20090713-verejni-nepratele
Akční snímek v podobě gangsterské ságy o gangu Johna Dillingera. (bontonfilm.cz)

Žánr: krimi/thriller

Režie: Michael Mann
Kamera: Dante Spinotti
Hudba: Elliot Goldenthal
Scénář: Michael Mann & Ronan Bennett
Hrají: Johnny Depp, Christian Bale, Marion Cotillardová a další

Po filmech Collateral a Miami Vice vytahuje režisér Michale Mann z rukávu další akční snímek v podobě gangsterské ságy o historické postavě z doby velké hospodářské krize v USA, bankovního lupiče Johna Dillingera, kterou ztvární talentovaný hoolywoodský veterán Johnny Depp (Piráti z Karibiku, Střihoruký Edward).

Námět pro scénář, který napsal Ronan Benett společně s Michaelem Mannem, vychází ze stejnojmenné knihy Bryana Burrougha, popisující přerod bankovního lupiče v podivuhodnou legendu. Chicago Daily News v lednu 1934 o Dillingerovi napsaly: “Nebyla na něm známka nesnází, žádný náznak nevole proti přítomným policistům, v jejichž společnosti strávil několik let. Vůbec nepůsobil jako zločinec a kriminálník…Když jste se na něj podívali poprvé… vypadal jako nejvíce okouzlující muž svého druhu, kterého jen stěží uvidíte jinde, než v mimořádně barvitě vylíčeném filmu.“ A právě takový film chtěl Mann natočit, ovšem samotný Dillingerův příběh je spíše přímočarý a ryze akční, tedy hlubšího zamyšlení se asi nedočkáme.

Do nového snímku se však zapojila řada hvězd a to nejen filmařských, ale také hereckých. Role Dillingera podle Manna odhalí Deppovy skryté charakterové rysy. “Někde hluboko v sobě je Johnny tvrďák,” říká Mann. “Když jsme o Dillingerovi začali mluvit, říkal, že ho ta postava zajímá už dlouho a že mu připomíná pár lidí z jeho minulosti. Nějak jsem vycítil, že v sobě Dillingera má. Každý v sobě máme temné stránky, ale dokázat na ně sáhnout a odkrýt je...to vyžaduje kuráž.”

20090630-verejni-nepratele-bale
J. Edgar Hoover do boje proti Dillingerovi nasazuje svého nejlepšího hráče, přímočarého agenta Melvina Purvise. (bontonfilm.cz)

 

John Herbert Dillinger se stal jakýmsi zhmotněním myšlenek tehdejší doby, kdy lidé, jejichž úspory byly náhle a nenávratně pryč, proklínali banky, které podle nich zavinily finanční kolaps, a také vládní úřady, které jim nedokázaly pomoci v jejich chudobě a nezaměstnanosti. Charismatický muž, který začal se svými kumpány vykrádat jednu banku za druhou a způsobovat státním úřadům nemalé starosti, jakoby ztělesňoval jejich nespokojenost, stal se jejich oblíbencem, který trestal terče jejich zlosti, a po své smrti i historickou postavou velké hospodářské krize v USA. “Tím, jak útočil na banky a přechytračoval úřady, se pro lidi sužované depresí stal jejich mluvčím,” říká s trochou nadsázky režisér Mann.

Jeho loupežná přepadení přirozeně vyvolala následnou akci vládních úřadů v čele s J. Edgarem Hooverem (Billy Crudup - Watchmen, Kauza CIA), který do boje proti jeho gangu nasazuje svého nejlepšího hráče, přímočarého agenta Melvina Purvise (Christian Bale - Temný rytíř, Terminátor Salvation). Hoover se rozhodne využít situace k upevnění svojí politické moci a pozvednout svůj Úřad pro vyšetřování na policejní instituci s celostátním vlivem.

Dillinger však dokáže trestnému komandu neohroženě unikat z obklíčení a připravených pastí pomocí odvážných a důvtipných kousků, a i když je dopaden a vsazen do vězení, opět se mu podaří záhadně uniknout. Jeho nepolapitelnost a nezadržitelnost přitahuje stále větší pozornost lidí i vládních úřadů a do honu na „lišku“ se nakonec bude muset zapojit i podsvětí, kterému tehdy šéfoval Frank Nitti (Bill Camp - Reservation Road, Podvod). Zločinci znovu a znovu zahanbují úřady a unikají z téměř bezvýchodných situací, v září 1933 a v březnu 1934 z vězení v Indianě nebo z obklíčeného hotelu v severním Wisconsinu v dubnu 1934.

Hlavní Dillingerovy parťáky ztvárnili Australané David Wenham a Jason Clarke, hrající Harryho “Pete” Pierponta a Johna “Red” Hamiltona. Dillingerův gang neustále zlepšuje svoji techniku a mezi svá aktiva zařazuje nejnovější zbraně, nejmodernější auta typu Ford V8, využívá rozkouskovaný veřejný bezpečnostní systém a schopnost vycítit veřejné sympatie pro vykrádání bank. Dillinger a jeho muži byli schopnější, než celá FBI, která dříve dokázala lapit takové gangstery, jako byl Pretty Boy Floyd, jejich kariéra však byla, jak už to bývá, podobná letu Ikara a z nejvyššího bodu na výsluní padala prudce k zemi. Dillinger se také ukazoval jako novodobý Robin Hood, který si získával sympatie veřejného mínění rozdáváním ukradených peněz obyčejným lidem.

“Dokázal unikat jen 13 měsíců,“ říká Michael Mann a předznamenává tak historický fakt o konci jeho gangu. Dillinger cestoval po Státech s přítelkyní Billie Frechetteovou (Marion Cotillard - Edith Piaf, Dobrý ročník) mladou ambiciózní dívkou s indiánskými kořeny z malého městečka, utrácel závratné sumy peněz a potřásal si rukou s elitou Floridy. Když pomyslný „pohár“ přetekl a štěstěna jej přestala chránit, vstoupila do hry chicagská madam Anna Sageová, tehdy známá jako “Dáma v červeném” (Branka Katicová - Big Love, The Englishman). Anna Sageová pocházela z východní Evropy, v Chicagu provozovala hotel a měla problémy s imigračním oddělením. Aby se vyhnula vyhoštění, prozradila policii, kdy přesně půjde Dillinger do kina, konkrétně si tehdy zašel na gangsterský film Manhattan Melodrama s Clarkem Gablem a Myrnou Loy v hlavních rolích.

20090630-verejni-nepratele-cotillardova
Dillinger cestoval po Státech s přítelkyní Billie Frechetteovou a utrácel závratné sumy peněz. (bontonfilm.cz)

 

S její pomocí jej agent Purvis se svými střelci dostihl 22. června 1934, když vycházel z jednoho chicagského kina Biograph, kde jej navždy zastavili sérií kulek vystřelených z policejních zbraní. Při natáčení scény před Biographem byl přítomen skutečný syn agenta Purvise, s nímž Christian Bale konzultoval ztvárnění postavy jeho otce. “Tisk ho vynášel do nebes a pro mnohé se stal hrdinou, ale já si myslím, že měl velký problém s drsnými praktikami, které prosazoval úřad a především jeho šéf Hoover,” uvažuje Christian Bale. “Mám pocit, že když Purvis Dillingera dostal, žádné zadostiučinění necítil. Purvis musel ze svých zásad hodně slevit a udělat hodně vnitřních kompromisů, takže když Dillingera konečně chytil, ptal se sám sebe, kdo vlastně prohrál. ” Ve chvíli, kdy Dillinger vyšel z kina v doprovodu Polly Hamiltonové a Anny Sageové, zapálil si agent Purvis na znamení cigaretu. Dillinger instinktivně pochopil, že se něco děje, a bleskově vytáhl svoji zbraň, ale už bylo pozdě - zasáhly ho tři kulky, které ho na místě usmrtily.

“Dillinger byl tak známý, že když byl zabit, stal se z Purvise okamžitě ‘Ten, co zastřelil Johna Dillingera‘, ačkoliv to samozřejmě nebyl on, kdo střílel. Výsledkem bylo, že Hoover neunesl slávu a uznání, které se Purvisovi dostalo, a postavil ho mimo službu,“ říká producent Misher na vrub J. Edgara Hoovera, jehož Úřad pro vyšetřování se stal dnešní FBI.

Premiéra 9. července 2009, barevný, české titulky, délka 143 minut.

Zdroj: bontonfilm.cz

Soundtrack - Vitaliy Zavadskyy, Liquid Universe and Angela Cheng