Čínští vítači byli organizovaní skupinou můžů v oblecích a s visačkami. Jak nám před začátkem akce sdělila jedna z vítajících dam, šlo o delegaci místního čínského spolku pro obchod a přátelství. (Petr Šváb/Velká Epocha)
Čínští „vítači" byli organizovaní skupinou mužů v oblecích a s visačkami. Jak nám před začátkem akce sdělila jedna z vítajících dam, šlo o delegaci místního čínského spolku „pro obchod a přátelství". (Petr Šváb/Velká Epocha)

Bratislava, 16. června – Před Prezidentským palácem v Bratislavě dnes bylo pořádně horké odpoledne. Krátce předtím, než do sídla hlavy slovenského státu dorazil čínský prezident Hu Jintao na svoji první oficiální návštěvu, bylo čínskou ambasádou dovezeno v autobusech několik set čínských přistěhovalců z Rakouska a Slovenska. Ti byli na místě instruováni delegáty místních čínských spolků, aby obtěžovali či napadali desítky aktivistů, kteří přišli podpořit oběti porušování lidských práv v největším totalitním státě na světě.

„Bavil jsem se se dvěma Číňany a ti říkali, že jsou z Vídně a že pro ně tamní čínská ambasáda uspořádala výlet do Bratislavy, aby tu vítali prezidenta. Přijely nejméně dva autobusy. Když jsme pak vytáhli transparent s nápisem ‚zastavte pronásledování Falun Gongu[1] v Číně‘, obstoupili nás Číňané v oblecích, zlomili mi tyč, za kterou jsem transparent držel, a samotný transparent strhli a ukradli,“ řekl rakouský zastánce Falun Gongu Hansi Fleck, který přijel podpořit místní aktivity za lidská práva. Podobné zkušenosti líčí řada dalších aktivistů, avšak nezůstalo jen u strkanců a drobných krádeží.

„Ta Číňanka seděla na betonové římse a v rukou měla transparent na podporu Falun Gongu. Přišli k ní ti Číňané, co je poslala ambasáda, a srazili ji na schody pod římsou. Zranila si hlavu a skončila v sanitce,“ líčí odpolední události slečna Jiang, která byla sama v Číně vězněna za své přesvědčení.

„Byli agresivní. Viděl jsem, jak ti Číňané v oblecích instruovali ty mladé, jak mají aktivistům sebrat transparent a hned dát ruce k tělu, aby je při tom nikdo nestihl vyfotit,“ popsal situaci jeden z přihlížejících fotografů. „Policie nejdřív nevěděla, co se děje – mysleli si, že je aktivisté provokují. Když zjistili, že to ti Číňané dělají organizovaně, začali aktivisty víc bránit,“ dodal.

Paní Su byla napade a shozena na schody, o které si poranila hlavu. (Velká Epocha)
Paní Su byla napadena a shozena na schody, o které si poranila hlavu. (Velká Epocha)

Samotné jednání prezidentů probíhalo výhradně na téma ekonomiky. Gašparovič neváhal Číně nabídnou know how slovenských firem a zdůraznil solidaritu v otázkách zmírňování finanční krize, zatímco Hu Jintao nezapomněl poděkovat Slovensku za podporu při kandidatuře Číny mezi členy Rady pro lidská práva OSN.

Mezitím od desíti hodin ráno probíhala vedle paláce, v Banskobystrickej ulici, akce na podporu lidských práv v Číně – o kterých při jednáních nepadlo ani slovo. Pořadatelem byl pan Marek Tatarko, předseda Asociace Falun Gong SR. „Chceme upozornit na již deset let probíhající represe vůči praktikujícím metody Falun Gong v Číně. Tisíce lidí byly umučeny k smrti. Tisícům byly za živa odebrány orgány na komerční transplantace. Přesto, všichni máme k té zemi, k té kultuře, velmi hluboký vztah - doufám, že nás co nejvíce Číňanů pochopí,“ uvedl Tatarko.

K akci se připojila také Amnesty International (AI). „Je nešťastné, že si náš staronový prezident vybral za první státní návštěvu po zvolení právě delegaci z Číny – největší diktatury. Má to snad naznačovat, kterým směrem se budou ubírat jeho další kroky?“ posteskl si Eduard Chmelár, slovenský aktivista a člen AI.

Na protestní akci se dostavili také zástupci organizace Človek v ohrození. Jejich tématem byla vzpomínka na masakr studentů na pekingském náměstí Tiananmen, který letos zaznamenal smutné, dvacetileté výročí.

Eduard Chmelár z Amnesty International poskytuje rozhovor pro slovenský Radiožurnál. (Petr Šváb/Velká Epocha)
Eduard Chmelár z Amnesty International poskytuje rozhovor pro slovenský Radiožurnál. (Petr Šváb/Velká Epocha)

Prostor Hodžova náměstí před vchodem do Prezidentského paláce měla pro potřeby státní návštěvy vyhrazený kancelář prezidenta SR. Již před druhou hodinou ho ale obsadil dav čínských „vítačů“. Početné policejní jednotky je zde nejprve tolerovaly, jak se však množily případy napadání, pořádkové síly několik Číňanů zpacifikovaly, a nakonec celé náměstí vyklidily s tím, že jde o nepovolené shromáždění.

Před čtvrtou se pak dav přesunul na roh Banskobystrické ulice, naproti lidsko-právní akci, kde ještě několik desítek minut skandoval „Čína, Čína“ zatímco zástupci AI poskytovali rozhovory médiím. Po několika výpadech vůči aktivistům se na místo opět dostavila policie a vytlačila čínský dav až k ústí Náměstí 1. Mája, kde měly jejich organizace oficiálně ohlášené shromáždění.

Akce příznivců Falun Gongu pokračovala až do osmé hodiny večerní, kdy se shromáždění poklidně rozešlo.

Celková bilance: jedna zraněná; minimálně osm zatčení - tři prokomunističtí aktivisté a pět Slováků; několik trestních oznámení.


 [1] Falun Gong (nebo také Falun Dafa) je meditační praxe velmi oblíbená v devadesátých letech v Číně. V roce 1999 ji tamní režim zakázal z obav před její popularitou. Od té doby jsou její následovníci v Číně pronásledováni. Podle některých odhadů sahá počet obětí perzekuce do desítek tisíc.