Na tiskové konferenci v Hongkongu umělecký soubor Divine Performing Arts (DPA) oznámil svou hongkongskou premiéru na leden 2010. (Foto: Li Ming/Velká Epocha)
Na tiskové konferenci v Hongkongu umělecký soubor Shen Yun Performing Arts (SYPA) oznámil svou hongkongskou premiéru na leden 2010. (Foto: Li Ming/Velká Epocha)

HONGKONG - Dlouho očekávaná premiéra uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts (SYPA) v Hongkongu se uskuteční na jaře 2010. Oznámili to zástupci pořadatelských organizací na tiskové konferenci 4. října v Hongkongu. Na konferenci vystoupila i manažerka Zájezdové společnosti (Touring Company) SYPA, paní Vina Lee, a slíbila, že SYPA bude jednoho dne vystupovat i v pevninské Číně a získá si srdce tamního publika.

Soubor do Hongkongu pozvaly Asociace Falun Dafa v Hongkongu, The Epoch Times a televize New Tang Dynasty (NTDTV). Na tiskové konferenci bylo oznámeno, že SYPA uvede nejméně čtyři představení od 27. do 31. ledna 2010 na scéně Lyric Theatre v Hongkongské akademii divadelních umění.

Paní Vina Lee ve svém projevu poděkovala hostícím organizacím za pozvání a veřejnosti za podporu, kterou od ní SYPA dostává. „Hongkong je okouzlující Perlou orientu. Je nádherný a prosperující. Lidé v Hongkongu jsou požehnáni demokracií, svobodou a ochranou zákonů. Jsme potěšeni, že jsme obdrželi pozvání do Hongkongu," uvedla paní Lee s tím, že „DPA udělá maximum, aby lidem v Hongkongu představil nádherná a hluboká představení".

Pořadatelé uvedli, že je pro ně ctí pozvat DPA do Hongkongu a umožnit tak místním lidem, aby se na jaře 2010 účastnili této umělecké hostiny mezinárodního věhlasu. Pan Kan Hung-Cheung, předseda Asociace Falun Dafa v Hongkongu, říká: „Představení DPA v Hongkongu jistě přinesou Hongkongu štěstí. Jsme velmi potěšeni, že můžeme DPA v roce 2010 přivítat."

Od svého založení v roce 2006 v New Yorku zaznamenal Shen Yun prudký rozvoj. V roce 2007 uskutečnil turné po 32 městech po celém světě a uvedl celkem 78 představení. V roce 2008 to bylo již 66 měst a více než dvě stě představení. V roce 2009 pak turné dále rozšířil na více než sto měst celého světa a přes tři sta vystoupení. Svou přítomností poctil významné metropole Severní Ameriky, Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Navíc i soubor samotný se rozrostl. V roce 2007 měl SYPA jeden soubor a jeden orchestr. V roce 2009 měl již tři soubory a tři orchestry.

V čase vyhrazeném na otázky a odpovědi paní Lee zmínila: „Toto je první krok v našem plánu vystupovat v pevninské Číně. Věřím, že SYPA jednou v Číně vystupovat bude a že lidé v Číně budou mít SYPA stejně rádi, jako lidé po celém světě."

Mnoho významných osobností Hongkongu na konferenci přišlo, nebo své uvítání a očekávání vystoupení SYPA předali prostřednictvím videonahrávky.

Szeto Wah, předseda Hongkongské aliance na podporu vlasteneckých demokratických hnutí, představení Shen Yun zhlédl během svého letošního pobytu v Kanadě. Říká, že potom, co představení viděl, cítil radost a cítil očištění své duše. Své pocity o SYPA vyjádřil slovy „nebeský půvab". „Slovo ‚nebeský' v čínštině znamená duchovnost a myšlenky. Představení DPA je bohaté duchovně i myšlenkově. ‚Půvab' znamená v čínštině harmonii. Představení DPA ukazují harmonii mnoha různými způsoby," uvedl.

Závěrečné loučení souboru DPA po třetím vystoupení v Ženevě v roce 2009. (Zhang Yue/Velká Epocha)
Závěrečné loučení souboru SYPA po třetím vystoupení v Ženevě v roce 2009. (Zhang Yue/Velká Epocha)

Jin Jong, redaktor časopisu Open Magazine v Hongkongu, říká, že jako hongkongský divák má od SYPA vysoká očekávání. Dodal, že představení SYPA, které viděl ve Spojených Státech, na něj udělalo veliký dojem.

Ching Cheong, veterán deníku The Strait Times, uvedl, že se „těší na příležitost zjistit, jaká představení SYPA přináší!"

Podle paní Lee půjde u premiéry v Hongkongu o velkolepou produkci více než stovky umělců, včetně orchestru.

Pan Kan Hung-Cheung sdělil: „Hongkong je mezinárodní město. Je snadné do Hongkongu přicestovat z okolních oblastí. Věřím, že lidé v pevninské Číně, kteří o SYPA slyšeli, se na představení budou těšit a rádi do Hongkongu na představení přijedou. Obávám se, že čtyři vystoupení nebudou poptávce stačit. Hostící organizace aktivně připravují dodatečná vystoupení v Hongkongu." Dodal, že rozvrh představení a způsoby pořízení vstupenek budou oznámeny zakrátko.