Doručení dopisu splňuje vůli nebes. (Angela Parszyk/pixelio.de)
Doručení dopisu splňuje vůli nebes. (Angela Parszyk/pixelio.de)

Wei Zheng (čti Wej Čeng) byl vládním úředníkem během císařské vlády čínské dynastie Tang. Jednoho dne, když se chystal si zdřímnout, zaslechl debatu dvou nižších úředníků, kteří se bavili pod jeho oknem.

Jeden z nich komentoval: „Naše povýšení závisí na tom starém druhovi [Wei Zhengovi].“

Druhý ale nesouhlasil a řekl: „Tak to není. To nebesa rozhodují o takových věcech.“

Po vyslyšení této konverzace se Wei Zheng rozhodl napsat dopis kanceláři personálního vedení a požádal muže, který ho nazval „starým druhem“, aby dopis doručil. Tento muž netušil, že dopis, ve kterém stálo „povyšte tohoto jedince“, byl o něm.

Jakmile mladý muž opustil úřední budovu, aby doručil dopis, náhle pocítil bolest břicha a požádal proto svého kolegu, se kterým předtím pod Weiovým oknem hovořil, aby dopis doručil místo něj.

Následujícího dne učinila kancelář personálního vedení veřejné oznámení, že muž, který věřil, že se všechno děje z vůle nebes, bude povýšen.

Jak Wei Zheng oznámení uslyšel, zarazilo ho to a ptal se obou mladších kolegů, co se stalo. Když se dozvěděl, že byl dopis doručen nesprávné osobě, hluboce si povzdechl a řekl: „Zdá se, že je to pravda – nebesa rozhodují dokonce i o kariéře člověka!“

Article in English