Symbol wa představuje střešní tašky. V síti čínských znaků má ale mnoho funkcí. (Velká Epocha)
Symbol wa představuje střešní tašky. V síti čínských znaků má ale mnoho funkcí. (Velká Epocha)

Znak 瓦 (wǎ) představuje tašku, keramický výrobek pro zakrytí střechy. Střecha z těchto tašek je hlavním charakteristickým rysem tradiční čínské architektury. Podle historických záznamů začali lidé v Číně tuto krytinu vyrábět již před čtyřmi tisíci lety za dynastie Xia. Nejstarší tašky nalezené archeology pocházejí ze Západní dynastie Zhou (1046 - 771 př.n.l.).

Nejstarší výskyt znaku 瓦 byl objeven v odvětví pečetního písma. Znak 瓦 však nebyl nalezen na kostěných rytinách nebo bronzových deskách, což by mohlo podpořit domněnku, že se tašky začaly používat až za dynastie Zhou.

Tašky jsou položeny v překrývajících se řadách a poškození jednotlivých kousků může způsobit zhroucení velké části nebo i celé střechy. Proto se čínské slovo 瓦解 (wǎ jiě), v doslovném překladu „rozpadající se taška", také používá k popisu úplného rozpadu.

 

20090727-cinske-znaky-wa-taska-2

Výroba střešních tašek byla v Číně na velmi vysoké úrovni. Tašky se vyráběly v různých uměleckých formách a zdobily se barevnou glazurou. Staly se tak živou částí čínské architektury.

瓦 se vztahuje také k hrnčířství a keramice jako například 瓦盆, hliněný hrnec. Keramika a porcelán se v Číně nazývá 瓷 (cí). Původní čínská keramika se vyvinula do skvostného umění a cení si ji sběratelé z celého světa. V západních zemích byla tak uznávaná, že slovo „Čína" ve skutečnosti nejdříve znamenalo porcelán a až poté byla po něm pojmenovaná celá země.

 

Vysvětlení 瓷 : Kombinace symbolů 瓦 a 次

Ve znaku 瓷 určuje vrchní symbol 次 (cì) výslovnost, zatímco 瓦 označuje smysl. Jiná forma 瓷 je 珁, kde 玉 znamená nefrit a 瓦 je hrnčířství. Zatímco 瓷 odráží výslovnost slova, 珁 je spojený se vzhledem předmětu, tedy, že jde o keramiku, která vypadá jako nefrit. Tato kombinace výstižně popisuje keramiku jako jemnou, s hladkou glazurou a matným povrchem. V moderní čínštině se už ale znak 珁 nepoužívá.

Znak 次 je v čínštině velmi běžný. Později si jej představíme podrobněji.

Pokračování...

 

 

Artikel in deutsch

Související články:

Čínské znaky: Wu – poznat, rozumět, pochopit

Čínské znaky: Tao - cesta, průběh, stezka, taoismus