany zelených Kateřina Jacques.

Liberální europoslanec Marco Cappato o stavu lidských práv v Číně říká: „Zatímco západ si připomíná 20 let od pádu Berlínské zdi, v Číně uplyne tento rok 50 let od čínského obsazení Tibetu, 20 let od masakru na náměstí Nebeského klidu a 10 let od potlačení náboženské skupiny Falun Gong." Komunistické režimy jsou známy svým pronásledováním duchovenstva, a ať už se jedná o buddhistické mnichy, křesťany nebo praktikující Falun Gongu. Represivní aktivity režimu proti těmto skupinám bývají nejvíce vyostřené a zároveň nejméně pochopitelné.

„Mlčení je souhlas", vzkázali presidentovi Klausovi a české vládě členové Parlamentní skupiny přátel Tibetu, ministr pro lidská práva Michael Kocáb a organizace zasazující se o dodržování lidských práv v Tibetu. „Obecně vzato patří Čína a Irán k zemím, ve kterých dochází k závažným porušováním lidských práv," zmiňuje ve své zprávě o otázce lidských práv Evropský parlament (EP).

Nyní, v předvečer summitu EU-Čína se k tomuto tématu opět upírají mnohé zraky a očekává se, že na summitu bude tato otázka jedním z ústředních témat. Zlepšení situace lidských práv může potažmo ovlivnit i další odvětví a je také prvním krokem k transformaci Číny do stavu demokracie. S neblahými vzpomínkami na červen 1989 (masakr studentů požadujících demokracii na náměstí Tienanmen) a červenec 1999 (začátek pronásledování duchovního hnutí Falun Gong) můžeme pouze doufat, že vstřícný krok směrem k čínské vládě bude mít dostatečný náboj, aby narušil formální atmosféru jednání.