Safari 4 umožňuje svým uživatelům prohlížet si stránky uložené ve svých záložkách a úplnou historii ve formátu, který je snadno ovladatelný a přehledný (Obrázek se svolením firmy Apple).
Safari 4 umožňuje svým uživatelům prohlížet si stránky uložené ve svých záložkách a úplnou historii ve formátu, který je snadno ovladatelný a přehledný. (Velká Epocha)

S uvedením internetového prohlížeče Safari 4 od společnosti Apple může odzvonit Firefoxu i Internet Exploreru (IE). Nejenom že je rychlý, ale nabízí také několik vlastností, které se bezpochyby stanou novými normami.

Apple uvádí, že Safari 4 je při načítání HTML stránek třikrát rychlejší než IE nebo Firefox. Při načítání JavaScriptu je 8x rychlejší než IE, 3x rychlejší než Firefox a 4,5x rychlejší než předchozí verze Safari.

Rychlé časy při načítání jsou přičítány zejména novému enginu Nitro JavaScript, který je srdcem tohoto prohlížeče. Podporuje také HTML 5 a pokročilé CSS efekty, umožňujíc větší množství fontů, grafiky a o poznání plnější webový zážitek.

Software byl právě nedávno uvolněn k dispozici a zdarma si jej můžete stáhnout ve verzích pro Mac a Windows. Tři dny po uvedení na trh, tj. 8. června, informoval Apple, že počet stáhnutí Safari 4 převýšil 11 miliónů. Šest miliónu z toho byli uživatelé Windowsů.

Nové šaty pro Safari

Menu Top Sites v Safari 4 umožňuje uživateli vidět náhledy nejnavštěvovanějších webových stránek, na které se dostanete jedním kliknutím (Obrázek se svolením Apple).
Menu „Top Sites" v Safari 4 umožňuje uživateli vidět náhledy nejnavštěvovanějších webových stránek, na které se dostanete jedním kliknutím. (Obrázek se svolením Apple)

Kromě průkopnických rychlostí nabízí čerstvé Safari nové prvky, které si uživatelé určitě oblíbí. Když otevřete Safari 4 poprvé, přivítá vás zajímavá mřížka s webovými stránkami. To je stránka  „Top Sites", která zobrazuje první stranu vašich dvanácti nejnavštěvovanějších webovek.

Dalším podobným rysem, který se brzy stane součástí vašeho denního brouzdání, je nová stránka pro vyhledávání „Cover Flow".

To, čím se vyhledávací stránka skutečně liší, je její vzhled. Zobrazuje rozložení webových stránek stejným způsobem jako počítač Mac Leopard a umožňuje uživatelům rychlé prohlížení obrázků. Dokáže zobrazit plnou historii vašich hledání, záložek, RSS Feeds (RSS zdrojů) a ostatních možností, které naleznete vyjmenované na spodu stránky.

Díky těmto funkcím mohou uživatelé vidět stránky v náhledech a tím značně zredukovat pracné brouzdání. Naštěstí tyto typicky Macovské rysy jsou v Safari 4 k dispozici i ve verzi Windows.

Další věc, které si může uživatel PC všimnout je, že chybí panel nástrojů, nacházející se obvykle v horní části stránky. Apple umístil tyto možnosti do dvou malých rozbalovacích menu umístěných v adresovém panelu úplně napravo. To má za výsledek upravenější stránku a větší pracovní prostor. Pro uživatele Windows, kteří už si zvykli na starý formát prohlížeče, nabízí Safari 4 možnost zachování klasického vzhledu, aniž by se snížila rychlost načítání.

Samozřejmě, že Apple navrhl Safari 4 tak, aby mimo uhlazenějšího formátu a zvýšené rychlosti brouzdání, byl webový zážitek i bezpečný. Tento prohlížeč obsahuje ochranu proti phishingu a malware a obsahuje tzv. Private Browsing (Soukromé brouzdání). Safari neukládá ani neukrývá jakékoliv osobní informace, které uživatel zadá nebo stránky, které navštíví, takže můžete bezpečně surfovat i na veřejném počítači.

No a co jsou slabé stránky Safari 4? Žádné jsem nenašel, ale zdá se, že menu Top Sites chvíli trvá, než zobrazí úvodní stránky webových stránek. Přesto mohou být tyto rychle otevřeny, i bez načtení obrázku.

V souhrnu je brouzdání na webu se Safari 4 daleko větším požitkem. Díky novým vlastnostem je řada užitečných funkcí hned u ruky, zatímco rychlé načítání dělá brouzdání o mnoho snazší a příjemnější.

Poznámka pro naše uživatele: česká ani slovenská verze Safari 4 zatím nejsou k dispozici, takže se musíme prozatím smířit s verzí anglickou.

A ještě drobné upozornění: Někteří uživatelé si stěžují, že jim nové Safari 4 odmítá načíst zabezpečené webové stránky společnosti Google. Uživatelé služby Gmail tedy mohou místo přihlašovacího okna spatřit jen nemilou chybovou hlášku. Podle několika diskusních fór se jedná o problém Googlu, nikoli Safari.