Plakát k filmu Bratři Bloomovi/ The Brothers Bloom. (palacepictures.net)
Plakát k filmu Bratři Bloomovi/ The Brothers Bloom. (palacepictures.net)

Žánr: dobrodružný/krimi/komedie
Scénář a Režie: Rian Johnson
Hrají: Adrien Brody, Rachel Weisz, Mark Ruffalo, Rinko Kikuchi, Robbie Coltrane, Maxmillian Schelln


Režisér Rian Johnson se věnuje natáčení filmů již od sedmé třídy a jeho největším úspěchem byl celovečerní film Zmizení, který je kombinací středoškolského filmu a klasické detektivky, za nějž dostal mnohá profesní ocenění.

Díky úspěchu tohoto snímku dostal Johnson od producentů filmu Bratři Bloomovi ihned důvěru a při natáčení mu ponechali pro jeho vize a tvorbu volné ruce. Bratři Bloomovi mají značně větší rozpočet než Johnsonovo předchozí dílo, a tak se mělo teprve ukázat, jestli mu budou na nový projekt jeho dosavadní zkušenosti a talent stačit. Nakonec si Johnson se svým štábem údajně natáčení dobře užili a místo napjatého kasovního trháku natočili přátelský, odlehčený snímek, který možná nepřekročí stín jeho předchozího filmového debutu, ale i tak nabízí zajímavé momenty, osobitý humor a originální nápady.

Johnson naplánoval dlouhý filmový výlet po Evropě na, který si s sebou vzal řadu zajímavých herců. „Máme v něm parníky, plující napříč Atlantikem, vlaky v maďarských horách, řecké přístavy i ponuré uličky Petrohradu – místa, která tu vidíme očima Američana, snícího o romantické Evropě,“ říká režisér Johnson, který ve filmu do hlavních rolí umístil Mark Ruffala a Rachel Weiszovou.

Příběh


Bratři Bloomovi, Stephen a Bloom, se společně protloukají dětstvím prožitým v sirotčincích, ze kterého dospívají do světa zločinu a podvodů, ve kterém nacházejí svoji obživu a útočiště. Stephen (Mark Ruffalo - Věčný svit neposkvrněné mysli, Reservation Road) se stává mozkem jejich dvojčlenné podvodnické organizace a vymýšlí rafinované a do posledního kroku promyšlené plány, které se pokoušejí společně uskutečnit. Blooma (Adrien Brody) ale jejich způsob života nenaplňuje a v životě postrádá, kromě poctivého zaměstnání, spontánnost a sní o skutečném dobrodružství, které předem nenaplánoval jeho starší bratr.

Bratři Bloomovi, Stephen a Bloom, se společně protloukají dětstvím prožitým v sirotčincích, ze kterého dospívají do světa zločinu a podvodů, ve kterém nacházejí svoji obživu a útočiště. (palacepictures.net)
Bratři Bloomovi, Stephen a Bloom, se společně protloukají dětstvím prožitým v sirotčincích, ze kterého dospívají do světa zločinu a podvodů, ve kterém nacházejí svoji obživu a útočiště. (palacepictures.net)

 

Stephen bratra přesvědčí, aby mu dal ještě poslední šanci, a tak se rozhodnou podniknout poslední Stephenův plán. Tentokrát se pokusí zamotat hlavu znuděné prominentce z New Jersey jménem Penelope (Rachel Weisz - Constantine, Svůdná krása), která po své rodině zdědila velké bohatství, ale zůstala v životě tak trochu sama. Stane se z ní sběračka koníčků a věnuje se cizím jazykům, jízdě na skateboardu, bojovým uměním a akrobacii.

Mezi Penelope a Bloomem ale přeskočí jiskra lásky a on začíná váhat, zda ji chce skutečně oklamat, ale Penelope je už jednou nohou v pasti a je přesvědčena, že se jí naskytla příležitost zažít nezapomenutelné dobrodružství, do kterého je ochotna investovat celý milion dolarů. Během jejich cest po celém světě se utahuje smyčka Stephenových plánů a Bloom začíná přemýšlet o tom, kam až jejich trochu nejistý podnik může dojít.

Stephen do akce zapojí pár podivínů jako vystřižených z filmů Quentina Tarantina: ženu zvanou Muscle – zabývající se výrobou výbušnin - a záhadného Belgičana. Tihle dva je mají podle plánu okrást o Penelopin milión a potom si ho mezi sebou rozdělí.

Johnson o filmu říká...

Johnson ve snímku opět propojuje několik žánrů do jednoho a ztvárňuje svoje dobrodruhy s jistou dávkou magického realismu. „Stvořili jsme vlastní svět, protože takřka celý film se odehrává ve světě, který si vymyslel Stephen, starší z bratrů. Je to kouzelný svět, kde je všechno trochu nadsazenější...,“ říká Johnson.

„Natáčení filmů pro mě nikdy nebylo něčím, co bych bral jako profesionální záležitost, zcela oddělenou od všeho ostatního dění v mém životě. Vždycky chci mít pocit, jako kdybych vzal do ruky kameru a točil s kamarády amatérský film,“ říká Johnson.

Penelope je už jednou nohou v pasti a je přesvědčena, že se jí naskytla příležitost zažít nezapomenutelné dobrodružství, do kterého je ochotna investovat celý milion dolarů. (palacepictures.net)
Penelope je už jednou nohou v pasti a je přesvědčena, že se jí naskytla příležitost zažít nezapomenutelné dobrodružství, do kterého je ochotna investovat celý milion dolarů. (palacepictures.net)

Zajímavosti

Při cestách bratří Bloomových se dostal filmový štáb i do srdce Evropy - naší stověžaté Prahy. „Praha měla ve filmu představovat Prahu, nikoliv nějaké jiné město, jak to často bývá. Proto jsme mohli využít dvě klíčové lokace, které nejsou nikde jinde: Karlův most a Pražský hrad,“ říká producent filmu Ram Bergman.

Scény, které se odehrávají na palubě luxusního vlaku, vezoucího hrdiny napříč Evropou, natočili tvůrci filmu ve vlaku bývalého jugoslávského diktátora, maršála Tita. Vagony, kupé i lůžkové vozy jsou stále zdobené dřevěným obložením, tlustými luxusními koberci i stylovým nábytkem, který byl pro vlak navržen při jeho výrobě v roce 1947.

Rachel Weiszová se naučila několik českých vět, které se pokusila ve snímku vyslovit navzdory svému americkému akcentu.

Premiéra 15. října 2009, délka 113 minut.