Josef Čapek (vlevo) s bratrem Karlem. (Foto: Wikipedia.org)
Josef Čapek (vlevo) s bratrem Karlem. (Foto: Wikipedia.org)

Unikátní retrospektivní výstava tisícovky děl Josefa Čapka je nyní k dispozici v Jízdárně Pražského hradu. Průřez celou Čapkovou tvorbou bude k vidění do 17. ledna 2010.

Expozice známého i neznámého díla

Pražská výstava nabízí ochutnávku Čapkových maleb, kreseb ilustrací, grafiky, ale i scénografie. Návštěvníci mohou zhlédnout i povedené karikatury, plakáty a olejomalby tohoto všestranného umělce. Veřejnost se tak může prostřednictvím výstavy seznámit s Čapkem jako s osobitým malířem, který se díky své nadčasovosti nebojí kráčet vstříc hranicím různých malířských stylů a zároveň se nevyhýbá i citlivým politickým a sociálním tématům. Výstava nabízí notoricky známá a uznávaná díla, jako třeba Pejska s kočičkou, ale díky snaze kurátorům výstavy se podařilo získat známé i neznámé obrazy ze soukromých sbírek, z nichž některé nebyly dosud k vidění.

Čapek jako „kulhavý poutník" a přemožitel aukčních rekordů

Prostřednictvím širokého spektra Čapkovy tvorby poznáváme Josefa Čapka jako citlivého umělce, který si nadevše cení lidské svobody, a to jak umělecké, tak i sociální. Podle slov autorky výstavy Pavly Pečinkové se Čapek vydal cestou „kulhavého poutníka," který se vyhýbal svůdným utopiím a neopíral se o kolektivní programy a manifesty. Čapkova tvorba zahrnuje na výstavě i známá díla, která patří k nejlépe vydraženým uměleckým dílům u nás.

Všestranný umělec po třiceti letech

Expozice Josefa Čapka se koná po třiceti letech, shodou okolností na stejném místě. Tehdy však na výstavě nedominovaly neznámé obrazy jako letos. Mnohé z obrazů nebyly k vidění ani na posmrtné Čapkově výstavě na Slovanském ostrově pořádané v roce 1946. Současná výstava je asi nejvýznamnější uměleckou událostí tohoto roku. Na své si přijdou jak vyznavači díla Josefa Čapka, tak i náhodní návštěvníci, výstava svým zaměřením dokáže oslovit téměř každého. Vernisáže výstavy se kromě známých osobností zúčastnil i prezident Václav Klaus.

Těžký osud nadaného umělce

Josef Čapek patřil k významným představitelům české avantgardy, kromě spolupráce se svým bratrem Karlem spolupracoval i s mnohými osobnostmi tehdejší doby. Jeho malířská tvorba prošla modernismem, kubismem, magickým realismem, civilismem i existencionalismem. Přes těžký osud je z jeho tvorby cítit smysl pro humor a pozitivní pohled na svět. Dotýkala se ho i politická témata, protestoval proti okupaci Československa, což se mu stalo osudným. Před sedmdesáti lety byl za své postoje odveden gestapem. Zemřel v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen Belsen.