20091120_classical_music
Klasická hudba zapůsobí na duši a naplní ji radostí; čistou a inspirativní radostí, která osvobodí mysl od všech negativních myšlenek. (flickr.com)

Když Vám v práci dojde inspirace nebo vás otravují hluční sousedé, přestaňte dělat to, co právě děláte, a poslechněte si Mozarta, Beethovena či Bacha.

Přestože existuje spousta dobrých důvodů pro nepřítomnost hudby na veřejných místech, jsou tu přesvědčivé důkazy, že její poslouchání má i mnoho pozitiv. Vědci po letech výzkumů zjistili, že klasická hudba má výjimečně silný vliv na lidské myšlení a náladu. Někteří z nich věří, že je to díky složitosti její struktury.

Podle Newsmax.com například letos v dubnu tým radiologů vykázal zlepšení rozpoznávacích schopností při poslechu barokní hudby.

Dokonce se snižuje i zločinnost. V roce 2004 nechala britská dopravní policie ve stanicích londýnského metra hrát klasickou hudbu, a byla ohromena výsledky po šesti měsících experimentu: krádeže poklesly o 33%, útoky na zaměstnance metra spadly o 25% a výskyt případů vandalismu se snížil o 37%.

Klasická hudba také prokázala účinky jako prevence shlukování skupinek zlodějů v supermarketech. A podle serveru SixWise.com muzika Čajkovského a Vivaldiho odrazovala spreyery.

Klasika navíc odráží morálku dob, kdy lidskému myšlení dominovala víra v nadpřirozeno a činila je tak skromnějšími a uctivými. Úcta je stav mysli, který je opakem podrážděnosti.

Většina lidí zažila povznášející pocit, jenž se dostaví při poslechu Bachovy Fugy. Někteří si po poslechnutí Mozartových mistrovských děl možná představí, jak vstupují na pompézní nádvoří rakouského císaře. Tato díla dokážou zasáhnout duši a naplnit člověka potěšením – čistým, inspirativním potěšením, osvobozujícím mysl od škodlivých myšlenek.

Jakmile člověk dosáhne tohoto stavu vědomí, objeví se pozitivní účinky poslechu klasické hudby: skleslost nahradí veselá nálada, zvýší se kreativita, stoupne koncentrace a cílevědomost, a dokonce samy od sebe zmizí i některé lehké zdravotní potíže.

Ke zvednutí nálady si poslechněte některou z těchto klasických skladeb:


• Wolfgang Amadeus Mozart – Klavírní koncert č. 21 – Andante
• Johann Pachelbel – Kánon v D dur
• Johann Straus – Na krásném modrém Dunaji
• Luigi Rodolfo Boccherini – Menuet (z Kvartetu č. 11)
• Frederic Chopin – Nokturna
• Leo Delibes – Květinový duet (z opery  Lakme)
• Wolfgang Amadeus Mozart – Malá noční hudba
• Antonio Vivaldi – Jaro (ze Čtvera ročních období)
• Petr Iljič Čajkovskij – Květinový valčík (z opery Louskáček)
• Johann Sebastian Bach – Toccata a fuga v D moll


Article in English