V dnešní době žije mnoho lidí uspěchaným způsobem života, což se zpětně odráží na špatné životosprávě a následném zhoršování zdravotního stavu a kondice.
Zeptali jsme se lékařky čínské medicíny Anny Filimonové, jak se na problematiku zdravého životního stylu dívá klasická čínská medicína a jakým zlozvykům dnešní lidé v moderním světě čelí a jak se s nimi můžeme vhodně vypořádat.
Co v dnešní době pozorujete u lidí nejvíce, do jakých extrémů se dostávají a co byste jim poradila, aby svoje nesprávné návyky vhodně vyvážili?
Výživa by měla být absolutně jiná. Dnes se konzumuje, a tím myslím například v Čechách, mnoho masa, málo zeleniny a málo ovoce. A jíme tak, že ráno se snídají nějaké jogurty, obložený chlebíček, káva anebo nic – někdo vůbec nesnídá. K obědu si lidé dávají něco narychlo v rychlém občerstvení a večer jedí lidé naprosto všechno – a to až do půlnoci. Správně by to všechno mělo být úplně naopak.
Co a kdy je nejlepší jíst během dne?
Ráno člověk může jíst téměř cokoliv, ale mělo by to být teplé jídlo. Proč? Protože podle čínské medicíny je noc spojována s energií jin. Naproti tomu den je spojován s energií jang. Když se vzbudíte a musíte pracovat, je jasné, že potřebujete podporovat energii jang. Jang - to je teplo, to znamená například jíst teplé jídlo. Doporučujeme pít horký čaj a snídat například kaši nebo omeletu. Ráno není vhodné jíst například jogurty a ovocné saláty.
Obědvat by se mělo mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou, a to zelenina s masem. Po obědě si můžeme dopřát ovocný dezert a čaj.
Večeřet by se mělo maximálně do šesti hodin. Zeleninu, ovoce – pokojové teploty. Také si můžete dát například rybu nebo krevety. Po šesté hodině si dejte maximálně nějaký banán nebo jablko a před spaním mléko s medem.
Jak podle čínské medicíny vypadá vyvážená strava?
Když si to představíme jako pyramidu, na jejím vrcholu je maso. To znamená, že masa je nejméně. Mělo by se jíst tak dvakrát týdně. Pod ním jsou zelenina a ovoce. Masa dnes jíme velmi mnoho, zelenina a ovoce se dnes konzumují jenom jako malá příloha.
Jaké jsou, kromě stravování, mezi lidmi další nesprávné zvyklosti?
Další důležitou věcí je spánek. Dnes chodí lidé spát velmi pozdě a ráno se necítí odpočatí. Co naspíte do půlnoci, počítá se jako dvakrát tolik. To znamená, že když půjdete spát v deset hodin, počítá se to do půlnoci jako čtyři hodiny spánku. Má to větší účinnost a díky tomu můžete vstávat o něco dříve a budete se cítit svěží. Když půjdete v zimě, kdy se stmívá o něco dříve, spát třeba v devět hodin, můžete vstávat už třeba ve čtyři hodiny ráno a budete i tak svěží a odpočatí.
Děkujeme za rozhovor.
Poradenství a praxi čínské medicíny poskytuje doktorka Filimonová na tel.: +420 776 565 788, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
, adresa: Sevastopolská 16, Praha 10.
Přečtěte si:
Jak si udržet zdraví v zimním období