Obvyklá křivka chřipkových onemocnění v období podzimu stoupá a epidemiologové předpokládají, že by se podobný scénář mohl udát i v případě chřipky prasečí. V případě epidemie by měli být podle odborníků jako první očkováni pracovníci integrovaného záchranného systému, zdravotníci, kteří přicházejí s nakaženými do kontaktu a také chronicky nemocní lidé a astmatici.
Češi se nejčastěji nakazili v zahraničí, a proto někteří specialisté radí, aby lidé omezili svoje cesty do zahraničí a svůj kontakt s cizinci. Jako potenciálně nebezpečné se také obecně označují přelidněné prostory, jako jsou hudební koncerty nebo festivaly.
Do minulosti vědci hledí s jistými obavami a vzpomínají na případy rozsáhlých epidemií a doufají, že se v současné době neschyluje k další virové pohromě. Diskutovány jsou zejména nejrozsáhlejší a nejzhoubnější epidemie takzvané španělské chřipky, která propukla na začátku dvacátého století a ve světě zabila na padesát milionů lidí. Tehdy ovšem proti chřipce neexistovala téměř žádná účinná obrana. Další velké pandemie postihly v padesátých letech minulého století také oblasti Asie.