![Zleva čínský premiér Wen Ťia-pao, český prezident Václav Klaus a předseda Evropské komise José Barroso. (Petr Šváb/Velká Epocha) Zleva čínský premiér Wen Ťia-pao, český prezident Václav Klaus a předseda Evropské komise José Barroso. (Petr Šváb/Velká Epocha)](../images/stories/News/2009/05/20090520-eu-cina-summit-.jpg)
Ve středu 20. května se na Pražském hradě uskutečnil jedenáctý summit mezi Evropskou Unií (EU) a Čínskou lidovou republikou (ČLR). Jednání předsedal český prezident Václav Klaus a za ČLR přijel jednat čínský premiér Wen Ťia-pao. Začátek i průběh summitu provázely poklidné akce zastánců lidských práv, kteří doufali, že summit bude této otázce věnovat významější pozornost.
Summit se podle očekávání zabýval zejména ekonomickými a ekologickými otázkami ve společných vztazích mezi EU a Čínou. Kromě finanční krize přišla řeč i na klimatické změny. Bylo podepsáno společné prohlášení o evropsko-čínském středisku pro čistou energii, od něhož si představitelé slibují právě snížení emisí skleníkových plynů. Zástupci také vyjádřili podporu „klimatické konferenci" plánované na prosinec v Kodani.
Dalším podepsaným dokumentem byla dohoda o spolupráci Evropy a Číny ve vědě a technice.
Po dvouhodinovém jednání oznámil Václav Klaus na tiskové konferenci, že i na lidská práva alespoň rámcově došlo při diskusi o „společné strategii budoucího partnerství s Čínou". „V Evropě pokládáme otázku lidských práv za velmi důležitou," zmínil Klaus.
Čínský premiér se závěrečné diskusi vyhnul a ve svém vyčerpávajícím monologu několikrát zopakoval řečnickou mantru současného čínského vedení: „rozvoj", „stabilita" a „vzájemně prospěšné vztahy". Poté, co zdůraznil rostoucí objem obchodů mezi Čínou a EU, vyjádřil nespokojenost s trvajícím zbrojním embargem, uvaleném na Čínu po masakru studentského hnutí vládními vojsky na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Nezapomněl také zdůraznit „vzájemné nevměšování do vnitřních záležitostí" - obvyklou odpověď Číny na kritiku lidských práv. Závěrem ještě poděkoval české straně za „ohromné úsilí", které vyvinula při organizaci summitu.
![Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb přebírá od zástupců Asociace Falun Gong ČR petiční archy s padesáti tisíci podpisy proti pronásledování stoupenců této meditační praxe v Číně. (Kamil Rakyta/Velká Epocha) Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb přebírá od zástupců Asociace Falun Gong ČR petiční archy s padesáti tisíci podpisy proti pronásledování stoupenců této meditační praxe v Číně. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)](../images/stories/News/2009/05/20090520-eu-cina-summit-Kocab-petice-Falun-Gong-2.jpg)
Ve stejné době, kdy přijížděl čínský premiér na Pražský hrad se ministr pro lidská práva Michael Kocáb setkal před úřadem vlády České republiky se zástupci asociace Falun Gong ČR, kteří mu předali petiční archy s padesáti tisíci podpisy vyzývajícími k ukončení pronásledování Falun Gongu čínskou vládou. „Mám signál, že ke zmínce o zlepšení situace lidských práv v Číně ze strany české vlády dojde," uvedl Kocáb. Také konstatoval, že jednat s čínskými politiky o vecech jako je pronásledování Falun Gongu „je vždy věcí osobní odvahy politika". „Dnes je to na našich vyjednávačích," dodal. Přestože Evropský parlament již v minulosti vyzval Čínu k ukončení persekuce Falun Gongu, Kocáb naznačil, že lidská práva se při vyjednávání s čínskou vládou stále zmiňují jen opatrně. „Jakákoliv razantní kritika může mít opačný efekt," míní ministr.
Mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International pořádala ve stejné době takzvaný Paralelní summit, kde se hovořilo na téma lidských práv v Číně. Obránci lidských práv se snažili připomenout případy politických vězňů, které podle jejich vyjádření čínské úřady umlčují.