20090729-dec-of-cour-scrshot2
Screenshot z dokumentu A Decade of Courage. (NTDTV.com)

Nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)[1] natočila unikátní sérii čtyř dokumentů, mapujících období deseti let tvrdého pronásledování čínské vlády, namířeného proti následovníkům čínské duchovní školy Falun Gong[2].

O zdokumentování perzekuce namířené proti více než sto milionům čínských obyvatel
se již v minulosti pokusil kanadský filmař Peter Rowe ve svém dokumentu nazvaném
Beyond the Red Wall (Za rudou zdí), který před začátkem Olympijských her v Pekingu 2008 odvysílala kanadská televize CBC, která jej ovšem těsně před plánovaným vysíláním stáhla a vystřihla některé jeho části, které přirovnávaly olympiádu v Pekingu k olympiádě v roce 1936, kdy se nacistické Německo, které právě potají vyhlazovalo Židy, pokoušelo vytvářet obraz světové velmoci.

NTDTV se na rozdíl od dokumentu Petera Roweho pouští více do hloubky a zprostředkovává výpovědi jednotlivých účastníků protestů v Číně, které probíhaly jak během pronásledování, které spustil tehdejší předseda komunistické strany Ťiang Ce-min, tak ještě před jeho začátkem. Dokument NTDTV nazvaný A Decade of Courage (Desetiletí odvahy) zachycuje rozhovory s politiky, novináři a samotnými oběťmi persekuce, které doplňuje dobovými záběry z Číny. Stopáž se věnuje období od roku 1992, kdy byla čchi-kungová metoda Falun Gong poprvé představena a dále se v Číně masově rozvíjela až do roku 1999, kdy ji čínská vláda oficiálně postavila mimo zákon.

 

20090731-decade3
Screenshot z dokumentu A Decade of Courage. (NTDTV.com)

Z dokumentu čiší atmosféra zaníceného vyšetřování a není divu, protože NTDTV je vůbec první a také největší čínskojazyčnou nezávislou televizí, která od roku 2004 vysílá do Číny necenzurované zprávy ze světa a dokonce ze samotné Číny, kde má řadu vlastních zdrojů a reportérů, kteří často riskují své životy, aby pomohli odhalovat nezákonné praktiky tamního komunistického režimu.

Dokument je tedy ojedinělou sondou do nedávných událostí v Číně, vytvářenou ve spolupráci mezi samotnými obyvateli Číny a Číňany žijícími v exilu. Právě skutečnost, že se na tvorbě dokumentu podepsali právě samotní Číňané, umožnila dokumentu zprostředkovat západním divákům unikátní vhled do nedávných událostí, událostí, které podle samotných Číňanů navždy změnily tvář Číny a protekly mezi prsty západních médií, která na situaci nedokázala zareagovat.

 

Všechny kapitoly dokumentu je možno sledovat online na stránkách NTDTV

A Decade of Courage

 

20090731-decade4
Screenshot z dokumentu A Decade of Courage. (NTDTV.com)

Pomocí výpovědí lidí , kteří přežili čínské vězení a podařilo se jim uniknout do zahraničí, dokument odhaluje taktiky čínského režimu, který pořádá deset let trvající "hon" na stomilionovou skupinu nevinných čínských obyvatel. Porovnává historické milníky, jakými byly Maova "Velká kulturní revoluce", "Masakr na náměstí nebeského klidu" se současným pronásledováním duchovní školy Falun Gong a dokumentuje tak boj čínské komunistické vlády proti prastaré čínské kultuře.

Útěky lidí z Číny se podobají někdejším útěkům přes nechvalně známou Berlínskou zeď, která se stala symbolem komunistické totality v západní Evropě. Všudypřítomná cenzura informací a nepřetržitá státní kontrola a útlak tajné policie - atmosféra známá z amerického filmu Bílé noci nebo českého filmu Ucho. Praktiky tvrdého dohledu komunistického režimu ilustruje také nedávný filmový počin nazvaný Životy těch druhých od německého režiséra Henckela von Donnersmarcka, který zachycuje život agenta Stasi - tajné policie komunistického režimu ovládajícího východní německo.

Pro Evropu smutná minulost, ale pro Číňany současnost, které jsou nuceni čelit a vypořádat se s ní. Dokument NTDTV je dosud nejobsáhlejším a nejdetailnějším rozborem nedávných událostí v Číně a je pomyslnou ranou do srdce komunistického režimu, který se pokouší současné události v Číně ukrýt pomocí cenzury pod slupku ekonomického pokroku země a to nejenom před světem, ale i před vlastními občany.

Poslední část se zaměřuje na odhalení důkazů z vyšetřování nezákonných transplantací v čínských nemocnicích, které si od roku 1999 vzaly za zdroj vězněné praktikující Falun Gongu. K případu promlouvají kanadští vyšetřovatelé, publicisté a také žena chirurga, který se nelegálních operací účastnil.

Dokument NTDTV je rozdělen do čtyř kapitol nazvaných The Protest that Changed China (Protest který změnil Čínu), Soul of a Nation (Duše národa), June 10th, 1999 - China's Hidden Holocaust (10. června 1999 - Skrytý čínský holocaust) a July 20th - China's Deadly Harvest (20. červenec - smrtící čínská sklizeň).

Čtěte také:

V Praze se bude promítat filmový dokument, kterého se zalekl čínský režim

A Decade of Courage/ Desetiletí odvahy - film o duchovní škole, která přežila deset let komunistických represí

Film: Otřásání světem/ Shake The World - natočeno podle skutečných událostí

Screenshot z dokumentu A Decade of Courage. (NTDTV.com)
Screenshot z dokumentu A Decade of Courage. (NTDTV.com)

 

[1] New Tang Dynasty Television (NTDTV) je nezávislá multi-jazyčná satelitní televizní stanice vysílající 24 hodin denně. Její sídlo je v New Yorku. Jde o neziskovou televizní stanici, která byla založena Číňany žijícími v zámoří.

[2] Falun Gong je duchovní škola založená roku 1992 panem Li Chung-č' (Li Hongzhi) v Číně. Slučuje principy buddhismu a taoismu následujíc morální principy: Pravdivost, Soucit a Snášenlivost.