Webové stránky českého předsednictví EU. (www.eu2009.cz)
Webové stránky českého předsednictví EU. (www.eu2009.cz)
Bruselská nezisková organizace European Center of Political Technologies zařadila webové stránky českého předsednictví „cz2009.eu" mezi letošní finalisty každoroční soutěže European Democracy Award.

I když se nejedná o graficky převratný web, zaznamenal rekordní návštěvnost, která je v porovnáním s jinými portály sice pouhou kapkou v moři, naznačuje však vzrůstající zájem o roli České republiky v Evropské unii a o Unii samotnou.

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle věří, že úspěch webu je odrazem úspěchu týmu českých politiků na politické scéně evropského předsednictví.

Ocenění se vybraným webovým stránkám uděluje za to, že prostřednictvím internetu přispějí k posilování demokracie a zapojení občanů do veřejné debaty. O vítězích soutěže se rozhodne 23. října na galavečeru 10. mezinárodního fóra World e-Democracy Forum v Paříži.

Šéfredaktorka předsednického webu Veronika Cvejnová věří, že web má šanci na „medaili". „Věříme, že se webu podaří mezi nejúspěšnější portály ve svém soutěžní kategorii skutečně probojovat. Internetová stránka patřila během českého předsednictví mezi hlavní komunikační nástroje nejen české vlády, ale i celé EU směrem k široké veřejnosti a médiím, takže její důležitost byla opravdu veliká."

Web patřil podle paní Cvejnové, která je na český web patřičně pysná, mezi důležitá internetová místa, kde se všichni mohli každý den dozvědět nejnovější informace o dění v EU a aktivitách během českého předsednictví. „Web byl aktualizován nonstop každý den a přinášel nové informace ve třech jazycích (čeština, angličtina, francouzština) bez větších zpoždění. Zároveň nenabízel pouze jednosměrnou komunikaci, ale svými aplikacemi a aktivitami se snažil vytvářet i zpětnou vazbu - například formou interaktivních chatů s českými i zahraničními politiky na aktuální témata, nebo formou pravidelných anket," řekla šéfredaktorka.

Bruselská nezisková organizace European Center of Political Technologies, která web eu2009.cz zařadila mezi finalisty, podle paní Cvejnové oceňuje právě takové projekty, které aktivně přispějí k posilování demokracie a zapojení občanů do veřejné debaty.

„Předsednický portál eu2009.cz nebyl pouze jakýmsi archivem projednávaných či schválených dokumentů EU, ale snažil se okamžitě reagovat na aktuální vývoje v evropské politice a přinášet rychlé a oficiální informace, například zprávy během plynové krize. Zejména média se tedy mohla z webu dozvědět důležité a potvrzené informace," řekla paní Cvejnová.

Vedle aktuálnosti a rychlosti v rámci nabízených informací, zmínila paní Cvejnová provozování portálu pro veřejnost, který disponoval interaktivním česko-anglickým chatem, kde se lidé mohli politiků zeptat na to, co je zajímá.