Pohoří Guangzhou Lianhua je místem, kde se nachází obrovský červený pískovec, velký přibližně pět tisíc metrů čtverečních, jehož jeden z místních usedlíků proměnil v obrovský slovník starobylého čínského věšteckého kostního písma[1].

Pískovcová skalní stěna, která byla nedávno pojmenována “skalní slovník”, je nyní popsána více než pěti tisíci věšteckými kostními znaky, které do ní vytesal Jing Hong, místní usedlík, který v dětství studoval pečetní řezbu a později věštecké písmo. Pan Jing říká, že s tesáním začal vloni v červnu a pracoval téměř čtyři měsíce, než práci dokončil.

Mnohé věštecké znaky jsou symboly. Znak “Ri” - slunce nebo den - je možné napsat devíti různými způsoby, zatímco znak “Yue” znamená měsíc nebo kalendářní měsíc a ten se dá zapsat šesti různými způsoby. Jing a jeho studenti znaky poté natřeli červenou olejovou barvou, aby vypadaly živější a vytvářely umělečtější dojem.

Podle Jinga přibylo během posledních přibližně sto let, od doby, co byly věštecké kostní znaky poprvé objeveny archeology, více než sedm tisíc dalších znaků. Dosud bylo rozpoznáno celkem pět tisíc znaků, ale význam dalších dvou tisíc zůstává prozatím neznámý. V současné době se na výzkumu zbylých znaků nepodílí mnoho expertů, a proto není jisté, kdy bude jejich význam konečně rozluštěn.


[1] Nejstarší čínské nápisy, Věštecké písmo (Čínsky: , pinyin: jiǎgǔwén, literárně: krunýřové-kostní-písmo), bylo vědci rozpoznáno v roce 1899 na částech kostí a želvích krunýřích, které se podle vědců prodávaly jako léky.