New Tang Dynasty TV přináší nezávislé zpravodajství o Číně. (NTDTV)
New Tang Dynasty TV přináší nezávislé zpravodajství o Číně. (NTDTV)
TAIPEI – Rušení signálu nezávislé čínské satelitní televize přitáhlo pozornost zákonodárců a Národní komunikační komise (NCC) na Tchaj-wanu. Rušení začalo v době, kdy v Číně probíhaly oslavy šedesátého výročí komunistického režimu, což je pro čínskou vládu politicky citlivé období.

Signál televize New Tang Dynasty Asia Pacific (NTDTV AP) je rušen již devatenáct dní. Rušení ale není nepřetržité. Dochází k němu v době, kdy televize vysílá oblíbené programy, jako „Devět komentářů ke komunistické straně“ a publicistické pořady, zaměřené na otázky, které se čínský režim pokouší skrývat.

Podle NTDTV AP rušení začalo 17. září v půl druhé odpoledne a pokračovalo denně v době vysílání zpravodajských pořadů, nejpozději od sedmi večer až nejméně do poledne příštího dne.

Signál NTDTV AP vysílá Mezinárodní služba programového vysílání společnosti Chungwa Telecom (CHT). Služba částečně patří tchajwanské vládě a její nízkofrekvenční satelitní přenos pokrývá Tchaj-wan a téměř čtyři pětiny pevninské Číny.

 

„Programy NTDTV AP upozorňují na autokratické, autoritářské a nelidské taktiky čínského komunistického režimu. Představuje hlas demokratického světa, přičemž poukazuje na bolestná místa čínských komunistických vládců. Uvádí je do rozpaků,“ říká Tchajwanský zákonodárce Tsai Huanglang.


NTDTV AP oficiálně požádala CHT o vysvětlení a vyšetření narušení služeb. Náměstek vedoucího technika Severní větve CHT, Zhang Yifeng, stanici odpověděl, že rušení pochází od neznámých satelitních signálů a CHT v současnosti pracuje na řešení.

Podle úředníků NCC mají kanály k pronájmu obvykle záložní program na obnovení normálního vysílání. Rušení NTDTV AP se ale už deset dní neřeší. NCC jako regulátor telekomunikačního průmyslu a zastánce ochrany spotřebitele plánuje CHT napsat a požádat o vysvětlení vleklého problému se službou.

Tchajwanská zákonodárkyně Lo Shulei říká, že incident je alarmující pro bezpečnost národní satelitní komunikace. Vyzývá tchajwanskou vládu, aby této otázce přiřadila důležitost.

„Vyzýváme NCC a příslušná ministerstva, aby rychle našli příčinu a vyřešili problémy s rušením,“ uvádí Lo.

Zákonodárce Tsai Huanglang se domnívá, že rušení může přicházet z pevninské Číny. Prohlásil, že tchajwanská vláda a CHT by měli aktivně problém vyřešit, aby bránili svobodu projevu a právo na vysílání NTDTV AP.

„Programy NTDTV AP upozorňují na autokratické, autoritářské a nelidské taktiky čínského komunistického režimu. Představuje hlas demokratického světa, přičemž poukazuje na bolestná místa čínských komunistických vládců. Uvádí je do rozpaků,“ říká Tsai.

Article in English


Přečtěte si:
Satelitní gigant před soudem v Paříži