20090531-Sterling-Campbell
Streling Campbell hraje na své bubny, na kterých má tři čínské znaky školy Falun Gong. (Velká Epocha)

Každý asi zná hudební ikonu, zpěváka Davida Bowieho. Málokdo už ale ví, že David Bowie je aktivním podpůrcem lidských práv a že jeho bubeník Sterling Campbell pořádá před každým vystoupením akci na podporu lidských práv v Číně.

David Bowie podporuje obecné aktivity mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International, ale proč se jeho bubeník zajímá právě o lidská práva v Číně?

Sterling Campbell se kromě své hudební kariéry věnuje i duchovnímu rozvoji a praktikuje východní meditační cvičení. „Jako profesionální bubeník,“ říká Sterling, „jsem žil nočním životem a po vystoupeních se věnoval zábavě, kouření a pití alkoholu.“ Ač se mu jeho životní styl úplně nezamlouval, nedokázal se ze svých zlozvyků vyprostit.

Jednoho dne se procházel po jednom parku v New Yorku, kde uviděl skupinu lidí, kteří prováděli velmi jemné cvičební pohyby. „Jejich cvičení mě zaujalo, a tak jsem je požádal, aby mě cvičení naučili, a potom jsem si od nich vzal knihu o meditační praxi, které se věnovali.“ Poté, co si Sterling knihu přečetl a pokračoval v meditačních cvičeních, přestal postupně kouřit a pít alkohol a podle jeho slov mu dodnes praktikování metody přineslo nejen dobré zdraví, ale také duchovní proměnu. „Jsem teď šťastnějším člověkem,“ říká Sterling.

Meditační praxe, kterou tehdy objevil v newyorském parku, vede cvičence také k dodržování morálních principů – pravdivost, soucit a snášenlivost. Sterling je přijal jako svoji hlubokou životní filosofii a spojil se s nimi natolik, že si tato tři slova v čínském jazyce namaloval na svoje bubny, se kterými vystupuje na koncertech s Davidem Bowiem.

Na mezinárodních setkáních se spřátelil i s dalšími příznivci této čínské čchi-kungové meditační praxe, kterou její zakladatel pojmenoval Falun Gong. Poznal tak příznivce rozvoje těla a mysli z celého světa i ze samotné Číny. V Číně se však situace náhle dramaticky změnila. Falun Gong si totiž v Číně získal na sedmdesát milionů příznivců a masový ohlas přitáhl pozornost čínského komunistického režimu.

Nečekané události

20090531-zatykani-tienanmen
Zatýkání příznivců Falun Gongu na náměstí Nebeského klidu v Číně. (minghui.net)

Bývalý čínský prezident a vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min se obrovské popularity meditační praxe zalekl. V roce 1999 z obav ze ztráty kontroly nad myšlením čínských obyvatel praktikování Falun Gongu zakázal. Od té doby je každý, kdo se meditační praxi v Číně věnuje, čínskou vládou tvrdě pronásledován.

Šokován událostmi a situací v Číně se Sterling neváhá připojit k pořádání a podpoře protestních akcí proti represím. Vládní persekuce se však začaly přiostřovat a nabraly nebývalé rozměry i brutalitu. V Číně si již vyžádaly tisíce lidských životů.

Když přijel David Bowie se svou kapelou do Manchesteru, aby odstartovali turné po Velké Británii, zúčastnil se Sterling protestní akce před čínským konzulátem v Manchesteru. Ještě předtím, než se připojil ke své kapele při večerním zahajovacím vystoupení, udělal několik interwiev do různých médií včetně Manchester Evening News.

Pokaždé, když Bowie pořádá koncert, požádá Sterling několik přátel, kteří také cvičí Falun Gong, a společně rozdávají letáky u vstupu na koncert a dělají rozhovory s médii, aby pomohli zastavit pronásledování Falun Gongu v Číně. Protože Bowie podporuje Amnesty International, má podle Sterlinga pro jeho aktivity pochopení a vždy mu ochotně nabídne svoji podporu.

Odvážný protest v srdci Číny

Protest na náměstí Nebeského klidu (Tiananmen) v Pekingu v roce 2002. (zdroj Facebook)
Protest na náměstí Nebeského klidu (Tiananmen) v Pekingu v roce 2002. (zdroj Facebook)

Bubeník Sterling Campbell se zúčastnil také protestu na náměstí Nebeského klidu (Tiananmen) v Pekingu, kam přijelo v roce 2002 asi čtyřicet praktikujících Falun Gongu z Evropy, Ameriky, Skandinávie a Austrálie. Chtěli podpořit Falun Gong a protestovat proti násilí a zvůli čínské komunistické vlády.

Skupina odvážlivců přijela s výzvou k zastavení pronásledování a propuštění všech zadržovaných praktikujících Falun Gongu v Číně. Během několika minut poté, co se zahraniční turisté shromáždili na náměstí a tři z nich rozvinuli zářivě žlutý transparent s čínským nápisem „Pravda, Soucit, Tolerance“, přijely policejní vozy a začalo nevybíravé zatýkání. Turisté z mnoha různých zemí byli za svůj poklidný protest v Číně zatčeni, vězněni a poté vyhoštěni ze země. Policejní akce pobouřila zahraniční vlády a přitáhla mezinárodní pozornost i k samotnému pronásledování Falun Gongu.

Video o meditačním cvičení Falun Gong



Po letech očerňování a masové mediální kampaně čínské vlády proti Falun Gongu se mezinárodní společenství díky široké a neutuchající aktivitě zastánců Falun Gongu, jakými je například bubeník Sterling Campbell, dozvědělo o alarmující situaci lidských práv v Číně. Protestní akce, apely na vlády, lidsko-právní organizace a vyšetřovatele dokázaly postupně celou situaci pronásledování zvrátit opačným směrem.

Luo Gan, hlavní strůjce pronásledování, vedoucí úřadu 610, přezdívaného „Čínské gestapo“, dnes čelí mnoha mezinárodním žalobám. Místopředseda Evropského parlamentu nedávno požádal generálního tajemníka OSN, aby zahájil vyšetřování pronásledování, které nabralo rozměry rozsáhlé genocidy proti několikamilionové skupině nevinných obyvatel Číny.


[1] čchi-kung je skupina tradičních čínských cvičení pro rozvoj těla a mysli.

Zdroj: Uniter Nations reports 2008, Amnesty International, výroční zpráva parlamentní komise USA 2007, wikipedie.cz, clearharmony.cz, faluninfo.net.