Nebeský pochodový orchestr (Tianguo Marching Band) přináší v Hongkongu zprávu o vystupování z čínské komunistické strany. (Velká Epocha)
Nebeský pochodový orchestr (Tianguo Marching Band) přináší v Hongkongu zprávu o vystupování z čínské komunistické strany. (Velká Epocha)

Zatímco v Pekingu probíhala přísně střežená masivní přehlídka k šedesátému výročí čínského komunistického režimu, rušnými ulicemi Hongkongu proudil Nebeský pochodový orchestr (Tianguo Marching Band) se zcela odlišným poselstvím.

S transparenty, hudbou a šesti sty účastníky začal průvod v zábavním parku a pokračoval přes Východní okrsek až ke Styčnému úřadu Centrální lidové vlády v Západním okrsku. Známí hosté vyzývali lidi, aby dne výročí čínského režimu využili k vystoupení z Čínské komunistické strany (ČKS).

„ČKS je křehký režim a kdykoli se může zřítit," oznámil Szeto Wah, předseda Hongkongské aliance na podporu demokratických hnutí v Číně. Domnívá se, že právě proto se Peking minulý měsíc choval jako ve válečném stavu.

Hnutí vystupování z ČKS a jejích organizací začalo krátce poté, co The Epoch Times v roce 2004 zveřejnily sérii článků „Devět komentářů k Čínské komunistické straně". Následně zřízená webová stránka, která zaznamenává počty lidí, kteří se vzdali členství ve straně a odvolali sliby, které jí kdysi dali, registruje nyní přes 60 milionů prohlášení.

Dr. David Gao, předseda Servisního centra pro vystupování z Čínské komunistické strany, uvedl, že poté, co slyšel názory Číňanů po celém světě, začal oslavě státního svátku říkat „památný den Číny", protože věří, že ČKS je na pokraji zániku.

„Sovětský svaz a rumunská komunistická strana padly. ČKS čeká stejný osud," říká Gao a dodává: „ČKS se potřebuje prosazovat ukázkou bojové síly ve vojenské prohlídce, protože má strach."

Pan Jia Jia, který ještě nedávno v Číně zastával post generálního tajemníka Asociace vědy a techniky provincie Shanxi, vyzval čínské lidi, aby se vzdali strachu a zbabělství. „Musíme ČKS říct, že se jí nebojíme a že s ní budeme bojovat. Uděláme to, čeho se ČKS bojí - že z ní velké množství jejích členů vystoupí."

Zheng Enchong, lidskoprávní advokát ze Šanghaje, veřejně oznámil, že se zřekl [členství v] ČKS. „Se vší svojí korupci je ČKS nepřítelem 1,3 miliardy čínských lidí," říká Zheng a dodává: „Čínští lidé mají právo ze strany vystoupit."

Article in English