20090831-dpa-rebiya-kadeer
Exilová vůdkyně Ujgurů, Rebiya Kadeerová popsala páteční představení souboru Shen Yun Performing Arts v Kennedyho centru z úhlu svých zkušeností. (Lisa Fan/The Epoch Times)

WASHINGTON – Exilová vůdkyně Ujgurů Rebiya Kadeerová použila k popsání pátečního představení  Shen Yun Performing Arts v Kennedyho centru ve Washingtonu D.C. svoje jedinečné zkušenosti. V průběhu čtyř dnů viděla představení dvakrát.

„Demokracie, lidská práva, dávná minulost i současnost – všechno bylo zachyceno [v představení],“ řekla paní Kadeerová, která bývala jednou z nejbohatších žen v Číně, než byla Komunistickou stranou Číny (KS Číny) v roce 1999 označena za „veřejného nepřítele“.

Mohla žít pohodlný život, vyplněný podnikáním a péčí o svých jedenáct dětí, ale rozhodla se postavit čínskému režimu. Jako člen KS Číny a Lidového shromáždění Kadeerová otevřeně kritizovala „politiku železné pěsti“, uplatňovanou Pekingem v autonomní oblasti Sin-ťiang na severu Číny. O dva roky později ji samotnou tato pěst přimáčkla, když byla za nelidských podmínek uvězněna za „šíření státního tajemství“. Během pěti let, které strávila ve vězení, byla svědkem krutých metod mučení, jež popisuje ve své knize The Stormer of the Sky.

Kadeerová poznamenala, že vystoupení  Nebesa nás očekávají i  navzdory pronásledování „přesně vykresluje realitu Číny“. Toto vystoupení zobrazuje příběh otce, který je umučen k smrti za praktikování duchovní praxe Falun Gong.

„V mém vězení jsem viděla, jak bili praktikující Falun Gongu,“ řekla Kadeerová. Od roku 1999, kdy KS Číny Falun Gong zakázala, poslala čínská vláda do vězení a pracovních táborů stovky tisíc praktikujících jen za to, že se odmítli vzdát své víry, mučila je a snažila se je „převychovat“.

„Viděla jsem, jak ho [praktikujícího Falun Gongu] mlátili do nohou a viděla jsem na vlastní oči jeho paže. Protože jsem s nimi byla ve vězení, jakmile jsem viděla program, zobrazující pronásledování, spustily se mi slzy,“ uvedla.

„Jeho [sólového tanečníka] hrdinné vzezření zůstalo nezměněno dokonce i když jej mlátilo tolik lidí. Ani nemukl. Vyobrazení Shen Yunu bylo velice podobné skutečnosti, proto jsem byla dnes tak dojatá,“ říká Kadeerová.

Na otázku, které vystoupení se jí líbilo nejvíc, Kadeerová odpovídá: „Líbí se mi všechna. Všechna jsou nádherná a každé z nich je lepší, než to předchozí. A ten zpěv byl také úžasný.“

Kadeerová zdůrazňuje, že nikdy nebyla proti čínských Chanům (většinová etnická skupina Číny), pouze proti KS Číny.

„Čínský komunistický režim existuje ... aby rozšiřoval lži. Díky dnešnímu představení jsem měla pocit, jakoby už KS Číny neexistovala, tak skvělé představení to bylo,“ dodala paní Kadeerová.

Epoch Times je sponzorem souboru Shen Yun Performing Arts (soubor vystoupil letos i v Janáčkově divadle v Brně). Na tomto článku se podílela i televize NTD, rovněž sponzor souboru a mediální partner Epoch Times.