20090719-kadeerlead
Prezidentka Ujgurské americké asociace Rebiya Kadeerová. (Matthias Kehrein/The Epoch Times)

Hlavní město autonomní oblasti, Urumči, je „jako koncentrační tábor pro Ujgury,“ tvrdí mluvčí Ujgurů Rebiya Kadeerová (čteno - Rebíja Kadírová pozn.redaktora). Ale nenávist Ujgurů není směřována na Chany, kteří tvoří v Číně etnickou většinu, ale na komunistický režim, říká Kadeerová, která byla jednou z nejbohatších žen v Číně, než se stala „veřejným nepřítelem“ Komunistické strany Číny (KS Číny).

Tato příjemná a bohatá žena mohla mít snadný život. Nemusela se dát cestou „veřejného nepřítele“, mohla si užívat svého jmění, sledovat svých jedenáct dětí, jak vyrůstají a přitom se starat o své obchodní záležitosti.

Ale situace jejího lidu, devíti milionů muslimských Ujgurů v čínském Sin-ťiangu, jí nedovolila, aby na sebe neupozornila. Jako členka KS Číny a také členka Lidového kongresu (také nazývaný Lidové shromáždění) se v roce 1997 odvážila otevřeně kritizovat pekingskou „politiku železné pěsti“ v Sin-ťiangu.

O dva roky později to byla ona sama, kdo byl touto železnou pěstí zasažen. Uvěznili ji v nelidských podmínkách za „rozšiřování státního tajemství.“ Během pěti let ve vězení byla svědkem krutých mučících metod, které popisuje ve své knize  The Stormer of the Sky.

Od konce roku 2006, je Kadeerová, které je dnes jednašedesát let, předsedkyní Světového kongresu Ujgurů (SKU), který má sídlo v Mnichově a ve Washingtonu.

V rozhovoru pro Epoch Times používá Kadeerová dramatických slov k popisu situace Ujgurů v Sin-ťiangu, slova jako „koncentrační tábor“ a „genocida.“  Prohlašuje, že železná pěst není řešením. Jak je Kadeerová přesvědčená: „Nikdy nebyla a nikdy nebude.“

ET: Jaká je situace ve Východním Turkestánu v této chvíli, obzvláště v Urumči?

RK: Situace ve Východním Turkestánu je hrozivá. Je to jako policejní stát zaplavený čínskými bezpečnostními složkami. Urumči je jako koncentrační tábor pro Ujgury, kteří žijí v naprostém strachu. Ujguři se bojí o život, bojí se čínských bezpečnostních sil a čínského davu.

ET: Jaký je podle SKU počet obětí na straně Ujgurů od 5. července?

RK: Celkový počet obětí mezi Ujgury od 5. července je více než čtyři sta, podle více zdrojů z Východního Turkestánu. Číslo rozhodně výrazně narostlo poté, co dav Číňanů vtrhl 6. července do ulic, aby se pomstil Ujgurům tak, že je vraždil a zraňoval. Některé nepotvrzené zprávy udávají skutečný počet obětí blízko tisícovce. Kolik Ujgurů bylo zabito se nedozvíme, dokud Čína neumožní nezávislému mezinárodnímu vyšetřovacímu týmu přijet do Východního Turkestánu, aby incident vyšetřil.

ET: Komunistický režim tvrdí, že jste to byla vy, kdo podněcoval k protestům, které se staly 5. července. Je to pravda?

RK: To je naprostá lež. V Číně je běžnou praxí vinit mě z čehokoliv, co se stane ve Východním Turkestánu a vinit Jeho Svatost dalajlámu z čehokoliv, co se stane v Tibetu, jako se stalo vloni. Co roznítilo protesty, byl útok nenávistného davu z 26. června, mlácení a zavraždění nevinných ujgurských dělníků v továrně na hračky v jižní provincii Kuan-tung,

ET: Jaký je vztah mezi SKU a Ujgury v Číně?

RK: SKU zastupuje kolektivní zájmy ujgurského lidu ve Východním Turkestánu a v zahraničí. SKU nemá žádný přímý kontakt s Ujgury ve Východním Turkestánu, ale jsme si vědomi situace tam a bedlivě sledujeme brutální vládu čínských komunistů v oblasti.

Nenávist k politice útlaku, ne k Chanům

20090719-kadeerlead2
Rebiya Kadeerová. (Matthias Kehrein/The Epoch Times)

ET: Myslíte si, že Číňané-Chanové ve Východním Turkestánu nenávidí Ujgury? Jestli ano, proč?

RK: Nevěřím, že většina Číňanů chanského původu Ujgury ve Východním Turkestánu nenávidí, ale někteří z nich ano, kvůli ultra nacionalistické propagandě a nauce čínské vlády. Takže někteří Chanové si to bohužel nechali nalít do hlavy, že Ujguři jsou „barbarští, násilní, líní, teroristi a separatisti“ a tak dále.

ET: Je nenávist Ujgurů směřována vůči Chanům nebo .... komunistickému režimu?

RK: Nenávist Ujgurů míří na šedesátiletou represivní politiku čínské vlády, ne na Číňany. Ujguři si ve skutečnosti myslí, že Chanové jsou také obětmi brutálního panování KS Číny.

ET: Jaké by bylo řešení pro všechnu tu nenávist na obou stranách?

RK: Řešení musí přinést čínská vláda a to tak, že změní svou dlouhotrvající represivní politiku a vytvoří podmínky pro pokojné soužití Ujgurů i Číňanů založené na rovnosti, úctě a spravedlnosti.

ET: Jaké jsou životní podmínky Ujgurů ve Východním Turkestánu?

RK: Strašné. Většina Ujgurů žije v chudobě. Většina jich má práci, ale životní standard většiny čínských usedlíků je mnohokrát vyšší. Kontrolují a mají všechno: moc, výsady a peníze. Ujguři nemají nic.

ET: Jak se daří vašim rodinným příslušníkům, kteří stále ve Východním Turkestánu žijí? Jsou některé z vašich dětí pořád tam?

RK: Ano, mám ve Východním Turkestánu pět dětí. Čína uvěznila mé dva syny v roce 2006, jednoho na sedm a druhého na devět let. Od protestů 5. července jsem ztratila se svou rodinou veškerý kontakt. Doufám, že jsou v pořádku, ale je těžké si představit, že se mají dobře, když je moje rodina cílem pronásledování ze strany čínských úřadů.

Ústřední vláda a Chu Ťin-tchao vědí o ukrutnostech v Sin-ťiangu

ET: Chu Ťin-tchao, který byl oblastním tajemníkem v Tibetu, než se stal generálním tajemníkem ÚV KS Číny, opustil sumit G-8 a chce se postarat o situaci ve Východním Turkestánu osobně. Je to pravda, že neví o mnoha ukrutnostech spáchaných v Sin-ťiangu autonomní vládou?

RK: Pan Chu si je plně vědomý ukrutností ve Východním Turkestánu. Vrátil se do Pekingu z Itálie, aby podpořil svého stoupence Wang Le-čchüana, stranického tajemníka v Sin-ťiangu, který ve Východním Turkestánu po více než deset let inicioval veškerou represivní politiku, která se rovná kulturní genocidě.

ET: Jaký je váš postoj k politice železné pěsti, kterou Peking uplatňuje vůči ujgurským demonstrantům? Režim prohlašuje, že je čeká trest smrti.

RK: Protesty z 5. července ukázaly totální selhání represivní politiky Číny ve Východním Turkestánu. Železná pěst není řešením. Nikdy nebyla a nebude. Popravy Ujgurů vytvoří ve Východním Turkestánu jen více nestability.

ET: Je pro Ujgury problém, když jiní Ujguři pracují jako funkcionáři komunistického režimu a členové KS Číny?

RK: Ano, je. Ale je spousta dobrých Ujgurů, i když pracují pro vládu a stanou se členy KS  Číny. Co je opravdovým problémem, jsou Ujguři, kteří zradí svůj národ a podlézají Pekingu, jako Nur Bekri, současný předseda. Toho nenávidí všichni Ujguři jako zrádce.

Není to náboženský boj

20090719-kadeerlead3
Rebiya Kadeerová. (Matthias Kehrein/The Epoch Times)

ET: Jak vysoké je procento věřících muslimů mezi Ujgury ve Východním Turkestánu?

RK: Většina Ujgurů praktikuje umírněnou formu sunnitského islámu.

ET: Jako předsedkyně Světového kongresu Ujgurů nejste duchovním vůdcem. Jakou roli hraje islám ve vaší organizaci?

RK: Ujgurové mě považují za jejich duchovní matku. Vzhlížejí ke mně a doufají, že jim pomůžu od utrpení, které zažívají pod brutální vládou Číny ve Východním Turkestánu. Udělám, co bude v mých silách, abych jim pomohla jednoho dne žít ve svobodě a s lidskou důstojností. Náboženství je pro mě důležité a zrovna tak pro moje lidi. Ale náš mírumilovný boj není náboženský.

ET: Proč se v muslimském světě nepostaví za Ujgury?

RK: V tomto okamžiku si ještě nejsou úplně vědomi naší situace. Jsem si jistá, že se za ujgurské muslimy postaví v budoucnosti.

ET: Co by mělo mezinárodní společenství právě teď udělat?

RK: Mezinárodní společenství by mělo  odsoudit vraždy Ujgurů čínskou vládou, naléhat na propuštění všech uvězněných Ujgurů a vyzvat Čínu, aby Ujgury nepopravovala a umožnila mezinárodní vyšetření toho, co se opravdu v neděli 5. července stalo.

Article in English