20090525-jerzy-buzek
Ve svůj první den jako prezident Evropského parlamentu vyjádřil Jerzy Buzek svoji podporu čínským lidem, kteří vystupují z Komunistické strany Číny. (eppgroup.eu)
Štrasburg – Ve svůj první den jako prezident Evropského parlamentu vyjádřil Jerzy Buzek svoji podporu čínským lidem, kteří vystupují z Komunistické strany Číny (KS Číny).

V rozhovoru sdělil, že kampaň vybízející čínské lidi k vystoupení z KS Číny „je dobrá cesta“. Prezident už ve svém inauguračním proslovu oznámil, že lidská práva dostanou během jeho mandátu vysokou prioritu.

Buzek byl v minulosti v Polsku členem odborového hnutí Solidarita, které se snažilo vytvořit demokracii a svobodu v komunistické zemi. Prezident zmínil spojitost mezi prvními svobodnými volbami v Polsku, které proběhly 4. června 1989 a „dramatem a tragédií na náměstí Tiananmen v Pekingu“, které proběhlo v ten samý den.

„Nikdy nesmíme zapomenout na lidská práva. To je základ Evropské unie a Evropy,“ řekl Buzek.

Reportér televize NTDTV (New Tang Dynasty Television) se zeptal prezidenta na lidská práva a svobodu médií v Číně, na což prezident reagoval vyjádřením uznání přítomnosti nezávislých čínských sdělovacích prostředků v EU. Nazval NTDTV „velmi dobrým znamením a signálem pro nás, přinášejícím naději“.

Aby ukázal, že chápe důležitost nezávislého média, podal osobní zkušenost z doby, kdy působil v Solidaritě. „Když jsme byli v Solidaritě, v podzemí, byli jsme velmi aktivní a mohli být uvězněni každým dnem. Ale hlasy přicházející k nám ze Západu, které nás ujišťovaly, že máme pravdu, že ta pravda je na naší straně, to bylo pro nás nesmírně důležité.“

S odkazem na lidi v Číně pokračoval: „Myslím, že bychom vám měli nabídnout úplně to stejné.“

Prezident Buzek nazval své zvolení „poctou milionům lidí, kteří se nesklonili před nepřátelským systémem“. Tímto ukázal respekt pro všechny obyvatele zemí východní a střední Evropy, které uspěly v položení demokracie a svobody a nahradily bývalé komunistické režimy. V Číně dnes lidé ještě stále trpí pod největším komunistickým režimem.

Na otázku, co si myslí o mírovém hnutí v Číně, kdy Číňané vystupují z komunistické strany a jejich přidružených organizací, Buzek odpověděl: „Je to dobrá cesta!“

Article in English