Přes sto členů domácí církve při útoku utržilo zranění. (Foto poskytla fushanská církev)
Přes sto členů domácí církve při útoku utržilo zranění. (Foto poskytla fushanská církev)

13. září zaútočili policisté a skupina násilníků na členy domácí křesťanské církve ve městě Linfen v centrální čínské provincii Shanxi. Útočníci byli ozbrojeni lopatami, obušky, cihlami, železnými háky a jinými zbraněmi. Členy domácí církve surově zbili a zdemolovali jejich shromaždiště.

Podle zprávy China Aid Association útoky na místě organizovalo několik okresních kádrů.

Přes sto následovníků církve bylo zraněno, z toho desítky vážně. Mnozí jsou stále hospitalizováni. Policie také zabavila televize, rozbila ledničky a poškodila auta.

Policie a dav neznámých útočníků budovu strhli. (Foto poskytla fushanská církev)
Policie a dav neznámých útočníků budovu strhli. (Foto poskytla fushanská církev)

Členové církve se scházeli v nedokončené budově Good News Cloth Shoe Factory v okrese Fushan. Útočníci budovu srovnali se zemí a odnesli majetek, jako peníze, bible, oblečení, mobilní telefony atd.

Členka církve, která si nepřála být jmenována, sdělila Velké Epoše, že kvůli zvýšení počtu členů už praxe setkávání doma nebyla možná. Příbuzný jednoho z členů získal licenci na stavbu továrny na obuv a dovoloval skupině, aby se zde setkávala, jelikož budova dokázala pojmout až čtyři sta lidí.

Místní vládní funkcionáři se o tom ale dozvěděli a nařídil stavbu zastavit. K tomu došlo v době, kdy byly hlavní části budovy v podstatě hotové. Režim odmítl uznat budovu za továrnu a funkcionáři provedli na místě mnoho zátahů.

Televize odnesli, ledničky rozbili, auta poškodili. (Foto poskytla fushanská církev)
Televize odnesli, ledničky rozbili, auta poškodili. (Foto poskytla fushanská církev)

„Řekli jsme vládě, že budova nepatří členům církve, ale oni to nepřijali. Nakonec byla budova násilím zbořena a naše lidi zbili také," uvedla.

Než došlo k útoku, členové církve organizovali na místě hlídky ve dne i v noci z obav před dalšími kroky režimu.

Po útoku někteří scénu natočili na kameru, zatímco tisíce členů stály v hustém dešti a přes čtyři hodiny se modlily.

Videozáznamy byly umístěny na internet.

Policie se pokusila zamezit lékařskému ošetření nejvíce zraněných, když žádala, aby za léčbu bylo nemocnici zaplaceno dopředu. Členové církve poslali peníze a požádali o převoz pacientů do větších nemocnic. Policie se opět pokusila jejich snahy zablokovat.

Bob Fu, prezident China Aid Association, vyjádřil nad útokem rozhořčení a vyzval čínskou vládu „aby pohnala ty hrubé úředníky před spravedlnost a učinila konkrétní kroky k zaručení náboženské svobody pro obyvatele Fushanu."

Article in English