Právník Carlos Iglesias (druhý zprava) a demokratický aktivista Wei Jingsheng (ve středu) pózují s praktikujícími Falun Gongu a oběťmi pronásledování Lu Shiping, Dai Ying (vlevo) a Li Jianhuiem (vpravo) poté, co poskytli své svědectví u soudu 2. května 2009 (Victor Liu/ Epoch Times)
Právník Carlos Iglesias (druhý zprava) a demokratický aktivista Wei Jingsheng (ve středu) pózují s praktikujícími Falun Gongu a oběťmi pronásledování Lu Shiping, Dai Ying (vlevo) a Li Jianhuiem (vpravo) poté, co poskytli své svědectví u soudu 2. května 2009 (Victor Liu/ Epoch Times)

MADRID -  Po dvou letech vyšetřování přijal španělský soudce Ismael Moren žalobu za genocidu a mučení v prvním případu svého druhu, kdy mezi obviněnými figuruje pět vysokých představitelů Komunistické strany Číny (KS Číny), kteří se mají zodpovídat za svou roli při pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

Je to poprvé, co soud uznal kampaň proti této skupině za odpovídající definici genocidy z hlediska právního. Pokud by se obžalovaní nacházeli na území Španělska, soud je může předvolat k soudnímu slyšení.

„Toto historické rozhodnutí španělského soudce znamená, že vůdci KS Číny zodpovědní za brutální zločiny jsou teď o krůček blíže ke spravedlnosti," prohlásil Carlos Iglesias, místní právník zastupující žalující strany.

Patnáct obětí pronásledování podalo v letech mezi 2003 a 2007 žalobu proti pěti komunistickým pohlavárům na základě španělského zákona, který umožňuje jednotlivcům zahájit soukromé trestní stíhání (acciones populares). 11. listopadu Iglesias obdržel od Národního soudu dopis s oznámením o přijetí žaloby za genocidu a mučení.

Mezi obviněnými je i bývalý vůdce KS Číny, Ťiang Ce-min, obecně označovaný za iniciátora kampaně na „vyhlazení" Falun Gongu, kampaně, kterou spustil v roce 1999. Podle statistiky čínského režimu z té doby praktikovalo tuto disciplínu, která kombinuje pomalá cvičení a duchovní učení, něco mezi 70 a 100 miliony obyvatel Číny.

Experti odhadují, že od začátku perzekuce byly do pracovních táborů, věznic a převýchovných tříd poslány stovky tisíc a možná miliony následovníků Falun Gongu.

Experti odhadují, že od začátku perzekuce byly do pracovních táborů, věznic a převýchovných tříd poslány stovky tisíc a možná miliony následovníků Falun Gongu. Zpravodajové OSN, západní média a organizace za lidská práva prokázaly systematické používání mučení, které má stoupence Falun Gongu přinutit zříci se jejich víry. Informační centrum Falun Dafa tvrdí, že má od roku 1999 zdokumentovaných více jak tři tisíce případů zabití způsobených v mnoha případech mučením ve vězeních.

Dalšími obviněnými jsou Luo Gan, bývalý ředitel Úřadu 610 (agentura s mimosoudní pravomocí zřízená speciálně za účelem vyhlazení Falun Gongu, někdy přirovnávaná ke Gestapu), Po Si-laj, bývalý ministr obchodu, Jia Qinglin, čtvrtý nejvýše postavený člen Strany a Wu Guanzheng, předseda interního disciplinárního výboru Strany.

Španělský právník Carlos Iglesias (Velká Epocha)
Španělský právník Carlos Iglesias (Velká Epocha)

Obvinění vůči třem posledním jmenovaným je založeno na jejich údajném proaktivním přístupu při prosazování kampaně proti Falun Gongu, kdy se za pomoci finančních postihů a politického nátlaku snažili přinutit své podřízené k vystupňování pronásledování.

Obžalovaní obdrží diplomatickými kanály dožádání od soudce Ismaela Morena, které bude obsahovat dvacet otázek v obou jazycích, tj. španělštině a čínštině, v souvislosti s jejich zapojením do pronásledování Falun Gongu. Opomenutí odpovědět na otázky může způsobit, že soudce Moreno vydá mezinárodní zatykač. Podle Iglesiase budou mít pravděpodobně obvinění na odpověď čtyři až šest týdnů.

Podle právní zásady španělského práva mohou domácí soudy projednávat případy genocidy a zločinů proti lidskosti bez ohledu na to, kde se staly a jaká je národnost žalované strany.

Projednávání mezinárodních zločinů u španělských národních soudů bylo posíleno zejména po soudní žádosti o vydání chilského diktátora Augusta Pinocheta v roce 1998. V nedávné době začala vyšetřování v případech genocidy v Guatemale a Tibetu. Mezitím bylo v minimálně třiceti zemích světa podáno více než sedmdesát žalob týkajících se pronásledování Falun Gongu.

Iglesias říká, že žalobce může okamžitě požádat o mezinárodní zatykač pro obviněného. „Ve Španělsku nemůžeme mít proces bez přítomnosti obžalovaného," komentuje Iglesias. Pokud odpůrce nepřicestuje do Španělska, justiční systém bude spolupracovat s ostatními zeměmi, jež mají právní úmluvy se Španělskem, aby vydali odpůrce, pokud ten bude do dané země cestovat.

„Musíme být bdělí, když budou cestovat," říká Iglesias a dodává: „Právníci se nezastaví - už těm zločincům klepou na dveře."

Article in English

Zdroj: Human Rights Law Foundation

Čtěte také:

Čína: Souboj komunistických frakcí

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média

Čína: Ambiciózní stranický pohlavár Po Si-laj byl zbaven své funkce