Ilustr. foto. NTDTV
Ilustr. foto. NTDTV
NEW YORK - Nezávislá čínská televizní síť podává soudní žalobu proti Eutelsatu, jedné ze tří největších satelitních společností na světě. Eutelsat je pod právním tlakem kvůli oklamání veřejné důvěry a smluvních závazků za účelem upokojení důležitého zákazníka, kterým je čínský komunistický režim.

„Čína je země, ve které jsou potlačovány občanské svobody, jako např. svoboda projevu," uvedl prominentní právník přes lidská práva, William Bourdon, který reprezentuje newyorskou televizní síť New Tang Dynasty TV (NTDTV).

NTDTV často přináší zprávy o lidských právech v Číně a dalších záležitostech, které se ve státem kontrolovaných zprávách neobjevují. NTDTV jako první přinesla zprávu o propuknutí epidemie SARS, která zabila v roce 2003 okolo tři sta padesáti lidí.

„NTDTV je prostředek, který dává přístup k informacím a Číňanům umožňuje obejít zeď intelektuální ortodoxie organizovanou Čínskou komunistou stranou," řekl Bourdon v rozhovoru přeloženém z francouzštiny.

Bourdon se specializuje na obranu lidských práv a obětí zločinů proti lidskosti. Byl generálním tajemníkem Mezinárodní federace pro lidská práva a to od roku 1995 do roku 2000. Zasloužil si význačné postavení pro iniciování právních procesů proti bývalým srbským a rwandským vůdcům podezřelým ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Také obhajoval několik francouzských vězňů zadržovaných v Guantanamu na Kubě.

Teď se Bourdon nepřímo postavil porušování lidských práv v nejlidnatější zemi světa, v Číně.

Francouzská společnosti Eutelsat ukončila vysílání NTDTV do Číny v červnu 2008, uvádějíc jako příčinu technické problémy. Vyšetřovací zpráva Reportérů bez hranic (RBH) z 10. července 2008 ale odhalila, že přerušení vysílání byl záměrný krok pod vlivem čínského režimu před začátkem olympijských her.

Zpráva RBH zahrnovala inkriminující nahrávku zaměstnance Eutelsatu v Pekingu, který řekl: „Byl to ředitel naší společnosti ve Francii, kdo se rozhodl zastavit signál NTDTV...Mohli bychom vypnout kterýkoliv transpondér... Bylo to kvůli opakujícím se stížnostem a upomínkám od čínské vlády... Před dvěma lety Státní správa rozhlasu, filmu a televize neustále opakovala dokola: 'Zastavte tu televizi, jinak se nebudeme spolu bavit.'"

V lednu schválil Evropský parlament rezoluci vyzývající Eutelsat k obnovení vysílání NTDTV a objasnění svých důvodů k přerušení vysílání, ale Eutelsat na výzvy nereagoval.

„Podpoříme (NTDTV) protože víme, jak je to důležité, lidská práva jsou základem pro všechny ostatní pravidla, jako svobodná tržní ekonomika v demokracii, sociální ekonomika, ochrana životního prostředí, všechny tyto začínají u lidských práv," řekl prezident Evropského parlamentu Jerzy Buzek v rozhovoru na začátku července. Buzek porovnal NTDTV s Rádiem svobodná Evropa, které povzbuzovalo jej samotného a ostatní v naději na svobodu v komunistickém Polsku.

NTDTV se za pomoci francouzských zákonných prostředků snaží, aby soud stanovil nezávislého experta, který byl měl plný přístup k vnitřním mechanismům zařízení Eutelsatu, aby mohl definitivně rozhodnout, zda Eutelsat podlehl politickým tlakům Pekingu nebo ne.

„Znalec nám může říci realitu a podstatu pravdy, tzn. ano či ne, Eutelsat měl právo se zachovat tak, jak se zachoval nebo (jak si myslíme my, že to jen velmi pravděpodobně předstíral) je skutečnost taková, že se Eutelsat poddal příkazům od čínské vlády a z Pekingu," uvedl Bourdon.

Konečné datum slyšení u francouzského soudu má být ještě upřesněno. I když Bourdon poznamenal, že neexistuje žádný jasný precedent pro případ proti Eutelsatu, zůstává optimistický.

„Svědomí mezinárodní veřejnosti je silnější a silnější a už dále nechce ignorovat umlčování a omezování svobod. A všechna tato technologie upřednostňuje potřebu svobodného a neomezeného toku informací, bez ohledu na překážky," ukončil Bourdon.

Article in English