Vánoční koleda - Christmas Carol. (Falcon.cz)
Vánoční koleda/ Christmas Carol. (Falcon.cz)

Žánr: animovaný/dobrodružný/rodinný
Hudba: Alan Silvestri
Námět: Charles Dickens
Výtvarník: Doug Chiang
Scénář a režie: Robert Zemeckis
Hrají: v původním znění Jim Carrey, Gary Oldman, Bob Hoskins, Colin Firth,
Robin Wright Penn

Příběh o nápravě starého morouse podle povídky Charlese Dickense."

Scénárista, režisér a producent Robert Zemeckis se po zfilmování animovaného dobrodružství o hrdinovi Beowulfovi ujal adaptace známé povídky Charlese Dickense - Vánoční koleda.

Se skvělým načasováním na dobu vánočního Adventu, s výtvarným uměním Douga Chianga a hudbou Alana Silvestria přináší předvánoční klasiku, která rozehřeje srdce i toho největšího morouse na světě. „Všichni máme rádi příběhy o tom, jak se někdo změní k lepšímu,“ soudí Jim Carrey. „Myslím tím o někom, kdo si uvědomí, jak špatně žil, kdo zjistí, co je v životě opravdu důležité.“

Příběh

Ebenezer Vydřigroš (Jim Carrey - Yes Man) je starý morous, který nemá rád Vánoce. Všechno měří penězi a vstupuje do vánočního období s obvyklým znechucením. Se svým věrným zaměstnancem (Gary Oldman - Pátý element) a jeho veselým synovcem (Colin Firth - Spálené mosty) jedná s obvyklou dávkou opovržení a šíří kolem sebe místo vánoční nálady jenom chladnou vypočítavost.

Ebenezerovi se zjeví plamínek světla minulých Vánoc. (Falcon.cz)
Ebenezerovi se zjeví plamínek světla minulých Vánoc. (Falcon.cz) FOTOGALERIE

Jeho osud se nezvratně blíží peklu, ale naštěstí se za něho v nebesích přimluví jeho zesnulý přítel a obchodní společník Joseph Marley, který v posmrtném životě platí za své dřívější bezcitné jednání. Marley doufá, že se mu podaří ochránit Vydřigroše před stejným osudem. Prozradí mu, že ho ten večer navštíví trojice duchů.

Postupně se mu zjeví plamínek světla minulých Vánoc, veselý duch Vánoc přítomných, a stín budoucnosti Vánoc příštích. Duchové Vánoc Vydřigroše vezmou na fantastickou pouť do jeho minulosti, přítomnosti i budoucnosti, která mu otevře oči a donutí ho přemýšlet nad svým promarněným životem. Vydřigroš jde po cestě směřující k peklu a má-li se ještě zachránit, musí otevřít své srdce a napravit roky zlé vůle, než bude příliš pozdě....

Trailer

Hodnocení

Robert Zemeckis si s adaptací Dickensovy novely poradil na výbornou. Navíc se můžete těšit na výborné grafické zpracování, které jsme viděli v Beowufovi a na vánoční atmosféru, kterou do filmu přinesla hudba Alana Silvestria.

Pokud půjdete na film s českým dabingem, vyjde celá reklamní kampaň, která na plakátech propaguje Jima Carryho v hlavní roli, téměř na prázdno. Hlavní hrdina je sice animován podle tváře Jima Carryho, ale pokud si odmyslíte jeho jedinečný hlas a charakter v pozadí specifické intonace, nemá smysl mluvit o Jimu Carrym v hlavní roli. Proto, pokud si chcete vychutnat právě Jimův dabing, vyberte si projekci filmu v původním znění s titulky.

Příběh byl již několikrát zfilmován, a přesto dokáže znovu a znovu zapůsobit. Pokud máte trochu špatnou náladu a nebo hodně špatnou náladu a na Vánoce se netěšíte anebo máte chuť na Dickense a jeho tajemný vánoční příběh, určitě vás adaptace Roberta Zemeckise nadchne svojí animací i poutavým vyprávěním.

Veselý duch Vánoc přítomných. (Falcon.cz)
Veselý duch Vánoc přítomných. (Falcon.cz) FOTOGALERIE

Zajímavosti

Robert Zemeckis získal Oscara, Zlatý globus a cenu Director's Guild of America v kategorii Nejlepší režie za svůj fenomenálně úspěšný snímek Forrest Gump.

Ve filmu používají technologii animace, kterou si vyzkoušeli v Zemeckisových filmech Polární expres a Beowulf a ve filmu Gila Kenana V tom domě straší!

Vánoční koleda byla historicky prvním zaznamenaným příběhem, který obsahoval cestování časem.

Píseň God Bless Us Everyone, inspirovanou závěrečným výrokem malého Tima na konci filmu, nazpíval sám Andrea Bocelli. „Bocelli slyšel tu úžasnou skladbu, kterou složili Glen Ballard a Alan Silvestri, a okamžitě měl zájem o to, aby ji mohl nazpívat,“ říká producent filmu Jack Rapke.

Premiéra 19. listopadu 2009, délka filmu 96 minut.

Hodnocení:

Hodnocení filmu na ČSFD

20091123-film-vanocni-koleda10
Příběh o nápravě zatvrzelého starého morouse podle povídky Charlese Dickense. (Falcon.cz)


V anglickém znění:

Jim Carrey (Vydřigroš, Duchové Vánoc minulých, současných a budoucích)
Gary Oldman (Bob Cratchit, Marley, Tiny Tim)
Bob Hoskins (pan Fezziwig, starý Joe)
Colin Firth (Fred)
Robin Wright Penn (Belle)

V českém znění:

V českém znění:
Scrooge /Vydřigroš Jaroslav Kaňkovský
Bob Cratchit / Rastr Miroslav Hanuš
Fred Lukáš Jurek
Marley / Vodral Jan Vlasák
Ghost of Christmas Present /Duch vánoc přítomných Jan Šťastný
Fezziwig / Čepička Mojmír Maděrič
Belle Zuzana Krajnarová
Ghost of Christmas Past / Duch vánoc minulých David Vejražka
Old Joe / Josef Stanislav Lehký
Mrs. Dilber / Dilberová Ludmila Molínová