Galimatyáš. (Hollywood Clasic Entertainment)Galimatyáš. (Hollywood Clasic Entertainment)

Žánr: komedie/krimi/akční
Režie: Jean-Pierre Jeunet
Scénář: Jean-Pierre Jeunet a Guillaume Laurant
Hrají: Dany Boon, François Berléand, Dominique Pinon, André Dussollier, Rachel Bergerová

„Recyklovaná Sûreté elegantně stáhne kalhoty hlavám zbrojního průmyslu.“

Ve francouzské detektivní a nezvykle akční komedii režiséra Jean-Pierre Jeuneta si parta antihrdinů posvítí na nekalé obchody zbrojních magnátů. Po velkém úspěchu Amélie z Montmartru nabídla společnost Warner Bros Jean-Pierru Jeunetovi režii pátého pokračování série Harryho Pottera. Jeunet ale nabídku odmítl a upřel svoji pozornost jinam. A tak si můžeme přijít do kin vychutnat místo Rowlingové jeho novou umělecko-komediální zápletku Micmacs à tire-larigot (Galimatyáš). Osobitým stylem, svérázným humorem a typickým vizuálním ztvárněním navazuje Jeunet na svoje předchozí úspěšné snímky Delikatesy, Město ztracených dětí a Amélie z Montmartru.

Zápletka

Hlavním hrdinou příběhu je Bazil (Dany Boon), optimistický snílek, který se dostane do křížku se zbrojním průmyslem pouze dvakrát ve svém životě. Poprvé, když jeho otce zabila nášlapná mina v marocké poušti a podruhé, když ho zasáhla zbloudilá kulka při práci v půjčovně filmů do hlavy.

Bazil se ocitá bez práce a bez střechy nad hlavou – s kulkou, kterou mu lékaři nechali v hlavě, aby při jejím vyjmutí nepoškodili mozek, se snaží přežívat na ulici, kde potkává bezdomovce Plagarda (Jean-Pierre Marielle), který ho přijme do „rodiny“ podivínů, kteří žijí v chatrči postavené ze železného odpadu uprostřed skládky pod mostem.

Parta podivínů posvítí na nekalé obchody zbrojních magnátů. (Hollywood Clasic Entertainment)
Parta podivínů posvítí na nekalé obchody zbrojních magnátů. (Hollywood Clasic Entertainment)

 

Dílem osudu a holmesovskou dedukcí náhodně objevuje hlavní ředitelství zbrojovky, která vyrobila minu, jež zabila jeho otce. Shodou okolností hned naproti přes ulici sídlí ředitelství druhé zbrojovky, která zase vyrobila kulku, jež se mu zavrtala do jeho hlavy.

S pomocí party podivínů ze skládky, která čítá uměleckého tvůrce a opraváře pohyblivých mechanismů, hadí ženu (Julie Ferrierová), bývalého kaskadéra (Dominique Pinon), výmluvného spisovatele (Omar Sy), zázračnou počtářku a vynikající kuchařku (Yolande Moreauová), vymyslí plán, jak srazit zbrojní magnáty na kolena. Jean-Pierre Jeunet roztáčí kolotoč triků, úskoků a zdánlivě nepředvídaných událostí ve stylu Dannyho parťáků – všechno vybavení i „Dannyho parťáci“ jsou ovšem ze skládky, ale kde chybí technika, tam zabojuje velké srdce...

Hodnocení

Sehraný „podraz“, který Jeunet natočil, zapůsobí promyšlenou a zároveň poměrně přímočarou zápletkou a vtipnými nápady i zajímavým hereckým obsazením. Všudypřítomné obrazy skládky, veteše, polorozpadlých budov a podivných koníčků zbrojních magnátů vytváří filmu umělecké kulisy, které diváka přenášejí do posunuté reality – o kousek vedle té, kterou uvidíte, když se podíváte z okna. Díky tomu nevyznívá poselství snímku až tak přímočaře a vytváří volný prostor k zamyšlení.

Příjemný snímek v duchu režisérovi dosavadní tvorby, který kromě komediální složky, okořeněné francouzským humorem a němými gagy, poukáže na neštěstí, které ve světě způsobují válečné konflikty, na kterých se přiživují velké zbrojní monopoly podporované světovými vládami.

O režisérovi Jeunetovi

Jean-Pierre Jeunet na tiskové konferenci v Praze v hotelu Alcron. (Velká Epocha)
Jean-Pierre Jeunet na tiskové konferenci v Praze v hotelu Alcron. (Velká Epocha)

Jean-Pierre Jeunet sehrál svoje první představení s baterkou a loutkami již ve svých devíti letech, kdy si místo obvyklých klukovských her vyráběl vlastní divadelní kostýmy. Společně s výtvarníkem Marcem Carem začali vytvářet osobité provokativní reklamy a hudební videoklipy pro francouzskou televizi, kde nasbírali dostatek zkušeností, aby natočili animovaný film Le Menege.

V roce 1991 Jeunet přichází se svým prvním celovečerním filmem Delikatesy, na kterém pracoval dlouhých deset let. V roce 1995 natočil snímek Město ztracených - o bláznivém vědci, který krade dětem jejich sny. Šlo opět o výtvarný a téměř experimentální projekt, což se pro Juneta stalo do budoucna neoddělitelnou součástí a symbolikou jeho tvorby.

Jeunet dostal nabídku od studia 20th Century Fox, které mu svěřilo režii čtvrtého dílu ságy Vetřelec. Jeunet pojal čtvrtý díl jako dobrodružnou komiksovou výpravu vedenou kosmickými piráty budoucnosti a doplnil ji řadou groteskních prvků, které narušovaly tradiční hororovou atmosféru a podráždili některé skalní fanoušky sci-fi ságy.

Režisér se poté opět vrátil do Francie, kde natočil svůj dosud nejlepší film – Amélii z Montmartru, osobitě vtipný poetický příběh dívky, která hledá lásku a snaží se nezištně pomáhat svému okolí. Film získal řadu ocenění ve světě i ve Francii. Zatím posledním Jeunetovým filmem jsou Příliš dlouhé zásnuby. (zdroj: Milan „gudaulin" Černý ČSFD)

Jean-Pierre Jeunet a Julie Ferrierová zahájili Festival francouzského filmu

Film uvede 19. 11. v České republice v rámci Festivalu francouzského filmu režisér Jeunet osobně.

Do distribuce v českých kinech pak film vstoupí 3. prosince 2009. Délka filmu 104 minut, české titulky.

Hodnocení:

Hodnocení filmu na ČSFD

Sehraný podraz, který Jeunet natočil, zapůsobí promyšlenou zápletkou a překvapivými nápady i zajímavým hereckým obsazením. (Hollywood Clasic Entertainment)
Sehraný „podraz“, který Jeunet natočil, zapůsobí promyšlenou zápletkou a překvapivými nápady i zajímavým hereckým obsazením. (Hollywood Clasic Entertainment)
Hadí žena (Rachel Bergerová). (Hollywood Clasic Entertainment)
Hadí žena (Rachel Bergerová). (Hollywood Clasic Entertainment)
Klidný spánek zbrojních magnátů naruší Bazilův promyšlený plán. (Hollywood Clasic Entertainment)
Klidný spánek zbrojních magnátů naruší Bazilův promyšlený plán. (Hollywood Clasic Entertainment)