Trénink zápasníků sumo. (cinemart.cz)
Trénink zápasníků sumo. (cinemart.cz)

Žánr: komedie
Scénář: Sharon Maymon, Danny Cohensoal
Režie: Erez Tadmor, Sharon Maymon
Hudba: Eyal Leon Katzav
Hrají: Itzik Cohen, Irit Kaplan, Dvir Benedek, Levana Finkelstein, Alon Dahan, Shmulik Cohen

„O tom, že se skutečná síla skrývá v našem srdci, mluví kdekdo, ale nalézt ji nebývá tak snadné.“

Film izraelských režisérů Ereze Tadmora a Sharona Maymona je originálním vyprávěním bez falešného soucitu o lidech s nadváhou, kteří zažívají diskriminaci v současné společnosti, která upřednostňuje štíhlou linii.

Prastará tradice zápasníků sumo bude cestou hlavních hrdinů, která jim pomůže vyřešit jejich osobní problémy, získat sebeúctu a vnitřní mír. Snímek zachycuje sport sumo, přátelství, lásku a scény kořeněné typickým židovským černým humorem. Oba tvůrci studovali film v Tel Avivu a Erez Tadmor zde realizoval několik krátkých filmů, mezi nimi i snímek Cizinci uvedený na festivalu v Sundance. Ve filmu debutující Sharon Maymon, jehož televizní titul Hypotéka byl oceněn na jeruzalémském filmovém festivalu, je spoluautorem námětu i scénáře k filmu.

Film o lidech s nadváhou, kteří zažívají diskriminaci v současné společnosti, která upřednostňuje štíhlou linii. (www.cinemart.cz)
Film o lidech s nadváhou, kteří zažívají diskriminaci v současné společnosti, která upřednostňuje štíhlou linii. (www.cinemart.cz)

Zápletka

 

Film vytvořený v izraelsko-německo-francouzské koprodukci vypráví příběh pětatřicetiletého nezaměstnaného muže jménem Herzl (Itzik Cohen), který žije se svou matkou v izraelském městečku Ramle. Kvůli jeho nadváze ho vyhodí z práce i z dietního programu, který navštěvuje. Nedaří se mu najít ani jinou práci, ani přítelkyni, a tak žije životem zasmušilého samotáře.

Světlo naděje se před ním zaleskne ve chvíli, když se dostane k práci umývače nádobí v japonské restauraci. Ke svému překvapení zjistí, že nezískal jenom novou práci, ale na rozdíl od jeho přátel z dietního klubu si jej v restauraci nikdo nedobírá kvůli jeho váze. Pracovníci restaurace ho považují za potenciálního bojovníka sumo.

Náhlá inspirace dodá Herzlovi odvahu k rozhodnutí ukončit koloběh neustálých diet, a založit klub sumo. Herzl absolvuje tvrdý trénink pod vedením japonského mistra, konečně začne normálně jíst a připravuje se společně se třemi kamarády na prestižní japonskou soutěž. Reprezentovat stát Izrael v Japonsku ale může pouze jeden z nich...

Všichni prošli tvrdým tréninkem - reprezentovat stát Izrael v Japonsku může však pouze jeden zápasník... (www.cinemart.cz)
Všichni prošli tvrdým tréninkem - reprezentovat stát Izrael v Japonsku může však pouze jeden zápasník... (www.cinemart.cz)

Hodnocení

 

Film získal na letošním karlovarském festivalu cenu diváků a za jeho pozitivní atmosféru a téma smíření se sebou samým jej jistě ocení i diváci kin. Hudba Leona Katzava snímku dodává hravou a čerstvou atmosféru. Na hercích je vidět, že si opravdu museli projít tvrdým tréninkem a něco pro svoji roli vytrpět a obětovat.

Nevšední humor i nápad pomohly příběhu balancujícímu na hranici trpkosti a humoru přemostit předsudky i atmosféru společenské diskriminace a sebeodsuzování. Pokud se s něčím trápíte, je dosti pravděpodobné, že vás Erez Tadmor a Sharon Maymon svým zpracováním potěší a přikouzlí vám zpět ztracený úsměv. Díky nadhledu a duchovním prvkům japonské tradice získal film něco navíc, aby se stal skutečně povedenou filmovou lahůdkou.

 

Tvůrci o filmu

Herzl absolvuje tvrdý trénink pod vedením japonského mistra. (www.cinemart.cz)
Herzl absolvuje tvrdý trénink pod vedením japonského mistra. (www.cinemart.cz)

Sharon Maymon k filmu říká: "Dostal jsem nápad na scénář, když jsem si uvědomil, že chci natočit film o sebepřijetí, a věřil jsem, že prostřednictvím sumo a vzdoru proti diktátu štíhlosti mohu pojmout námět unikátně i zajímavě."

"Společenské poselství tohoto filmu je nutnost akceptování druhých ve společnosti a schopnost navázat vztah sám se sebou. A také, že pokud jste jiní, můžete i přesto být šťastní a žít sami se sebou v míru," říká producent filmu Chilik Michaeli.

 

Zajímavosti

Díky nadhledu a duchovním prvkům japonské tradice získal film něco navíc, aby se stal skutečně povedenou filmovou lahůdkou. (www.cinemart.cz)
Díky nadhledu a duchovním prvkům japonské tradice získal film něco navíc, aby se stal skutečně povedenou filmovou lahůdkou. (www.cinemart.cz)

Asi tři měsíce před začátkem natáčení vycestovali oba režiséři do Japonska, aby ve městech Tokio a Nagoja sbírali informace o zápasech a umění sumo. Důkladně zkoumali umění sumo na speciálních univerzitách a internátech pro mládež, které jsou jakousi živnou půdou pro zápasníky suma. Od úsvitu do soumraku zde učitelé vystavují žáky složitým cvičením a zároveň je vykrmují tučným zdravým jídlem. „Bylo pro nás nesmírně důležité, aby scény zápasu sumo vypadaly co nejprofesionálněji. Po návratu jsme zahájili dvouměsíční trénink našich herců pod dohledem profesionálního trenéra sumo,“ říkají režiséři.

Režisér Sharon dodává: "Byla to pro nás velmi důležitá zkušenost, abychom pocítili duch Japonska, Tokia a Nagoji. Byli jsme ohromeni lidmi, kteří svůj život od útlého dětství zasvětili sumu."

Sharon natáčení filmu umístil do svého rodného města, kolem nějž se otočila téměř celá jeho dosavadní filmová tvorba: "Jak se říká, můžete opustit svůj domov, ale nedostanete domov ze sebe. Popravdě se do Ramle někdy vracím, když píši. Je to místo, kde jsem vyrostl, vyprávím příběhy lidí, které znám, z míst, kde jsem byl. Toto město bylo doposud více méně horizontem pro všechny moje příběhy a materiál, se kterým jsem pracoval. Například zápas suma jsme točili v tělocvičně mé staré školy.“

Hodnocení:

Premiéra 7. ledna 2010, délka filmu 90 minut.

Hodnocení filmu na ČSFD