Robert Downey a Jude Law ve snímku Sherlock Holmes. (warnerbros)
Robert Downey a Jude Law ve snímku Sherlock Holmes. (warnerbros)

Žánr: dobrodružný
Režie: Guy Ritchie
Scénář: Michael Robert Johnson, Anthony Peckham, Simon Kinberg
Hrají: Robert Downey Jr, Jude Law, Rachel McAdamsová, Mark Strong

"Sherlock Holmes 007"

Nové ztvárnění proslulé postavy uhlazeného anglického detektiva Sherlocka Holmese postaví původní detektivní legendu Sira Arthura Conana Doylea takříkajíc "vzhůru nohama".

Režisér Guy Ritchie položil důraz zejména na akční složku filmu a Robert Downey (Chaplin, Tropická bouře) bude nyní v roli renomovaného detektiva čelit největší výzvě ze všech – hrozbě rozsáhlého spiknutí, které by mohlo zničit celou zemi. Holmesovi bude opět pomáhat jeho věrný přítel Dr. Watson, kterého si nyní zahrál Jude Law.

Od Pyramidy hrůzy (Film z roku 1985) je srdce Sherlocka Holmese zadáno pouze jeho jediné lásce ze studií na vysoké škole, ale... Guy Ritchie se rozhodl starého Holmese kompletně adaptovat, a tak bude mít proslulý anglický detektiv kromě nově nabytých bojových schopností také krásnou přítelkyni Irene Adlerovou (Rachel McAdamsová), se kterou prožívá bouřlivý vztah. Roli nového tajemného Holmesova protivníka po záhadném profesoru Moriartym obsadí zkažený člověk jménem Blackwood (Mark Strong).

Do role nového tajemného Holmesova protivníka se po záhadném profesoru Moriartym vyhoupne zkažený člověk jménem Blackwood. (warnerbros)
Do role nového tajemného Holmesova protivníka se po záhadném profesoru Moriartym vyhoupne zkažený člověk jménem Blackwood. (warnerbros)


Nový akční Sherlock Holmes bude ovládat bojová umění, vrhat těžké předměty a prožívat exploze a pouliční bytky. Stará dobrá Anglie přivítá nového "Holmese 007". Mezi skalními fanoušky knižní předlohy se pravděpodobně diskutuje o tom, zda pamětní deska Sira Conana Doyla nespadne ze svého podstavce a nerozlomí se na dvě poloviny. Guy Ritchie si totiž pohraje s původní legendou asi jako Marc Forster s Jamesem Bondem ve snímku Quantum of Solace, který postrádal téměř všechny rysy klasické bondovky.

Sherlock Holmes - trailer

Pokud se na film podíváme z hlediska akční komedie nebo dobrodružného ztvárnění a pomineme necitlivé vykrádání původní legendy půjde na druhou stranu o v celku origiální a zábavný snímek.

Samozřejmě původní knižní Sherlock Holmes skutečně pro řešení svých případů používal zvláštní přístupy, které i v nové adaptaci uvidíme. Například večer užíval kokain a přitom hrál na svoje housle – pachatel a souvislosti případů se mu ukazovaly v jeho vizích. Holmes byl mistrem převleku, dedukce a logického úsudku. Nikdy neopouštěl rozum, ať se setkal s jakoukoliv záhadou, stále můžete čekat jeho racionální rozbor situace - Robert Downey však dostal za úkol Holmese rázně zmodernizovat.

Můžeme se tedy připravit na akci, plnou kopů, úderů a nebezpečných výbuchů pyrotechniky. Holmesův rozum, příběh a dedukce se doufejme ve filmu objeví také. Postava proslulého detektiva pravděpodobně prodělá zásadní zvrat - podobný jaký Stephen Sommers provedl s postavou Van Helsinga, a pokusí se překročit a zbořit dosud respektované hranice knižní předlohy.

Premiéra 14. ledna 2010, do 12 let nevhodný.

 
Sherlock Holmes – režisér Guy Ritchie se pokusí zabít a vzkřísit krále detektivů. (warnerbros)Sherlock Holmes – režisér Guy Ritchie se pokusí zabít a vzkřísit krále detektivů. Ten, neupravený muž s nedbale nasazeným kloboukem - to je "nový" Holmes. (warnerbros)
Holmesovi bude opět pomáhat jeho přítel Dr. Watson, kterého si nyní zahrál Jude Law. (warnerbros)
Holmesovi bude opět pomáhat jeho přítel Dr. Watson, kterého si nyní zahrál Jude Law. (warnerbros)
Holmes a Dr. Watson. (warnerbros.cz)
Holmes a Dr. Watson. (warnerbros.cz)