Za domlouvání cen pražené kávy udělil německý antimonopolní úřad firmám Tchibo, Melitta a Dallmayr pokutu ve výši 159,5 miliónu eur. (Courtney Francis)
Za domlouvání cen pražené kávy udělil německý antimonopolní úřad firmám Tchibo, Melitta a Dallmayr pokutu ve výši 159,5 miliónu eur. (Ilustr. foto: Courtney Francis)

Za domlouvání cen pražené kávy udělil německý antimonopolní úřad firmám Tchibo, Melitta a Dallmayr pokutu ve výši 159,5 miliónu eur (přes 4 miliardy Kč).

Jak úřad uvedl, vedoucí pracovníci firem navzájem konzultovali výši, rozsah, načasování a způsob zvyšování cen, a to nejpozději od roku 2000 a až do července 2008, kdy byla provedena kontrola. Tím poškozovali konkurenční prostředí trhu a především zájem spotřebitelů, protože obchodníci oznámené zdražení okamžitě promítli do cen pro spotřebitele.

Úřad sdělil, že pokuta byla rozdělena mezi tři společnosti a šest jejích pracovníků. Neurčil však blíže, jak mezi ně pokutu rozdělil, a ani zástupci firem se k pokutě nevyjádřili. Mohou se však ještě odvolat.

Zdroj: Bundeskartellamt