Předseda Evropského parlamentu (EP) Jerzy Buzek. (eppgroup.eu)
Předseda Evropského parlamentu (EP) Jerzy Buzek. (eppgroup.eu)
Předseda Evropského parlamentu (EP) Jerzy Buzek přijede do České republiky za účelem jednání o ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Irské referendum vyjádřilo podporu Lisabonské smlouvě, prezident Klaus však smlouvu dosud nepodepsal. Navzdory okolnostem prohlašuje předseda EP, že pečlivé projednání a pozdržení ratifikace je v souladu s demokratickými principy. "Je to demokratická procedura a prezident Klaus má právo, Češi mají právo ji zdržet. Protože podle této procedury celá sedmadvacítka musí smlouvu potvrdit, a ne jenom většina států. Co se týče nátlaku na Klause, jsem opatrný," řekl Jerzy Buzek.

Podle premiéra Fischera je jakýkoliv nestandardní postup nátlaku na prezidenta kvůli podepsání Lisabonské smlouvy nadbytečný a vše by podle něho mělo probíhat prostřednictvím ústního jednání. „Vvláda společně se mnou v této věci preferujeme jednání a budeme v něm s panem prezidentem pokračovat,“ řekl premiér.

Po konečném výroku ústavního soudu bude řada na prezidentu Klausovi, aby smlouvu podepsal. Její přijetí očekávají evropští politici ještě před koncem října, kdy se koná pravidelný summit EU, na němž chtěli státníci platnost Lisabonské smlouvy oficiálně započít.