Cyklostezka povede z Jihlavy údolím stejnojmenné řeky do Třebíče, dále přes Jaroměřice nad Rokytnou, Moravské Budějovice a Jemnici až do Raabsu.
Cyklostezka povede z Jihlavy údolím stejnojmenné řeky do Třebíče, dále přes Jaroměřice nad Rokytnou, Moravské Budějovice a Jemnici až do Raabsu.

Vysočina - Základní kámen cyklostezky z Jihlavy do Raabsu byl poklepán ve čtvrtek 18. června na Křižíkově ulici. Po oficiálním zahájení stavby bude následovat výstavba projektované cyklostezky do rakouského města Raabs an der Thaya. Stavební část by měla být dokončena v prosinci, na jaře příštího roku bude na stezce doplněno značení. Cyklostezka povede z Jihlavy údolím stejnojmenné řeky do Třebíče, dále přes Jaroměřice nad Rokytnou, Moravské Budějovice a Jemnici až do Raabsu. V první etapě budou rovněž upraveny dosud neprůjezdné úseky v délce asi 17 kilometrů.

„V dubnu 2010 by měla být cyklostezka, dlouhá sto davacet kilometrů, slavnostně otevřena," řekl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal a upřesnil: „Nejobtížnější úseky jsou v okolí Kratochvílova mlýna na Třebíčsku. Některá místa si budou vyžadovat nejen povrchové úpravy, ale i budování různých lávek a mostků přes vodu či jiné těžce překonatelné úseky." Náklady převážně pokryje dotace Evropské unie.

V nejbližší budoucnosti by projekt měl pokračovat zvýšením komfortu - měly by vzniknout nové povrchy v místech, která jsou sice dobře průjezdná, ale mohou být pohodlnější. Části cyklostezky by měly být upraveny tak, aby je mohli používat i vyznavači kolečkových bruslí.

Za účelem vybudování stezky vznikl Dobrovolný svazek Cyklostezka Jihlava-Třebíč-Raabs, ve kterém je sdruženo pětadvacet obcí a měst.